امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119929
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 90
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاداسلامیان: دو ماه پیش بود که در آستانه اعلام حکم اعدام «شیخ نمر النمر» موجی از اقدامات خودجوش در جهان تشیع ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاداسلامیان: دو ماه پیش بود که در آستانه اعلام حکم اعدام «شیخ نمر النمر» موجی از اقدامات خودجوش در جهان تشیع به‌ویژه از سوی مراجع شیعه رخ داد تا جایی که دولت عربستان سعودی را مجبور کرد که اعلام چنین حکمی را به تعویق بیاندازد.

مهمترین این اقدامات نامه آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه در عراق به فواد معصوم رئیس جمهور کنونی عراق بود که از وی خواست تا برای جلوگیری از صدور حکم اعدام شیخ نمر اقدام کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی و آیات عظام علوی گرگانی، سبحانی و همچنین علمای بحرین و لبنان از جمله شیخ عبدالامیر قبلان رئیس مجلس اعلای شیعیان این کشور خواستار جلوگیری از صدور حکم اعدام شیخ نمر شده بودند.

اقداماتی که آن زمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در گزارشی از آن به عنوان « موفقیتی برای دیپلماسی وحدت اسلامی» یاد کرده بود و بر «ضرورت استفاده از پتانسیل مرجعیت شیعه» در این عرصه تاکید کرده بود.

اما در دو ماه گذشته هیچ خبری از تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری قطعی از صدور چنین حکمی صورت نگرفت تا جایی که نهایتا چند روز پیش به صورت رسمی حکم اعدام شیخ نمر از سوی مقامات عربستانی صادر شد.

این حکم مورد انتقاد شیعه و سنی قرار گرفته و همانگونه که آیت‌الله مکارم شیرازی گفته است در صورت اجرای چنین حکمی « نفرت و خشم تمام شیعیان و اهل‌سنت» را برخواهد انگیخت و وحدت امت اسلامی را تهدید خواهد کرد.

باید امیدوار بود که واکنش‌ها به این اقدام به حدی گسترده شود که دولت عربستان را مجبور به تجدیدنظر در این باره کند و این نیازمند اقدام جدی جریان دیپلماسی عمومی و فرهنگی و وحدت اسلامی است.

مسئولان دستگاه دیپلماسی وحدت اسلامی کشور باید تلاش‌های خود برای حرکت چابک‌تر و همکاری گسترده‌تر با دستگاه‌های دیپلماتیک و غیردیپلماتیک برای ایجاد تاثیرات متعدد در حوزه عملکردی خود را بیشتر کند.

چرا که همانگونه که حجت‌الاسلام مبلغی معتقد است بقای سیستم سنتی تقریب «نه تنها دیپلماسی وحدت اسلامی رخ نخواهد داد که حتی جریان عادی وحدت هم نیازهای عادی لازم برای فعالیت را نخواهد داشت.»
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها