امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۵:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120106
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در ادامه هفتاد و یکمین نشست خبری خود ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در ادامه هفتاد و یکمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: کسانی که از بانک‌ها وام گرفته‌اند به 3 بخش تقسیم می شوند که در این میان یک بخش از آنان افرادی هستند که وام‌های خود را از طریق ضوابط دریافت کرده‌اند و به علت مشکلات بازار نتوانسته‌اند این وام‌ها را مسترد کنند که قوه قضاییه در این عرصه با بانک‌ها همکاری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دو دسته دیگر افرادی هستند که علاوه بر مسترد نکردن وام جرمی را نیز مرتکب نشده‌اند که در این مورد برخی بازداشت هستند و برخی احضار شده‌اند زیرا این افراد معوقاتی به بانک‌ها دارند که همزمان با جرم است، برای مثال فردی در اصفهان بازداشت شد که یک پرونده نیز در تهران داشت.

محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: بانک مرکزی نسبت به گذشته برای وصول وام‌ها اهتمام بیشتری دارد و این اهتمام باید به گونه‌ای باشد که از تکرار این اقدامات پیشگیری شود.

وی افزود: ریاست بانک مرکزی چندی پیش گفته بود برای مسترد کردن این معوقات و پیشگیری از بروز جرائم مشابه عزم جدی داریم اما زمانی این عزم جدی مشاهده می‌شود که کاهش مواردی از این دست را داشته باشیم.

وی در رابطه با تعطیلی و پلمپ انجمن روزنامه نگاران گفت: وزارت اطلاعات نمی‌تواند اعلام جرم کند مگر زمانی که به این وزارتخانه یا یکی از مسئولان آن اتهامی وارد شده باشد یا مرتبط با آنان باشد در غیر اینصورت وزارت اطلاعات تنها گزارش می‌دهد و نمی‌تواند شاکی باشد.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: چنانچه وزارت اطلاعات گزارش داد، دادستان است که تشخیص می‌دهد بعنوان مدعی‌العموم وارد ماجرا شود یا خیر، بنابراین وزارت اطلاعات نمی تواند از گزارش خود بازگردد مگر اینکه صحت این گزارش را زیر سوال ببرد.

وی خاطرنشان کرد: پس از گزارش، این دادستان است که تعیین می‌کند این گزارش قابل تعقیب است یا خیر و وزارت اطلاعات نقشی در این زمینه ندارد ضمن اینکه بنده درباره حکم صادر شده در این زمینه اطلاعی ندارم ولی اگر حکمی مبنی بر منع فعالیت صادر شده باشد حق فعالیت ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مجوز گرفتن گشت‌های موتوری ارشاد گفت: همانطور که می‌دانید اکنون گشتی موتوری در کار نیست بنابراین نه کار غیرقانونی صورت گرفته و نه هیچ چیز دیگر.

اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر هشدار قوه قضاییه به رسانه‌های مستقل و اصلاح‌طلب مبنی بر ایجاد نکردن فضای یأس و ناامیدی بین مردم، گفت: این موضوع ربطی به رسانه‌های مخصوص ندارد و ریاست قوه قضاییه در نشست‌های مختلف اعلام کرده‌اند سیاه‌نمایی، تحریف، بزرگ نمایی و سخنان خلاف واقع اعمال نشود و این مربوط به همه رسانه‌هاست.

وی تصریح کرد: زمانی رسانه‌ها یا فردی به سند خاص یا سخن فرد خاصی استناد می‌کند که این رقم از نظر کارشناسی معقول نیست که این مشکلی ندارد ولی گاهی رسانه‌ها نقل قول از فردی می‌کنند و فرد منکر این سخن می‌شود آنگاه این کار خطاست. برای مثال برخی رسانه‌ها می‌نویسند گفته می‌شود یا می‌گویند این گفته می‌شود یا می‌گویند مستند به چه کسی است، اینها اشکال دارد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در رابطه با رئیس یک حلقه عرفان و دادرسی مجدد وی گفت: در موردی که حدی بر فردی جاری شود، اگر شبهه‌ای به این حد وارد شود، دیگر جاری نمی شود، برای مثال خود ارتداد مجازات حد دارد ولی اگر فردی به این حد یک ایراد منطقی وارد کند و برای مثال بگوید فردی این سخن من را اشتباه منعکس کرده است، حد نباید جاری شود.

وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه فردی به علت یک جرم دو بار محاکمه نمی‌شود و تنها زمانی این اتفاق می‌افتد که حکم نقض شود مثلاً مورد فرجام خواهی قرار گرفته باشد، بنابراین در صورت بروز جرم جدید، دادرسی جدیدی شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها