امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120042
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: 114
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست نقد و بررسی کتاب «نیست انگاری و شعر معاصر» عصر امروز (دوشنبه 28 مرداد) با ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست نقد و بررسی کتاب «نیست انگاری و شعر معاصر» عصر امروز (دوشنبه 28 مرداد) با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، محمد رجبی دوانی رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و یوسفعلی میرشکاک نویسنده کتاب به همت مؤسسه روزگار نو در دفتر شعر حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا داوری اردکانی با تفکیک دو مقوله شعر و اخلاق گفت: متأسفانه ما زمانی که کسی را نمی‌پسندیم همه رذائل را به او نسبت می‌دهیم این مقوله درباره شعر هم صدق می‌کند، شاعر حتی اگر اخلاق هم نداشته باشد باز هم شعرش را نمی‌توان منکر شد، شاید فهم این قضیه برای ما مشکل باشد.

وی با تأکید بر شاعر بودن فروغ فرخزاد فارغ از اخلاقیات توضیح داد: اینکه او شاعر است یا خیر، به اختیار و انتخاب من و شما نیست، با توجه به اینکه ما اخلاقیات او را نپسندیم باز هم او شاعر است و نمی‌توانیم بگوییم که او بی‌خود شعر گفته است!

در ادامه بحث محمد رجبی دوانی با اشاره به اینکه شعر جایگاهی فراتر از شخص شاعر دارد،‌ گفت: صحبت‌های دکتر داوری را تأیید می‌کنم زمانی که شعری را می‌خوانیم به شخصیت شاعر توجه نکنیم و رزومه او را بیرون نکشیم، مقام شعر در جایگاهی فراتر از شخص شاعر است. البته من حق می‌دهم به کسانی که در زندگی شاعران جستجو می‌کنند چرا که هستند کسانی که در حد نفسانیات شعر می‌گویند و نام خود را شاعر و هنرمند گذاشته‌اند!

در پایان مراسم نیز یوسفعلی میرشکاک عنوان کرد: بنده هر چه نوشتم در باب شعر، سیاست و ... که به درد خواندن و چاپ‌کردن می‌خورد، ارائه چیزهایی بوده که از آثار استادم دکتر داوری آموختم. آنچه بنده درباره نیما یوشیج،‌ فروغ فرخزاد، شاملو و دیگران نوشتم در حقیقت همان دستاوردهای بنده از بارها و بارها خواندن مقال اساتیدم بوده است بضاعت بنده هم در همین حد بوده و مطمئناً جای کار بیشتری وجود داشته است که تلاش دارم آن را در آثار دیگر تکمیل کنم.

وی در ادامه یادآور شد: مفاهیمی چون نیست انگاری و ... برای خود ما مخاطب دارد، البته بنده که شاگرد تنبل کلاس اساتیدم بودم ولی این نوع صحبت کردن برای خودمان مخاطب دارد و این را بنده در نظر نگرفتم که شاید باید برای برخی مخاطبان این مفاهیم را توضیح دهم.

مشروح این گزارش متعاقباً در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها