امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120088
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشست مذاکرات

به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشست مذاکرات مشترک هیات‌ عالیرتبه ایران و ارمنستان با تاکید براینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گسترش روابط با کشورهای همسایه است گفت: ایران در این راستا هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همکاریها با کشور ارمنستان قائل نیست.

وی با اشاره به  گسترش روابط و تحولات مثبت در مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران ـ ایروان خاطرنشان کرد: در همین مدت کوتاه در زمان مسئولیت شما برخی موانع پیش‌روی توسعه روابط دو کشور برطرف شده که این بیانگر اراده مسئولان دو کشور برای گسترش روابط است.

جهانگیری با بیان اینکه روابط سیاسی ایران و ارمنستان در سطح بسیار مناسبی قرار دارد خاطرنشان کرد: دو دولت ایران و ارمنستان در توسعه روابط اقتصادی فیمابین تاکید جدی دارند اما متاسفانه با وجود ظرفیت‌های فراوان، روابط اقتصادی دو کشور رضایت‌بخش نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: گسترش مناسبات اقتصادی و توسعه روابط تجاری ایران و ارمنستان نیاز به تلاش بیشتری دارد و امیدوارم این سفر بتواند آغاز مهمی در روابط دو کشور باشد.

جهانگیری با اشاره به وجود زمینه‌های فراوان برای توسعه همکاری‌های تهران ـ ایروان بر لزوم گسترش هماهنگی‌ها و همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی دو کشور در زمینه مبارزه با قاچاق و مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.

وی ضمن تبریک بخاطر عضویت ارمنستان در سازمان همکاری کشورهای اوراسیا، آن را فرصتی جدی برای توسعه همکاریهای اقتصادی و مناسبات تجاری دو کشور دانست و گفت: باید از این امتیاز برای توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دو کشور استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور توانمندی‌های فراوان متخصصان کشورمان در زمینه انرژی، آب و احداث نیروگاه برق را مورد اشاره قرار داد و گفت: دو کشور می‌توانند همکاری‌های گسترده‌ای در زمینه انرژی با یکدیگر انجام دهند.

جهانگیری لزوم تسهیل مقررات گمرکی برای توسعه فعالیت تجاری میان دو کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای دستیابی به اهداف مورد نظر در روابط اقتصادی باید نقل و انتقال پول میان دو کشور آسان گردد و نباید شرکت‌ها و بخش خصوصی برای انتقال وجوه با مشکل مواجه باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد سفر نخست وزیر ارمنستان به ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد و افزود: امیدوارم دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور بزودی برگزار شده و در خصوص مسائلی که می‌تواند منجر به تقویت روابط دو کشور شود، تصمیم‌گیری کند.

نخست وزیر ارمنستان نیز در این نشست با ابراز اطمینان از اینکه این سفر نقش موثری در توسعه و تقویت رقابت دو کشور خواهد داشت گفت: کشور ارمنستان اهمیت فراوانی برای روابط حسن همجواری و مناسبات خود با ایران قائل است.

هویک آبراهامیان با تاکید براینکه توسعه روابط تهران ـ ایروان نقش ویژه‌ای در صلح وامنیت منطقه‌ای دارد خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ اختلاف نظری در چارچوب روابط منطقه‌ای میان دو کشور وجود نداشته و ایران و ارمنستان در خصوص مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای از دیدگاه و نظرات مشابهی برخوردار هستند.

وی با اشاره به حجم پایین مبادلات تجاری و ضعف موجود در روابط اقتصادی دو کشور گفت: سطح مناسبات اقتصادی فیمابین بسیار پایین تر از سطح روابط سیاسی است که باید تلاش کنیم روابط اقتصادی را نیز همپای روابط سیاسی گسترش دهیم.

نخست وزیر ارمنستان در ادامه به برخی پروژه‌های مربوط به همکاریهای مشترک دو کشور اشاره و بر اهمیت فعالیت کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور درپیشبرد اهداف و فراهم نمودن زمینه‌های اجرای پروژه‌های مشترک تاکید کرد.

در این نشست وزرای حاضر از سوی دو کشور گزارشاتی از روند مذاکرات با همتایان خود و پیگیری‌های انجام شده در جهت اجرای پروژه‌های مشترک ارائه کردند و راه‌های ارتقاء همکاریهای تهران - ایروان در بخش‌های مختلف فرهنگی، محیط زیست، مبارزه با قاچاق و مواد مخدر، کشاورزی، مدیریت بحران و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مربوط به انرژی، برق‌رسانی ، آب و همکاری‌های اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها