امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۲۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120055
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه تحلیلی «کانترپانچ»، در گزارشی به قلم «ویلیام بلام» نویسنده کتاب «دموکراسی: ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه تحلیلی «کانترپانچ»، در گزارشی به قلم «ویلیام بلام» نویسنده کتاب «دموکراسی: مرگ‌بارترین صادرات آمریکا» به بررسی این موضوع پرداخته است که چرا نمی‌توان کلمه‌ای از آنچه رسانه‌های آمریکایی درباره «داعش» می‌گویند به آسانی باور کرد.
بلام در گزارش خود می‌نویسد «نمی‌توانید کلمه‌ای از آنچه ایالات متحده و فرانسه درباره داعش می‌گویند باور کنید، نمی‌توانید کلمه‌ای از آنچه ترکیه، عربستان سعودی، قطر، کویت، اردن و امارات متحده عربی درباره داعش می‌گویند باور کنید» و می‌پرسد:

«این کشورهای خاورمیانه‌ای، کدام طرف درگیر (در جنگ سوریه) را تجهیز و پشتیبانی مالی می‌کنند و آموزش می‌دهند؟ چرا اجازه می‌دهند مردان جوان خشمگین‌شان به گروه‌های تندرو بپیوندند؟ چرا ترکیه به عنوان عضوی از ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) اجازه می‌دهد اعضای داعش از مرزهایش وارد سوریه شوند؟ ترکیه بیشتر در اندیشه محو کردن داعش است یا معدوم کردن کردهایی که در محاصره داعش هستند؟ همه این کشورها و قدرت‌های غربی بیشتر تمرکز کرده‌اند روی سرنگونی داعش یا در فکر سرنگونی دولت بشار اسد در سوریه هستند؟»

بلام در ادامه به لفظ آشنای «شورشیان میانه‌رو» که به گروهی از مخالفین دولت سوریه که به نظر قدرت‌های غربی فعالیت‌های تروریستی ندارند اشاره می‌کند و می‌نویسد نمی‌توانید به آنچه موسوم است به شورشیان «میانه‌رو» اعتماد کنید چرا که حتی نمیتوان باور داشت که آنها «میانه‌رو» باشند.

اشاره بلام به گزارش‌هایی است که از پیوستن شمار زیادی از اعضای گروه موسوم به «شورشیان میانه‌رو» به تروریست‌های داعش در رقه و دیگر شهرهای زیر سلطه داعش، وجود دارد.

ایران و حزب‌الله سالهاست که در سوریه با داعش می‌جنگند ولی ایالات متحده، از پیوستن به این گروه‌ها برای مبارزه با گروه تروریستی داعش خودداری نمود.

کانترپانچ در ادامه گزارش، وضعیت امروز خاورمیانه را دستاورد 35 سال _سالهای بین 1979-2014_ دخالت ایالات متحده در سرنگونی دولت‌های «سکولار» در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی می‌داند و یادآوری می‌کند که در طی این سالها، ایالات متحده بی‌وقفه پاکستان، یمن و سومالی را هدف حملات هوایی خود قرار داده است: «نمی‌توان جامعه‌ای مدرن، نسبتا توسعه یافته و تحصیل‌کرده را به نابودی کشانید و پس از شکجه دادن هزاران تن و کشتن میلیونها، انتظار داشته باشید تمدن و ضوابط اخلاقی پابرجا بمانند.»

گزارش کانترپانچ سپس به دوران پس از جنگ خلیج فارس، آنجا که «ژنرال برمه» آمریکایی، مامور اصلاح ساختاری ارتش عراق شد اشاره می‎کند. سیاست‌هایی که به بیکار شدن 400هزار نیروی ارتش عراق که رده افسران ارشد را نیز شامل می‌شد، انجامید. ویلیام بلام در گزارش خود از این بحران به عنوان فرمولی برای ایجاد گروه‌های شورشی یاد می‌کند و می‌نویسد «مردانی که تحقیر شده بودند به گروه‌های مخالف اِشغال نظامی عراق توسط آمریکایی‌ها پیوستند.» و می‌افزاید «پر بیراه نیست اگر بر بیشتر خودروهای زرهی، سلاح‌ها، مهمات، مواد منفجره‎ای که هر دقیقه، جان شماری از شهروندان خاورمیانه را می‌گیرد، مهر زد: ساخت ایالات متحده»

آقای بلام در ادامه به حملات هوایی هر روزه ایالات متحده بر فراز سوریه اشاره کرده و می‌نویسد که در پس پرده مبارزه با داعش، ایالات متحده هر روز آسیبهایی جدی بر تاسیسات نفتی سوریه (یک سوم بودجه دولت سوریه از درآمدهای نفتی است)، توانایی‌های نظامی و زیرساخت‌های سوریه وارد می‌آورد، آثار باستانی شهرهای تاریخی کشور را نابود می‌کند و جان شمار زیادی از شهروندان بی‌گناه را می‌گیرد. همه این موارد، چشم‌انداز بازگشت سوریه به رهبری اسد یا حتی بدون رهبری وی را بسیار دور و تاریک می‌سازد. واشنگتن بدون شک به دنبال راهی برای نابودی ایران، تحت پوشش مبارزه با داعش است.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار