امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119933
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 118
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ مصطفی محدثی خراسانی، شاعر همزمان با برگزاری اختتامیه دومین جایزه ادبی مرحوم طاهره

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ مصطفی محدثی خراسانی، شاعر همزمان با برگزاری اختتامیه دومین جایزه ادبی مرحوم طاهره صفارزاده در خصوص ویژگی های شخصیتی و شعری وی گفت: در میان جریان ادبی زبان فارسی، خانم ها کمتر دیده و برجسته شده اند و از این نظر چهره های کمتری از خانم ها در جریان های ادبی حضور دارند. با این حال در میان همین اندک چهره های معدود هم خانم طاهره صفارزاده از جمله چهره های برجسته و مهم تلقی می شوند.

محدثی خراسانی تسلط مرحوم صفارزاده به قرآن و زبان های فارسی و عربی و انگلیسی را از دیگر ویژگی های شخصیتی آن مرحوم توصیف کرد و افزود: در کنار این مساله، آتش و سرشاری و دردمندی درونی در وجود ایشان بود که در کمتر زنی می توان سراغ آن داشت که این چنین دچار دردهای بزرگ اجتماعی و جهانی و فکر و اندیشه جهانی مبتنی بر تفکرات دینی و اسلامی و شیعی باشد. مجموعه اینها از خانم صفارزاده یک شخصیت منحصر به فرد ساخته بود.

محدثی خراسانی در ادامه با اشاره به برگزیده شدن صفارزاده به عنوان زن نمونه جهان اسلام گفت: این اتفاق خجسته کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و پیرامونش کار رسانه ای نشد. نظام فرهنگی ما در این زمینه کوتاهی کرد و باید بیشتر در مورد حواشی این رخداد کار می شد. باید از این فرصت استفاده می شد تا افقی فراروی جریان ادبی زنان کشور ترسیم شود، چه برای کسانی که در حال حاضر حضور دارند و چه کسانی که در آینده خواهند آمد.

محدثی خراسانی در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس در مورد شناخته نشدن این چهره ادبی و فرهنگی گفت: پیش از انقلاب ایشان به عنوان شاعری که شعرش خواستگاه تفکر مذهبی و دینی و شیعی دارد در کنار آقای موسوی گرمارودی تا حدی مورد توجه مجامع روشنفکری بود. اینها علی رغم عنادی که داشتند اما به دلیل بنیه شعری و  ادبی نتوانستند این دو نفر را نبینند. در واقع این کار از سر ناچاری و اجبار و ناگزیری بود ولی نظام تبلیغاتی روشنفکری آن سالها تلاش می کرد که این دو نفر دیده نشده و آثارشان خوانده نشوند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد اینکه زبان شعری مرحوم صفارزاده قدری خاص و منحصر به شخص ایشان بود که علی رغم ارجمندی شاید ارتباط برقرار کردن با این ذهن و زبان مقداری دیریاب و دشوار باشد. در میان هم طیفان خود خانم صفارزاده هم این دلیل شاید موجب شده است که آثار و اشعار ایشان کمتر رواج پیدا کرده باشد.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها