امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120019
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 111
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به گزارش خبرگزاری رویترز، «کاترین اشتون» رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به گزارش خبرگزاری رویترز، «کاترین اشتون» رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (امروز) اعلام کرد که تا زمان حصول توافق نهایی بین ایران و 1+5 (آمریکا،انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان)، حتی اگر تا مهلت 24 نوامبر نیز توافقی حاصل نشود، ریاست این مذاکرات را برعهده خواهد داشت.

دوره 5 ساله اشتون بعنوان رئیس‌ سیاست خارجی آمریکا پایان این ماه به اتمام می‌رسد و او تأکید کرده است که تا 24 نوامبر که مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق نهایی است ریاست تیم مذاکرات هسته‌ای را برعهده خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در خصوص وضعیت وی در خصوص تمدید مهلت مذاکرات بعد از 24 نوامبر، گفت: «از من خواسته شده تا زمان پایان کار (توافق نهایی ایران و 1+5) در سمت ریاست‌ تیم مذاکره باقی بمانم.»

نظر قانونی، شورای امنیت سازمان ملل وظیفه ریاست گروه 1+5 را به هیچ کس جز رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نمی‌دهد و از نظر تئوری این بدان مفهوم است نقش ریاست این گروه از ماه نوامبر باید به جانشین اشتون که همان فدریکا موگرینی است، سپرده شود.

پیش از این نیز روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال چنین خبری را اعلام کرده بود و نوشته بود استدلال‌ها برای حفظ اشتون بعنوان رئیس مذاکرات هسته ای ایران کاملاً واضح است. وی این فرایند را در 5 سال گذشته سازماندهی کرده است و روابط خوبی با اکثر مقامات ایرانی که در مذاکرات بوده‌اند، داشته است. تغییر رئیس تیم مذاکرات ایران و 1+5 در صورت تمدید مهلت مذاکرات، ممکن است موجب به هم خوردن و بروز مشکل در روند مذاکرات هسته‌ای شود.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها