امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119936
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست بازسازی مجموعه تئاتر شهر صبح امروز با حضور عبدالخالق مصدق‌، مسعود معمار‌ مدیران دفتر طرح‌های عمرانی‌ وزارت ارشاد و ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست بازسازی مجموعه تئاتر شهر صبح امروز با حضور عبدالخالق مصدق‌، مسعود معمار‌ مدیران دفتر طرح‌های عمرانی‌ وزارت ارشاد و پریسا مقتدی مدیر تئاتر شهر در سالن کنفرانس این مجموعه برگزار شد.

در ابتدای این نشست مسعود معمار مدیر دفتر طرح‌های عمرانی درباره پروژه تعمیرات تئاتر شهر گفت: با توجه به وضعیت نابسامان تمام سالن‌های تئاتر شهر و بعد از بررسی شش ماهه این مجموعه و مطالعات ایمنی و آگوستیکی آن، دفتر طرح‌های عمرانی بحث تعمیرات را از سر گرفت و بر همین اساس پیمانکار پروژه انتخاب و عملیات تخریب انجام شد و در حال حاضر وارد فاز بازسازی شده‌ایم و فعلا دو سالن را تخریب کرده‌ایم چون قرار است سالن‌های استاندارد و با تجهیزات روز را تا زمان برگزاری جشنواره تئاتر فجر به بهره برداری برسانیم.

وی عنوان کرد: اول قرار بود تالار اصلی بازسازی شود اما بعدا به این نتیجه رسیدیم که این عملیات را بعد از جشنواره تئاتر فجر آغاز کنیم.

معمار نگرانی هنرمندان تئاتر را امری طبیعی دانست و خاطرنشان کرد: این دغدغه‌ها به دلیل اتفاقاتی که در بازسازی قبلی پیش آمد، طبیعی است اما در تعمیرات جدید حتما نگرانی‌ها برطرف می‌شود به همین دلیل از خرد جمعی کمک می‌گیریم.

در ادامه این نشست فرشید مصدق هنرمند تئاتر که به عنوان کارشناس هنری در چندین پروژه ساخت سالن هنری همکاری داشته، خبر تعمیرات مجموعه تئاتر شهر را مهیج کننده دانست و با اشاره به کمبود سخت‌افزار تئاتری گفت: در 35 سال گذشته هنرمندان تئاتر در زمینه افزایش امکانات سخت افزاری به آرزوهای خود نرسیده‌اند. البته در شهرهای دیگر سالن تئاتر ساخته شده است، اما در تهران به دلایل ویژه‌ای، هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی با اشاره به تاریخچه مجموعه تئاتر شهر عنوان کرد: این مجموعه سال 50 ساخته شده و فقط دارای تالار اصلی بوده که برای اجرای باله طراحی شده بود و سالن‌های طبقه پایین هیچ کدام وجود نداشت، همچنان که تالار اصلی هم برای تئاتر ساخته نشده است و به درد هم نمی‌خورد. بنابراین ما امروز وارث سالن‌هایی هستیم که محدودیت‌هایی بسیاری دارند و در سال‌های بعدی به دلیل کمبود امکانات تئاتر به مجموعه تئاتر شهر اضافه شده‌اند.

مصدق تاکید کرد: ما وارث چهار سالن بلک باکس هستیم و می‌خواهیم این سالن‌ها را به استانداردی مناسب برای هنرمندان و تماشاگران تئاتر تبدیل کنیم.

همچنین پریسا مقتدی مدیر تئاتر شهر درباره عدم اطلاع رسانی تعمیرات این مجموعه توضیح داد: اردیبهشت ماه که مسئولیت تئاتر شهر را برعهده گرفتم، متوجه شدم مدیر قبلی در خبرهایی که مطبوعاتی شده  از بازسازی تئاتر شهر خبر داده بود، البته مذاکرات ایشان به صورت شفاهی بوده و سندیت نداشته است. از سوی دیگر به دلیل تاخیر در تهیه اقلام برای بازسازی تالار اصلی‌، اجازه ندادم این تالار در اختیار دفتر طرح‌های عمرانی قرار بگیرد و این چنین بود که این دفتر پیشنهاد داد حال که بودجه‌ای برای تئاتر شهر تعریف شده است، این بودجه را در سالن‌های دیگر این مجموعه هزینه کنیم.

وی گفت: هنوز در این زمینه به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم اما عملیات تخریب در تغییرات بعدی تاثیری ندارد، چون تغییرات، بعد از این مرحله است. از سوی دیگر آقای مرادخانی معاون هنری هم تصمیم گیری درباره تعداد سالن‌ها و اولویت بخشیدن به ایمنی آنها را به خانواده تئاتر سپرده است. بنابراین ما هستیم که باید بعد از شنیدن توضیحات مسئولان ایمنی دراین زمینه تصمیم گیری کنیم.

مقتدی با اشاره به جلسه‌ای روز گذشته با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر و مدیران هنری برگزار شده است‌، گفت: این جلسه با حضور هنرمندانی همچون ایرج راد‌، بهزاد فراهانی به عنوان نمایندگان خانه تئاتر ‌، جلال تهرانی، سیامک احصایی، آروند دشت آرای‌، رضا گوران‌، همایون غنی‌زاده‌ در کنار فرشید مصدق‌، مسعود معمار‌، داوطلب‌(نماینده دفتر طرح‌های عمرانی)،‌ معمارزاده‌ (نماینده میراث فرهنگی)،‌ رضا دادویی مدیر شورای نظارت و ارزشیابی و طباطبایی برگزار شد و طی آن قرار شد، آقای مصدق نماینده تام الاختیار تئاتر شهر و معاونت هنری در پروژه بازسازی سالن‌های قشقایی ،‌ سایه و کارگاه نمایش باشد. همچنین آقای معمار تعهد کرد در کلیه امور و تهیه اقلام، بدون تایید نهایی آقای مصدق هیچ عملیات اجرایی، انجام نشود.

معمار خاطرنشان کرد: سالن‌های بلک باکس مطلقا از نظر مسائل فنی آکوستیک و ایمنی استاندارد نبودند. در بازسازی جدید سیستم اعلام و اطفاء حریق‌ و برق اضطراری ایجاد می‌شود و سالن‌ها به استانداردهای جهانی نزدیک خواهند شد. از سوی دیگر تخریبی که انجام دادیم، برای حفظ امنیت تماشاگران است و فعلا فقط نابهنجاری‌ها را برداشته‌ایم.

در ادامه این نشست، معمار در پاسخ به سئوالی درباره اینکه چه ضمانتی وجود دارد تا این تعمیرات نتیجه‌ای ناخوشایند نداشته باشد تاکید کرد: ما به عنوان سیستم دولتی می‌توانیم، ضمانت‌نامه بدهیم و دفتر طرح‌های عمرانی همیشه پاسخگو خواهد بود ضمن اینکه می‌توانیم هنرمندان را دعوت کنیم تا از فعالیت‌های ما بازدید کنند.

 

وی افزود: ما در سطح کشور 15 سالن در دست ساخت داریم که بعضی از آنها سه چهار برابر تئاتر شهر هستند. از سوی دیگر تمام متریال مورد نیاز این مجموعه با مشورت آقای مصدق تامین می‌شود.

در ادامه مصدق خطاب به اصحاب رسانه حاضر در نسشت گفت: نگرانی امروز شما کاملا درست است چون از ذهنیت من برای آنچه در آینده اتفاق می‌افتد، خبر ندارید و این نگرانی‌ها به دلیل اتفاقاتی است که در گذشته رخ داده است.

وی با اشاره به دغدغه هنرمندان تئاتر درباره کم شدن سالن‌های تئاتر شهر افزود: بیشتر نظرات هنرمندان به دلیل احساس از دست دادن یک امکان تئاتری است، اما هر اتفاقی که در طبقه پایین تئاتر شهر بیفتد، یک آشوویتس و حتی قتل عمد خواهد بود. چون اگر این سالن‌ها را به استانداردهای لازم نرسانیم، در صورت بروز هر حادثه، دچار قتل عمد شده‌ایم.

بنابراین گزارش،‌ معمار با اشاره به حضور شرکت «پیکر نهاد» به عنوان پیمانکار پروژه بازسازی درباره حضور این شرکت که در دوره قبل هم به همین عنوان حضور داشته است، اظهار داشت: این شرکت به طور مقطعی و بنا به اعتبارات در تئاتر شهر حضور داشته و کارهایی که انجام داده، مورد تایید ما است. اما مثلا لابی تالار قشقایی در سه روز تعطیلی درست شد و مورد تایید ما نیست، چون اصلا از آن خبر نداشتیم.

مدیر دفتر طرح‌های عمرانی گفت: گذشته را نبش قبر نمی‌کنم اما از تجربه تاریخ به عنوان چراغی برای راه آینده استفاده می‌کنم.                

معمار در خصوص بودجه بازسازی مجموعه تئاتر شهر گفت: سال گذشته برآورد اولیه ما برای بازسازی کل مجموعه 12 میلیارد تومان بود که بخشی از تخصیص سال گذشته و امسال را استفاده کرده و ما کار را به دو فاز تقسیم کردیم. در حال حاضر اعتبار ما کافی است البته برای تالار اصلی قرار است صندلی‌های اسپانیایی با بالاترین کیفیت روز دنیا تهیه کنیم ولی صندلی سالن‌های دیگر را از برندهای داخلی تهیه خواهیم کرد که تامین آن با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

پریسا مقتدی نیز در ادامه این نشست با اشاره به نتایج فاجعه بار بازسازی تئاتر شهر در سال 86 خاطرنشان کرد: اکنون سایه یک بازسازی ناقص و غیر اصولی را به دوش می‌کشیم و نمی‌توانیم بدون توجه به آن اتفاق و تیرگی ناموفق آن دوره، قدم برداریم و همین تیرگی است که خانواده تئاتر را نگران کرده، اما از اهالی رسانه و جامعه تئاتر درخواست می‌کنم کمک کنند که چه کنیم تا آن تجربه تکرار نشود.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در ادامه درباره مشکلات بازسازی تالار اصلی نیز عنوان کرد: یکی از مشکلات ما برای بازسازی تالار اصلی این بود که گفته شد همه کارها را می‌توان انجام داد به جز ماشینری که خودش نیازمند 15 میلیارد بودجه است. اما نمی‌خواستم تالار اصلی به شکل ناقص بازسازی شود به همین دلیل قرار شد بودجه را در سالن‌های کوچک هزینه کنیم. از میان سالن‌های بلک باکس‌، تالار چهارسو نسبت به بقیه بهتر است، به همین دلیل کنار گذاشته شد و در فازهای بعدی بازسازی به آن فکر می‌کنیم.

در پایان این نشست معمار در پاسخ به این سئوال که چرا برای بازسازی مجموعه تئاتر شهر فراخوان منتشر نشده، گفت: ما با کسانی کار می‌کنیم که مورد اعتمادمان هستند، ضمن اینکه در ایران پیمانکار ویژه‌ای برای ساخت سالن تئاتر نداریم. پیمانکار ما از شرکت‌های رتبه اول است، البته از نظرات کارشناسان هم استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها