امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120028
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۱
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آئین رونمایی از کتاب «آقازاده عزیز» اثر محمدرضا شهبازی به مجموعه‌ای از طنزهای ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آئین رونمایی از کتاب «آقازاده عزیز» اثر محمدرضا شهبازی به مجموعه‌ای از طنزهای مطبوعاتی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وی است، عصر امروز با حضور وحید جلیلی، حسین قرایی، محمدرضا شهبازی و جمعی از اهالی فرهنگ و طنز مطبوعاتی در کافه‌کراسه رونمایی شد.

* ناشران دست و دلشان برای چاپ کتاب‌های طنز می‌لرزد

در ابتدای این مراسم حسین قرایی گفت: از آنجا زبان طنز همراه به گزندگی است و کاستی‌ها را به رخ می‌کشد ناشران دست و دلشان برای چاپ کتاب‌های طنز می‌لرزد اما این کتاب توسط انتشارات رسول آفتاب که رحیم مخدومی آن را اداره می‌کند به چاپ رسیده است.هجو ، هضم و طنز به ساحت عرصه طنز به حساب می‌آید که با استفاده از ادبیات راه را باز کرده و پیش می‌رود. به امثال محمدرضا شهبازی باید امید داشت و از وی حمایت کرد تا گل‌آقاهای طنز ایران دوباره رشد کنند.

* طنز مطبوعاتی غریب است و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد

در ادامه این مراسم محمدرضا شهبازی گفت: این کتاب شامل تعدادی از طنزهایی است که بین سال‌های 87 تا 92 نوشته شده و طنزهای مربوط به سال 92 به بعد نیز بعد از پایان کار دولت فعلی منتشر خواهد شد،‌ 39 طنز در این کتاب وجود دارد که از جنس طنزهای مطبوعاتی است و برخی به خاطر این که دارای زمان خاصی بودند و برای اینکه در زمان انتشار قابلیت استفاده مجدد داشته باشند پاورقی‌هایی بر آنها نوشته شد که این 350 پاورقی کتاب را تازه‌تر کرده و بر چهره طنز آن افزوده است. نکته‌آی که می‌خواهم در این جلسه اشاره کنم این است که باید به مطبوعاتی بودن این طنزها اشاره کرد طنز مطبوعاتی غریب است و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. و اگر فهرستی تهیه کنیم می‌بینیم طنز مطبوعاتی مورد بی‌مهری واقع می‌شود.

وی ادامه داد: مدیران مطبوعاتی آن را به صورت جدی به طنز مطبوعاتی توجه نمی‌کنند و اگر هم مورد توجه قرار می‌دهند یا به چشم‌زینت‌المجالس به آن نگاه می‌کنند و یا اینکه کلا سراغش نمی‌روند. زیرا احتمالا برایشان دردسر دارد که این مشکل در رسانه‌ها و جبهه انقلاب اسلامی به چشم می‌اید و در رسانه‌های حزب‌اللهی ستون ثابتی برای طنز دیده نمی‌شود که این عدم توجه می‌تواند تاثیرزا باشد. به نظرم می‌رسد که رسانه‌ها و فعالان این حوزه باید تلاش کنند که طنز مطبوعاتی از این عزلت خارج شود.

نویسنده کتاب «ماه‌بندان» گفت: افزود: طنزهای سیاسی این کتاب بخش عمده طنزهای نوشته شده است، البته طنزهای موضوعات دیگر را در سایر رسانه‌ها نیز می‌توان دید ولی طنزهای سیاسی کمتر دیده می‌شود. ولی طنز سیاسی گزنده‌ای که به مسائل آقازادگی و حوزه‌های مرتبط می‌پردازد در این طنزها مورد توجه بوده است. در دوره‌ای که مشغول پاورقی زدن به این کتاب بودم به لغت‌نامه‌های مختلف از جمله لغت‌نامه دهخدا مراجعه می‌کردم و می‌دیدیم معنای برخی از کلمات با معنی مورد کاربرد امروز از آن کلمه تفاوت دارد. طنز دهخدا از آن جا که طنز مطبوعاتی است با مطالعه طنز می‌توان مسائل آن دوره را متوجه شد.

* ظرفیت‌های طنز انقلاب رشد نکرده/انقلاب هجو الگوی دنیای مدرن است

وحید جلیلی در ادامه این مراسم گفت: انقلاب اسلامی عرصه‌های بسیار در حوزه طنز دارد ولی این بخش وابسته به ظرفیت‌های آن رشد نکرده است انقلاب اسلامی به یک معنا هجو غرب و هجو الگوی دنیای مدرن است. انقلاب اسلامی تناقض‌های دنیا امروز را نمایان کردو طنز نیز هدف اصلی‌اش نمایاندن تناقض‌هاست.
وی گفت: شهید آوینی در مورد این مسئله بحث کرده که چطور معنای متحول می‌شوند و در جایی غیر از معانی خود به کار برده می‌شوند ماجرای غزه یکی از پارادوکس دنیای امروز است و این ماجرا در نوع خود یک ماجرای کمیک بود در این قضیه وحشی‌گری غرب برای همه نشان داده و این در حالی بود که آنها داعیه‌دار حقوق بشر و تمدن لیبرال دموکراسی هستند.

وی ادامه داد: یک طرف کشتارهای وحشیانه و رفتارهای غیر انسانی غرب در میان صیادهای حقوق بشری آنها که مسئله را طنز‌آمیز کرده و دسته‌ای در ایران وجود دارند و بسیار موقعیت کمیتی ایجاد کردند و این‌ها موقعیت‌هایی برای حوزه طنز انقلاب به شمار می‌رود.

* جشنواره‌ای به نام اخلاق و نیایش برگزار شد که خودش طنز است

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: ما چقدر از این ظرفیت‌ها استفاده کرده‌ایم در فضای طنز تصویری و ترسیمی که می‌توان کاریکاتور را نام برد. اگر بخواهیم حرف بزنیم اوضاع ما خوب است که عده‌ای چون آقای طباطبائی، بیژنی و دیگران مشغول هستند. در عرصه شعر طنز به نسبت به عرصه نثر ما وضعیت بهتری داریم.

جلیلی در ادامه گفت: در حوزه طنز انقلاب به جز بعد از فتنه 88 ما جریانی به عنوان طنز انقلاب اسلامی نمی‌بینیم که البته یکی از جلسه‌های طنز انقلاب در جریان فتنه به وجود آمد که یکی از برکات فتنه 88 همین بود. کسانی که می‌خواهند نام نظام را بخورند از اسم انقلاب استفاده کنند و علیه انقلاب حرکت کنند در داخل کشور کم نیستند.
مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در ادامه گفت: در همین روزها جشنواره‌ای به نام اخلاق و نیایش برگزار شد و از یکی از بزرگترین دروغگویان ایران دعوت می‌شود تا جایزه اخلاق را به برگزیدگان اهدا کند. آقای سید محمد خاتمی که خودش رئیس جمهور بوده در دوران 8 ساله  ریاست جمهوری‌اش انتخابات برگزار کرده و می‌داند تقلب 11 میلیونی امکان‌پذیر نیست زیر پرچم تقلب به همیاری چند خائن دیگر می‌رود. و این خودش یک موقعیت طنز است که ما با چه افرادی در کشور روبرو و طرف هستیم.

* شهبازی یکی از طلایه‌داران جریان طنز جدید است

وی افزود: در برابر رقابت غرب و غرب‌زده‌ها در قبال جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی جریان طنز انقلاب اسلامی باید پیش گیرد شهبازی یکی از طلایه‌داران جریان طنز جدید است و آثارش در حدی است که می‌توان به عنوان یک طنز خوب آنها را توصیه کرد تا ورق خورده شود برخی خط‌قرمزها در عرصه‌های گوناگون که توسط غرب‌زدها بوجود آمده در هنر کم کم شکسته شده است.
جلیلی ادامه داد: در طنز هم شاهدیم که این خط قرمزها با امثال شهبازی در حال شکسته شدن است طنز  مطلوب ما که در دوره‌ای از حالت فعال به یک حال خنثی گرایش پیدا کرده بود دوباره در حال فعال شدن است. فضایی که در اختیار روشنفکران بود و اگر بچه‌های انقلاب وارد می‌شدند مورد تهمت قرار می‌گرفتند که در حال سفارشی‌کاری هستند ولی گوش بچه‌های حزب‌اللهی دیگر به لطف خدا از این حرف‌ها پر شده است.

جلیلی در پایان اشاره کرد: رشد در آثار شهبازی در نثر وی به چشم می‌آید و واقع‌گرایی توام با آرمان‌خواهی از مهمترین ویژگی‌های نثر وی است. شهبازی و امثال وی چون در جستجوی تعریف چند شخصیت و چهره نیستند و دنبال تاثیر‌گزاری هستند و مردم برایشان اولویت دارد کیفیت محور نوشته‌هایشان است. البته نباید فراموش کرد که عده‌آی از جوانان نیز به صورت تک‌جرقه‌هایی ظهور کردند ولی به خاطر عدم توجه به این حوزه رشد نکردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها