امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119944
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شب دوم از «شب‌های شعر ترانگیزان» با دبیری اسماعیل امینی و اجرای رضا احسان‌پور با

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شب دوم از «شب‌های شعر ترانگیزان» با دبیری اسماعیل امینی و اجرای رضا احسان‌پور با شعرخوانی محمد سلمانی، ناصر فیض، شهرام شکیبا، سعید بیابانکی، امید مهدی‌نژاد، جواد زهتاب، مهدی استاداحمد، سعیده موسوی، قادر قدیمی، مهدی فرج‌اللهی و جمعی از شعراء و علاقه‌مندان به ادبیات عصر امروز در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار شد.

 

*هنرمند نباید عمله طرب باشد

در این مراسم اسماعیل امینی گفت: برای کسی که اهل تأمل، اندیشه و خلاقیت است، جنس تقلبی هویتش آشکار است. چندی است که جنس تقلبی در بازار هنر رایج شده و این دردی قدیمی بوده و مربوط به این تازگی‌ها نیست. شعر طنز و به طور کلی مسئله طنز از آنجا که مورد استقبال قرار گرفته جنس تقلبی نیز در آن زیاد شده است، که البته این موضوع مرهون پایمردی افرادی چون مرحوم صابری فومنی، عمران صلاحی،‌ علامه دهخدا، ابوالفضل زرویی و دیگر شعرای عرصه طنز است که برخی از این افراد حیثیت و آبروی خود را پای آن گذاشته‌اند و آن هم به این خاطر بوده که فکر می‌کردند می‌توانند شرایط زندگی مردم را عوض کنند.

دبیر «شب‌های شعر ترانگیزان» گفت: علت اینکه این مراسم را به صورت جمع‌وجور برگزار کردیم این بود که کمتر کف و سوت داشته باشیم، زیرا هنرمند نباید عمله طرب باشد، بلکه باید انسان را به اندیشیدن وادار کند.

مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان گفت: شعر طنز ترکیب دو کلمه شعر و طنز است و زمانی که استاد امینی می‌گفت که طنز راه رفتن بر روی لبه تیغ است، متوجه این کلام ایشان نشدیم تا اینکه در ارتفاعات البرز مرکزی راه را گم کردیم و از یک چوپان مسیر را پرسیدیم و وی مسیر را به ما نشان داد و گفت، در نقطه‌ای از مسیر باید بر لبه کوه حرکت کنید و اگر کمی منحرف شوید راه را به اشتباه خواهید رفت.

غزلی به سومین شب از «شب‌های شعر ترانگیزان» اشاره کرد و گفت: 27 آبان جلسه سوم «شب‌های شعر ترانگیزان» با دبیری شهرام شکیبا و با موضوع اشعار عاشورایی خواهد بود.

در این مراسم امید مهدی‌نژاد یکی از شعرایی بود که دوبیتی‌هایی برای حضار خواند و مورد استقبال قرار گرفت:

الا دختر که موی بور داری

ز دختر بودنت منظور داری

 

بیا تا جزوه‌ای از هم بگیریم

که هر دومون با هم کنکور داریم

 

سعید بیابانکی نیز در این مراسم اشعاری برای حضار خواند:

برگرد برای قهر کردن زود است

برگرد که آسمان غبار آلود است

 

انکار نکن که دوستم داشته‌ای

زیرا که تمام مدارکش موجود است

 

ناصر فیض نیز در این مراسم شعری با این مضمون قرائت کرد:

شعری که قرار است نمک داشته باشد

پیدا است که باید متلک داشته باشد

 

این خبر به زودی تکمیل خواهد شد...

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها