امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۲۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120060
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ واکنش امروز روزنامه‌های اصلاح طلب به مخالفت دیروز نمایندگان با لایحه پیشنهادی تکرار همان ادعاهای ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ واکنش امروز روزنامه‌های اصلاح طلب به مخالفت دیروز نمایندگان با لایحه پیشنهادی تکرار همان ادعاهای پیشین بود: «لایحه دولت قربانی دعواهای سیاسی است!

*وطن امروز

«این بود دیپلماسی منطقه ای؟» عنوان گزارش روزنامه وطن امروز از روابط ایران و همسایگان در یک سال اخیر است.

در گزارش وطن امروز آمده است: هم حسن روحانی در قامت رئیس‌جمهور و هم محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه، به دفعات اعلام کرده‌اند بهبود مناسبات با کشورهای همسایه، اولویت دیپلماسی دولت یازدهم است. سفر منطقه‌ای جواد ظریف به برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز در همین راستا ارزیابی شد و مانور تبلیغاتی گسترده‌ای برای آن صورت گرفت. اکنون 14 ماه از آغاز به کار دولت یازدهم گذشته است و قاعدتا این مدت، زمان مناسبی برای مشاهده نتیجه دیپلماسی منطقه‌ای دولت یازدهم است. اکنون می‌توان این سوال را مطرح کرد که آیا دیپلماسی منطقه‌ای دولت روحانی طی این مدت، موفق بوده است؟ البته منظور از همسایگان، آن دسته از کشورهایی است که همواره با ایران مشکلاتی داشته‌اند و منشأ شیطنت می‌شدند. اتفاقات اخیر میان ایران و پاکستان، می‌تواند مورد مناسبی برای بررسی دیپلماسی منطقه‌ای دولت در 14 ماه اخیر باشد البته قاعدتا دولت توفیقاتی در حوزه دیپلماسی منطقه‌ای داشته اما شواهد و برون‌داد اتفاقات به عنوان ملاک در نظر گرفته می‌شود.
در ادامه این گزارش موضوعات فی مابین ایران و کشورهای همسایه بررسی شده و با اشاره به موضوع حملات تروریستی از مرز پاکستان علیه ایران نوشت: این اتفاقات میان ایران و کشوری رخ داده که تا چندی پیش، همه چیز از روابط مساعد آنها خبر می‌داد. سفرهای مداوم مقامات پاکستانی به ایران که عموما به سفر زیارتی آنها به مشهد مقدس یا سفر سیاحتی یوسف علی گیلانی به خاک اجدادی‌اش در شمال کشور منتهی می‌شد، همه حاکی از روابط مساعد میان 2 کشور بود. در سایه همین مناسبات بود که قرارداد بزرگ انتقال گاز ایران به پاکستان امضا و عملیاتی شد اما سرنوشت این قرارداد گازی هم گویا چندان به نتیجه خوبی نینجامید. قرارداد در دوره بیژن زنگنه، به یک موضوع اختلافی میان طرفین تبدیل شد. پاکستانی‌ها ادعا کردند ایران به‌صورت یکجانبه پیگیری‌ها و انتقال خط لوله را متوقف کرده است و بیژن زنگنه هم صراحتا گفت امیدی به این قرارداد ندارد!

در ادامه این گزارش روابط ایران و عربستان مورد بررسی قرار گرفته و آمده است: از همان زمان که حسن روحانی بر صندلی ریاست جمهوری تکیه داد؛ حامیان این دولت در بررسی استراتژی و راهبردهای سیاست خارجی ایران، یک قوت قلب مهم داشتند. آنها به اتکای مناسبات حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی با ملک عبدالله سعودی، اختلافات با عربستان را تمام شده می‌دانستند. حتی زمانی که دیپلمات مست سعودی یک شهروند ایرانی را به قتل رساند، به‌رغم اعتراضات و مطالبات گسترده عمومی اما این دیپلمات سعودی به کشورش بازگشت تا برنامه‌ریزی‌ها برای بهبود مناسبات با مانع مواجه نشود.

یادداشت روز این روزنامه به قلم منصور حقیقت پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و با عنوان «دولت مجوز تعقیب تروریست ها را بگیرد» نوشته شده است.

در این یادداشت با اشاره اقدامات تروریست ها در مرزهای شرقی کشور آمده است: نباید اجازه این‌گونه شیطنت‌ها را در مرزهای جنوب شرقی کشور بدهیم و جمهوری اسلامی ایران تا به حال هم بیش از حد صبوری کرده است. توسعه همکاری همه‌جانبه با دولت پاکستان برای ما مهم است اما اینکه دست دستگاه اطلاعاتی پاکستان در پاره‌ای از اقدامات تروریستی در مرزهای ایران مشاهده شود و در مقابل مسؤولان پاکستان خود را به نادانی بزنند و اعلام کنند ما از حضور این جریانات در خاک خود بی‌اطلاع هستیم، حرف‌ بیهوده‌ای است. ما اطلاعات فراوانی از دولت پاکستان در اختیار داریم و اگر لازم بدانیم این اطلاعات را منتشر خواهیم کرد. دولت پاکستان توافقاتی را با دولت عربستان برای تربیت نیروهای داعش دارد؛ حضور اشرار در پاکستان و همکاری آنها با دستگاه اطلاعات ارتش این کشور برای ما ثابت شده است و صبوری بیش از حد در مرزهای جنوب شرقی موجب سوء‌استفاده اشرار، عربستان و پاکستان خواهد شد.

در ادامه این یادداشت آمده است: ما باید این اخطار شدید‌اللحن را به دولت پاکستان بدهیم که اگر تحرکات تروریست‌ها در مرزهای ایران به پایان برسد، ما نیز در مرزهای خودمان خواهیم ماند و چنانچه این سنگ‌اندازی‌ها ادامه داشته باشد، حق مسلم نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی و حتی بسیجی و مردمی ما است که این اشرار را تا عمق خاک پاکستان دنبال کنند و با هر سلاح و حتی بهره‌گیری از نیروی هوایی، آنان را به هلاکت برسانند و این دولت ماست که باید این امر را پیگیری و به انجام برساند

*شرق

«نامه وزیر کشور به رئیس مجلس/ دولت بازهم مخالفت خود را به گوش بهارستان رساند» عنوان تیتر روزنامه شرق از نامه رحمانی فضلی به لاریجانی درباره طرح حمایت از آمران به معروف است.

در گزارش شرق از این نامه آمده است: صدای دولت در همان روز تصویب کلیات طرح حمایت از «آمران‌به‌معروف و ناهیان‌ازمنکر» درآمد. «مجید‌انصاری» به موازی‌کاری برخی نهادها با وزارت کشور اشاره کرد و خواستار بازگردانده‌شدن طرح به کمیسیون مربوطه شد. حالا هم وزیر کشور به صراحت از اعتراض دولت به این طرح خبر داده و در همین زمینه نامه‌ای به رییس مجلس نوشته؛ نامه‌ای که در آن، به ایرادهای قانون اساسی و ایجاد بار مالی برای دولت اشاره شده است.

روزنامه شرق همچنین در مصاحبه با محمد هاشمی دلایل جدای وی از کارگزاران سازندگی را بررسی کرده و تیتر «چرایی جدایی از کارگزاران» را انتخاب کرده است.

در ابتدای گزارش شرق از این مصاحبه آمده است: برادر بزرگ‌تر بیشتر با تغییرات زمانه همراه و همگام است تا برادر کوچک‌تر. بعد از پایان گفت‌وگو به شوخی این را به خودش هم می‌گویم که به‌نظر من از این حیث با «اکبر هاشمی‌رفسنجانی» تفاوت زیادی دارد؛ چه‌بسا پدر معنوی «کارگزاران» مشکلی با تغییرات پیش‌آمده در شورای مرکزی حزب نداشته‌ باشد. استعفای محمد هاشمی، عضو و رییس هیات‌موسس «حزب کارگزاران»، چهارشنبه گذشته، رسانه‌ای شد. این استعفا درست چندماه بعد از اضافه‌شدن نفرات جدید به ترکیب «شورای مرکزی» رخ داد. تغییراتی که به پوست‌اندازی «حزب کارگزاران» تعبیر شده ‌است. هاشمی در توضیحات کوتاهی به رسانه‌ها ترکیب جدید شورای مرکزی و تبدیل‌شدن «کارگزاران»، از «حزب» به «جبهه» را دلایل کناره‌گیری‌اش از «کارگزاران» اعلام کرد.
محمد هاشمی دراین باره به شرق گفته است: [استعفای از کارگزاران] تصمیم شخصی من بوده است. من با دوستان در حزب مشورت نکردم. براساس تحلیلی این کار را انجام دادم. افراد ممکن است به مسایل و رخدادها نگاه‌های متفاوتی داشته ‌باشد. آنچه اخیرا اتفاق افتاد و به استعفای من منجر شد، ترکیب «شورای مرکزی» جدید بود. بالاخره اشخاصی در این گروه الان حضور دارند که از بدو تاسیس با «کارگزاران» نبودند و دربرهه‌هایی، منتقد «کارگزاران» بوده‌اند.

عضو جدا شده کارگزاران در پاسخ به این سوال که چه اشکالی دارد اگر افرادی که زمانی نگاهی دیگر داشتند، الان ایده‌های «کارگزاران» را پذیرفته و عضو آن شوند گفته است: اشکالی ندارد. بپذیرند و اشتباه‌شان را اعلام کنند و بعد عضو شوند اما باز هم، این افراد را به مرکز تصمیم‌گیری نمی‌برند.

وی ادامه داده است: من نمی‌خواستم رسانه‌ای کنم. سه، چهارهفته مرتب «پیامک» دعوت به جلسات می‌آمد من هم جواب می‌دادم که عضو حزب نیستم؛ دعوتنامه نفرستید. بعد «پیامک» زدم که احتمالا من باید رسانه‌ای کنم. از نظر قانونی من مسوولیتم در حزب بالا بود؛ هم‌رییس و هم‌عضو «هیات موسس» بودم و این در «کمیسیون ماده 10» هم ثبت شده بود و باید به وزارت کشور اطلاع می‌دادم. بعد از شش‌هفته کتبا آن را به وزارت کشور اعلام کردم و رونوشت نامه را خدمت آقای کرباسچی هم فرستادم.

سرمقاله این روزنامه به قلم بهمن کشاورز و با عنوان «ماجرای غم انگیز» به موضوع اسید پاشی های اخیر در اصفهان اشاره دارد.

در این سرمقاله تلاش شده موضوع اسیدپاشی های اخیر در اصفهان با طرح حمایت از آمران به معروف گره زده شود. در بخشی از این سرمقاله آمده است: تجربه و تاریخ نشان داده محول‌کردن و واگذاشتن امور حاکمیتی به مردم عادی هرگز خوش‌خیم نبوده است و دولت‌هایی که چنین کرده‌اند دیر یا زود- و معمولا خیلی زود- با عواقب و آثار سوء این واگذاری دست‌به‌گریبان و مجبور شده‌اند با توسل به تدابیر و راه‌حل‌های ضربتی با آن برخورد کنند. علت این است که بیشتر مردم عادی درگیری جدی با اینگونه مسایل پیدا نمی‌کنند و گروه اقلیتی که اینگونه واگذاری اختیار را جدی می‌گیرند معمولا یا کسانی هستند که قصد بهره‌برداری مادی یا جناحی و سیاسی از آن را دارند یا دچار توهمات و تصوراتی هستند که در ذهن ایشان به صورت آنچه که در روانشناسی و روانپزشکی «ایده فیکس» نامیده می‌شود درمی‌آید و موقعیتی ایجاد می‌کند که اینگونه افراد تقریبا به‌طور غیرارادی و خودکار اعمالی را انجام می‌دهند که با هیچ منطق و عقلی انطباق ندارد و به گمان خود در آخرت رستگار هستند و البته در دنیا هم شاید توقع پاداش و تحسین داشته باشند.

در ادامه این یادداشت آمده: اینکه افرادی احتمالا به گمان خود از طریق اسیدپاشی و آزارجسمی مثلا درصدد مبارزه با ناهنجاری‌های فرهنگی باشند معمولا منتسب به همین گروه آخرین است؛ زیرا این بحث که مثلا تعریف بدحجابی چیست، هرگز حل نشده و مسلم این است که تشخیص آن با متخصصان است؛ به عبارت دیگر حتی این مساله که آیا نیروی انتظامی و ضابطان دادگستری حق تشخیص مصادیق را دارند محل مناقشه بوده و به همین علت در مورد گشت‌ارشاد یا مواردی از این قبیل همواره بحث و اختلاف‌نظر وجود داشته است. حال چگونه ممکن است بپذیریم افرادی که باید مسلمان باشند خود مصداق را تشخیص دهند و حکم قضیه را هم بدانند و موضوع را در حکم منطبق و رای صادر کنند و رای خود را نیز به شکلی که در تاریخ سابقه نداشته است اجرا کنند؟

این روزنامه در گزارش دیگری در صفحه داخلی خود با عنوان «هواداران احمدی نژاد در تدارک جشن تولد 58 سالگی» نوشت: این‌روزها جشن‌تولدگرفتن یکی از برنامه‌های تبلیغاتی هواداران محمود احمدی‌نژاد شده است. آنها که سال گذشته مراسم جشن 57سالگی او را ترتیب داده بودند، امسال هم کارناوال تولدهای خود را با تولد هاشمی‌رفسنجانی کلید زدند اما در اجرای آن ناکام ماندند؛ مراسمی که قرار بود به‌جای جشن، به نقد دیدگاه‌های هاشمی‌رفسنجانی پرداخته شود؛ فردی که احمدی‌نژاد او را همواره رقیب خود می‌داند. اکنون بعد از ماجرای تولد 80سالگی هاشمی، هواداران احمدی‌نژاد یا همان تشکیلات «هما»، بنا دارند تا سالروز 58سالگی احمدی‌نژاد را جشن بگیرند و از آنجا که ششم آبان روز تولد احمدی‌نژاد با ایام ماه محرم تلاقی کرده است آنها قرار خود را بر این گذاشته‌اند تا آنچه آن را «تولد رییس‌جمهور قلب‌های خود» می‌دانند پنجشنبه همین هفته یکم آبان‌ماه در «میدان 72» منطقه «نارمک» برگزار کنند.

این روزنامه در مصاحبه ای با بایزید مردوخی از مسئولان سابق سازمان برنامه و بودجه از قول وی تیتر زد «دولت اراده ای برای احیای سازمان مدیریت ندارد»

وی گفته است: طرح موضوع نظرسنجی در مورد احیای سازمان مدیریت توجیهی برای خلف وعده انتخاباتی رئیس جمهور است.

*اعتماد

«ماموریت انتخاباتی وزرای خاتمی» تیتر یک روزنامه اصلاح طلب اعتماد است که از تاسیس  کمیته های انتخاباتی  شورای مشورتی اصلاح طلبان خبر داد و نوشت: 755روز از آن روزی که سیدمحمد خاتمی تک و تنها وارد مسجدی در دماوند شد تا برای انتخابات مجلس نهم رای بدهد گذشته است. همان رای‌ای که حرف و حدیث‌های زیادی را برای سید اصلاحات به دنبال داشت. عده قلیلی از اصلاح‌طلبان آن روز فهمیدند که چرا خاتمی با صندوق رای قهر نکرد و اما حالا کمتر کسی است که نداند فایده رای روز 12 اسفند 90 خاتمی نه تنها برای دلدادگان به اصلاحات ایرانی که برای کشور چه بوده است.

این گزارش مدعی شده : خاتمی با آن تک رای، نه تنها اجازه نداد تا رهبری اصلاحات به بیرون از مرزها منتقل شود که نقشه جریان‌هایی که به دنبال خروج اصلاح‌طلبان از حاکمیت بودند را هم نقش بر آب کرد. خاتمی از همان روز خوب می‌دانست که سیادت اصلاحات وابسته به «صبر» است و با رای خود نشان داد که «توقعات و هیجانات» کوچک‌ترین تاثیرگذاری‌ای در بلنداندیشی و آینده نگری او ندارد. حالا یک سالی است که «این صبر و آن رای»، ثمر داده و عنان امور در دست اعتدالیون است و عصر عسرت و دوره فترت اصلاح‌طلبان هم پایان یافته اما مسوولیت سید اصلاحات و اصلاح‌طلبان گویا تازه آغاز شده است

در ادامه این گزارش آمده است: اصلاح‌طلبان با همین هدف و با رعایت کامل قواعد بازی و با وجود آگاهی از این موضوع که دست بردار از سرشان نخواهد بود تا که دیگر نشان و نشانه‌یی از اصلاح‌طلبی باقی نماند، می‌خواهند طعم آشتی با صندق رای را به موافقان و مخالفان خود بچشانند. همین است که در آخرین جلسه شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و یک سال و نیم زمان باقی‌مانده به انتخابات مجلس دهم، اعضای حاضر درباره چگونگی ورود به بازی انتخابات از دلمشغولی‌ها و ذهن‌مشغولی‌های خود سخن گفته‌اند. اینکه چه موقعیتی دارند و چگونه باید از دیوارهای مقابل خود عبور کنند. بنا بر اظهارات تعدادی از اعضای این شورا، راهبرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان برگرفته از نسخه نجات‌بخش و امتحان پس داده انتخابات ریاست‌جمهوری است.

در راستای همین گزارش احمد پورنجاتی در یادداشتی با عنوان «راهبرد اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس» نوشته است :‌  در جلسه اخیر شورای مشورتی انتخاب آقایان موسوی لاری به عنوان مسوول امور انتخاباتی استان‌ها و صفدرحسینی به عنوان مسوول هماهنگی با سایر اصلاح‌طلبان صورت گرفته که البته روش مرسومی است.در این جلسه قرار شد گزارشات اعضا به ویژه گزارشات افراد انتخابی یعنی آقای موسوی لاری و آقای صفدر حسینی ارایه شود و بعد از آن این گزارشات در شورا مورد بررسی قرار گیرد. بعد از بررسی این گزارشات موضوع انتخابات هم به تفصیل بررسی خواهد شد.شورای مشورتی کمیته‌های مطالعاتی ثابتی دارد و کمیته انتخابات یا کمیته سیاسی که موضوع انتخابات را پی می‌گیرد پیش از این هم فعالیت داشته و به شیوه مرسوم این‌بار هم فعالیت‌های خود را پی گرفته است اما تهیه طرح عملی و راهبرد اجرایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس به بعد از ارایه گزارشات موکول شده است. بر اساس گزارشاتی که آقایان موسوی لاری و صفدر حسینی و سایر اعضا به شورای مشورتی ارایه می‌دهند برنامه‌ریزی‌های راهبردی بعدی هم صورت می‌گیرد.

این روزنامه نامه وزیر کشور را به عنوان سومین مخالفت دولت با طرح حمایت از آمران به معروف با تیتر « درخواست از رئیس مجلس برای توقف بررسی طرح امر به معروف» پوشش داده و آورده است:‌ مجلسی‌ها جلوی گروه‌های متقاضی امر به معروف یک تابلوی «ایست» کاشتند؛ اقدام عملی برای امر به معروف و نهی از منکر تنها وظیفه دولت است. اما دولتی‌ها هنوز در برابر این طرح در موضع مخالف قرار دارند. موضعی که معاون پارلمانی رییس‌جمهوری دو بار روی آن تاکید کرده است. دیروز هم همزمان با رسیدگی به جزییات طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس، سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد که وزیر کشور در نامه‌یی به علی لاریجانی خواستار توقف بررسی این طرح در صحن علنی شده است. دولتی‌ها معتقدند طرح حمایت از آمرین به معرف نیاز به کار کارشناسی و بررسی‌های دقیق‌تری دارد. همین مخالفت هم باعث شد تا در جلسه بررسی کلیات این طرح، مجید انصاری برای نخستین بار در دولت یازدهم در قامت مخالف یک طرح نطق کند.
«لایحه دولت؛ نخستین قربانی اختلافات کمیسیونی مجلس» عنوان تیتر این روزنامه از عدم رای آوری دیروز لایحه دولت در صحن بهارستان است که مدعی است دعواهای سیاسی روی بحث های فنی بهارستان اثر گذاشته است.

احسان بداغی در خصوص جلسه دیروز مجلس نوشت:  اختلاف اصلی مجلس برای بررسی لوایح و طرح‌های اقتصادی اختلاف بین کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی است که دامنه آن به دیگر کمیسیون‌ها نیز کشیده شده است. به عبارتی اکنون اکثریت کمیسیون‌های مجلس با رهبری کمیسیون اقتصادی جبهه‌یی در مقابل کمیسیون برنامه و بودجه تشکیل داده‌اند. اختلافات ابتدا در جریان تعیین اعضای کمیسیون تلفیق مجلس که هر ساله برای بررسی لایحه بودجه تشکیل می‌شود، شکل گرفت. هر چند این اختلافات چندان علنی نشد اما عده قابل توجهی از نمایندگان معتقد بودند که کمیسیون برنامه و بودجه به نحوی در ترکیب کمیسیون تلفیق عمل می‌کند تا نهایتا نظرات خودش بر کرسی بنشیند.

*رسالت

روزنامه رسالت تیتر یک خود را به انعکاس سخنان دیروز سید عباس عراقچی اختصاص داد و به نقل از وی نوشت: «هنوز در موضوعات مهم به توافق نرسیده‌ایم».

محمود فرشیدی در یادداشت روز این روزنامه با عنوان « سهم آموزش و پرورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی» نوشته است:  مقام معظم رهبری در آغاز دوره جدید شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در حکمی که صادر فرمودند، تکالیف اصلی این شورا را تعیین کردند. در این حکم "مدیریت راهبردی چالش‌های حوزه فرهنگ" به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تکالیف شورا مورد تاکید قرار گرفته است و با توجه به آنکه تعلیم و تربیت، راهبردی‌ترین عرصه فرهنگ می‌باشد، طبعا انتظار می‌رود در دوره جدید، اعضای محترم شورا به آموزش و پرورش عنایت بیشتری نشان بدهند.

در ادامه این یادداشت می خوانیم :‌ در فصل هشتم سند تحول بنیادین، سیاست‌گذاری، "نظارت و ارزیابی در سطح کلان فرآیند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی" به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی واگذار شده است که تاکنون ظاهرا کمیته یا شورایی برای ایفای این مسئولیت خطیر تشکیل نشده است و لذا این نگرانی دور از ذهن نیست که در مقام اجرا، سند تحول بنیادین از اهداف متعالی خود فاصله بگیرد، چنانکه برخی از صاحب‌نظران در ارتباط با چهل برنامه عملیاتی برای سند تحول بنیادین، که اخیرا توسط وزارت آموزش و پرورش عرضه شده است، دغدغه‌هایی را ابراز می‌دارند و معتقدند به دلیل عدم تبیین اهداف متعالی سند، برنامه‌های پیشنهادی را نمی‌توان تحول‌آفرین و نشات گرفته از روح سند، تلقی کرد بلکه باید گفت غالبا برنامه‌های اجرایی و اصلاحی متداولی است که معمولا در هر دوره‌ای پیشنهاد و اجرا می‌شود و شاید بتوان گفت به نوعی قالب تنگ و محدود کنونی حاکم بر نظام اداری وزارت آموزش و پرورش بر سند تحول تحمیل و تلاش شده است صرفا در قالب همین ساختار موجود برنامه‌هایی پیشنهاد شود و به عنوان مثال در حالی که سند تحول بارها بر مشارکت تمام دستگاه‌ها و نهادها و جلب همکاری بخش‌های دولتی و غیردولتی و تعامل اثر بخش با مراکز فرهنگی و اجتماعی و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها بویژه رسانه ملی، تاکید کرده است، در برنامه‌های ارائه شده نوعی درون‌گرایی مشاهده می‌شود و حضور دستگاه‌ها و بخش‌های غیر از آموزش و پرورش بسیار کمرنگ است.

این روزنامه اظهارات شمخانی در دیدار با وزیر دفاع لبنان را با تیتر « در کنار آمادگی برای کمک های تسلیحاتی آماده انتقال تجربه به ایران هستیم » را پوشش داده است.
*آرمان امروز
«باد در بادبان توافق هسته ای » تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که نگاهی به جلو افتادن مذاکره سه جانبه ظریف ، اشتون و کری انداخته و می نویسد:‌ لزوم توافق هسته‌ای و برون‌رفت از چالش 11ساله نکته‌ای است که تمامی طرفین در این برهه زمانی به آن اعتقاد دارند. برای حصول توافق نیز طرح‌ها و ایده‌ها روی میز می‌آید و چانه‌زنی‌های فشرده جامه عمل می‌پوشد اما این تنها یک بخش ماجرا و نمایه بیرونی، آن هم در موسم و موعد مذاکرات است. در آن سوی ماجرا و در بازه زمانی پیشامذاکراتی نبردی نانوشته اما ملموس برقرار است، این جبهه ملهم از سخنان و اظهارنظرهای دیپلمات‌های درگیر در فرآیند مذاکرات، رویکردهای رسانه‌ای هدفمند درجهت تاثیرگذاری بر جو عمومی و اتمسفر پیرامونی مذاکرات و بالاخره کنش منتقدین و معارضین توافق که از هیچ کوشش و تلاشی برای تاثیرگذاری در روند مذاکرات دریغ نمی‌کنند، شاکله می‌گیرد. هر سه این روند‌ها اکنون در صحنه معادلات جاری و ساری است به‌خصوص که مذاکرات به مرحله حساس و نفس‌گیر خود رهنمون شده و فاصله‌ زمانی اندک بر فشردگی مذاکرات افزوده و تلاش‌های فرامتنی نیز ملهم از این فضای داغ و دوآتشه پی گرفته می‌شود.
در ادامه این مطلب آمده است: تلاش‌های پیدا و پنهان منتقدان و موافقان توافق و نیز رویکردهای رسانه‌های و موج‌سازی خبری به خوبی نشان می‌دهد که در پشت پرده یا بهتر بگوییم در حاشیه مذاکرات چه جدال نفسگیر و تمام‌عیاری درحال شکل‌گیری است و این نکته می‌تواند دال بر این باشد که مذاکرات در شیبی مثبت و مناسب به پیش می‌رود. نشانه‌ها نیز گواه بر این نکته است چراکه سیدعباس عراقچی اعلام کرده دیدار مهم و راهبردی ظریف، اشتون و کری که اعلام شده بود طی سه یا چهار هفته آتی به انجام می‌رسد، قرار است به احتمال زیاد طی دو هفته آینده انجام شود.
مطهره شفیعی در مطلبی با عنوان «نامه‌های ماندگار در تاریخ» به بررسی نامه نگاری برخی اهالی سیاست پرداخته و نوشته است: گاهی نامه‌ها هم تبدیل به بخشی از تاریخ کشور می‌شوند؛ نامه‌هایی که گاهی عطر دوستی دارد و نامه‌هایی که گاه بوی کدورت از آنها به مشام می‌رسد اما در نهایت یک نتیجه را برای تمام این نامه‌ها می‌توان متصور شد: «آرامش بدون تنش».
شفیعی در ادامه با بیان مصادیق نامه نویسی افرادی مانند علی مطهری، صادق زیبا کلام، صادق خرازی و بادمچیان می نویسد: نامه‌ها در تاریخ کشور به‌مثابه رمزگشاهایی برای آیندگان نیز هستند. چنانکه اکنون هم برخی با رجوع به نامه‌های بزرگان گذشته درصدد یافتن حقایقی برای امروزشان هستند. در این مقطع باز هم نامه نوشته می‌شود اما بدون تمبر و پاکت چون مخاطبان برای هم آشنا هستند و هر یک از طرفین بر طبل شفافیت می‌کوبند پس چرا باید محتوای این نامه‌ها پنهان بماند. نامه‌های سرگشاده می‌نویسند و شاید هم پیش از اینکه به اطلاع مخاطب اصلی برسد، با انتشار آن در سایت‌های خبری، دیگران زودتر از آنچه نگاشته شده، اطلاع پیدا می‌کنند.
آرمان نامه انتقادی وزارت کشور به علس لاریجانی در خصوص طرح امر به معروف و نهی از منکر را با تیتر « نقش دولت در طرح آمران به معروف نادیده گرفته شده است» پوشش داد.
محسن صفایی فراهانی در سرمقاله این روزنامه با عنوان « ورود زودهنگام به انتخابات مجلس دهم» به بررسی تلاش احزاب برای ورود به انتخابات مجلس دهم پرداخت و نوشت:  در حال حاضر میان گروه‌های سیاسی خیزهایی برای انتخابات مجلس دهم مشاهده می‌شود اما واقعیت آن است که ورود به انتخاباتی که در بهمن ماه 94 قرار است برگزار شود، به‌دلیل آنکه زیر ساخت‌هاى جامعه مدنى مثل انجمن‌ها واتحادیه‌هاى صنفى سندیکاها و نهایتا احزاب شکل واقعى وتاثیرگذار ندارند بسیار زودهنگام است و از این رو نمی‌توان با قطعیت و برنامه‌ریزى شده در این رابطه صحبت کرد. وقتى هنوز انتخابات انجمن‌هاى اصناف و سندیکاها  روال قاعده مند به خود نگرفته است این انجمن‌ها شاهد تحولات اساسی تاثیرگذار نیستند. البته انتخابات مجلس بسیار با این شیوه متفاوت است. مردم به این مسئله که انتخابات مجلس چه تاثیری می‌تواند بر سرنوشت یا عملکرد کل کشور داشته باشد به دلیل فقدان احزاب قوی به نگاه کلان در این موضوع در حد انتظار توجهی نمی‌شود.
در ادامه این یادداشت آمده است: برنامه‌ریزی از امروز برای مجلسى که از سال 95 می‌خواهد زمام قانونگذارى و نظارت بر کشور را عهده‌دار شود، بدون سازوکار حزبى کمی دشوار به نظر می‌رسد و تنها می‌توان با حدس و گمان توام باشد. مضاف بر آنکه به لحاظ سیاسی و بین‌المللی مذاکراتی که ایران با کشورهای 1+5 دارد همینطور حل بحران‌هاى منطقه می‌تواند تاثیر بسزایی در انتخابات آینده داشته باشد و نتایج حاصل از آنها به‌شدت می‌تواند در نگرش مردم و همینطور سیاست‌هاى اجرایى و اقتصادى کشور موثر باشد و حتی مسیر انتخابات را تعیین کند. بر این اساس اصلاح‌طلبان نیز مانند هر گروه سیاسی دیگری با نگاه موشکافانه و جامع مسائل را بررسى، واکاوى وتحلیل نموده، تلاش می‌کنند بر آنها اشراف داشته باشند تا بتوانند در فضای انتخاباتی که امکان تحرک بیشتری را به وجود می‌آورد حضورى جدی و مسئولانه داشته باشند.
صفایی فراهانی معتقد است: آنجایی که احزاب ریشه‌دار و با برنامه در مجلس و دولت حضور کامل ندارند، تصمیمات، فردى و خلق‌الساعه می‌شود و این مشکل اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد! لذا اگر نیتی بر اصلاح وجود دارد تنها در سایه حضور فعال و موثر آحاد جامعه در انجمن‌ها، سندیکاها و احزاب می‌تواند امکان‌پذیر باشد در واقع اگر احزاب و انجمن‌ها و سندیکاها نقش واقعی خود را در صحنه بازی نمایند و مسئله انتخابات تبدیل به تعیین سرنوشت، حیات و ممات اعضاى آنها وجامعه شود، فضاى کشور به سمت نهادسازى جلو خواهد رفت.
نویسنده  نتیجه می گیرد:  توجه به شرایط حاضر و فاصله‌ای که تا نهادینه شدن جامعه مدنى وجود دارد چه اصلاح‌طلبان و چه اصولگرایان نمی‌توانند به صورت نهادی و با برنامه‌اى ملى به بحث انتخابات مجلس دهم، از هم‌اکنون ورود پیدا کنند. شاید در مقاطعی نشست‌هایی برگزار نمایند و هم‌اندیشی‌هایی داشته باشند اما این مسئله بدان معنا نیست که تصور شود فضای سیاسی دارای چنین ظرفیت و قابلیتی است که مسائل نمایندگی کردن و شرایط آن توسط احزاب به خوبی قابل رصد کردن وبرنامه‌ریزى باشد، تا بتوان آن را در معرض افکار عمومى قرار داد و سازماندهى براى نتیجه‌گیرى از آن داشت.

بررسی دیگر روزنامه های صبح امروز در همین خبر بروز رسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها