امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119938
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 175
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مریوان، در دومین روز نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مریوان نمایش نوا به کارگردانی محسن اردشیر در شهر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مریوان، در دومین روز نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مریوان نمایش نوا به کارگردانی محسن اردشیر در شهر مرزی مریوان اجرا شد.

نمایشی از خطه آمل از استان مازندران که به بیان رسوم و آئین‌های قدیمی که به دلیل فاصله‌گرفتن از دنیای سنتی و ورود به عصر مدرنیته به فراموشی سپرده شده‌اند، می‌پردازد.

لباس‌های قدیمی و اشعاری که سینه به سینه از پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به آنان رسیده بود امروز در پارک ملت مریوان به در تئاتر نوا نمایش درآمد تا مردمان بومی و غیربومی حاضر در این جشنواره با این فرهنگ‌ها و سنت‌ها آشنا شوند.

این نمایش قبل از آغاز با عشق تقدیم کودکان، زنان و مردان کرد کوبانی شد تا همگان بدانند که عشق به هم‌نوع حتی در زمان برگزاری جشن و شادی همواره در دل مردمان نوع‌دوست ایران اسلامی می‌جوشد و زبان، آیین و مذهب نمی‌تواند مانع و سدی در مقابل این حس ایثارگری باشد.

بارش باران و صدای موسیقی مازندارنی که توسط گروه موسیقی نمایش به صورت زنده اجرا شد حال و هوای خاصی به پارک ملت داده بود.

از کارگردان نمایش در مورد هدفش از انتخاب این موضوع می‌پرسم که می‌گوید: سنت‌ها و آیین‌های زیبایی در شهرها و استان‌های مختلف ایران اسلامی وجود داشته که متاسفانه امروزه به دلایل مختلف کاملا کمرنگ و یا از بین رفته است.

محسن اردشیر افزود: بدون شک احیای این ارزش‌ها و سنت‌های قدیمی که هر کدام کتابی از آموزش و درس هستند می‌تواند مانع از ورود ضد ارزش‌ها به فرهنگ جامعه ما شود.

وی با بیان اینکه پرداختن به این موضوع را در زمان کنونی نیازی ضروری دانستم، بیان داشت: امروزه بی‌توجهی نسل‌های جدید به این آئین و سنت‌های قدیمی موجب حذف و فراموش شدن کامل آنها و حتی گاهی ثبت این برنامه‌ها از سوی سایر کشورها به نام خودشان شده است.

وی از زبان هنر به ویژه تئاتر خیابانی به عنوان بهترین ابزار برای احیای این سنت‌ها و آئین‌های قدیمی و ارزشمند نام برد و گفت: باید با خلق آثاری ارزشی و مخاطب‌پذیر بستر را برای احیا و بازگرداندن این رسوم ارزشی به متن جامعه فراهم کرد.

وی در مورد هدفش از تقدیم این نمایش به مردم مظلوم کوبانی نیز بیان داشت: مردم کوبانی را به خاطر یکی از شهرهای کردی که توانسته بسیاری از ریشه‌های مذهبی و فرهنگی خود را حفظ کند مورد احترام می‌دانم.

وی تصریح کرد: به عنوان یک هنرمند بر خود وظیفه دانستم اگر نمی‌توانم با در دست گرفتن اسلحه به مقابله با دشمنان این مردم مظلوم بپردازم حداقل با زبان هنر باید به گونه‌ای دینم را به آنها ادا کنم.

وی با بیان اینکه تقدیم این نمایش به مردم بی‌گناه کرد کوبانی کمترین کاری بود که از دستم برمی‌آمد، بیان داشت: امیدوارم هرچه زودتر شاهد طلوع نور خورشید آزادی و شکست شیطان سیاه در سراسر جهان به ویژه کوبانی و غزه باشیم.

وی افزود: به تصویر کشیدن ایثار، ازخودگذشتگی و ایستادگی مردم در مقابل ظلم ظالمان از بهترین سوژه‌های هنری است که باید از سوی فعالان این عرصه مورد توجه قرار گیرد و با به تصویر کشاندن آن بستر ماندگاری آنها را در جامعه بیش از پیش فراهم سازد.

وی در مورد سطح کیفی و همچنین میزان استقبال مردم از نهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اظهار کرد: مردم خونگرم و مهمان‌نواز مریوان همواره با حضور گرم و صمیمانه خود موجب دلگرم شدن بیشتر هنرمندان شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نمایش نوا در حقیقت هدیه مردم مازندران به مردم مهمان‌نواز و با فرهنگ مریوان است.
انتهای پیام/79002/ج40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها