امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120157
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز در یک کنفرانس خبری گفت که از نظر قانون ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز در یک کنفرانس خبری گفت که از نظر قانون کشورش، گروه تروریستی پ‌ک‌ک با نیروهای دفاع مردمی کردستان فرق دارند.
گروهک پ‌ک‌ک که برخی رسانه‌ها ادعا می‌کنند در حال مبارزه با داعش است، در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد. نیروی دفاع مردمی که با نام رسمی «واحدهای دفاع مردمی» شناخته می‌شوند اما از مران و زنان کرد تشکیل شده که این روزها در شهر کوبانی به شدت در برابر پیش‌روی داعش مقاومت می‌کنند.
خانم سخنگو به خبر امروز در خصوص اجازه دولت ترکیه به اتباع کرد خود برای عبور از مرز و پیوستن به مدافعان کوبانی اشاره کرد و ضمن استقبال از این تصمیم آنکارا گفت که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا «مذاکرات سازنده‌ای» با همتایان ترکیه‌ای خود داشته‌اند؛ خانم هارف هم‌چنین گفت که آنکارا و واشنگتن بر سر تاکتیک مبارزه با داعش با یکدیگر اختلاف دارند ولی «این اختلاف‌ها بزرگ نیست.»
دوشنبه هفته گذشته خبرگزاری‌ها به نقل از منابع غربی، از موافقت ترکیه و آمریکا برای استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک برای بمباران داعش خبر داده بودند که تنها چند ساعت پس از انتشار این خبر، دختر نخست‌وزیری ترکیه آن را قویاً رد کرد.
پس از این سخنان خبرنگاری در خصوص عضویت ترکیه در ائتلاف ضدداعش پرسید که «ماری هارف» بدون دادن پاسخ صریح به گفتن این نکته بسنده کرد که «ترکیه در موارد بسیاری از ائتلاف پشتیبانی کرده و ما به آنها به عنوان یک شریک بسیار نزدیک نگاه می‌کنیم.»
محور بعدی سوالات خبرنگاران، گفت‌وگوهای ایران و 1+5 بر سر پرونده اتمی این کشور بود. خانم سخنگو در خصوص نحوه برداشته شدن تحریم‌ها در صورت توافق ایران و 1+5 گفت: «اگر به توافق جامع با ایرانیان برسیم، در خصوص نحوه کاهش تحریم‌ها شفاف سخن خواهیم گفت.»
هارف با زودهنگام ارزیابی کردن زمان برای سخن در خصوص کاهش تحریم‌های ایران گفت که هنوز برای صحبت در خصوص نحوه کاهش تحریم‌ها (اولویت‌بندی موارد تحریم شده برای دفع تحریم) و صحبت در خصوص اخذ تأیید کنگره برای تغییر تحریم‌ها علیه تهران، «خیلی زود» است.
ایران و 1+5 تاکنون هشت دور در خصوص پرونده هسته‌ای با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند که آخرین دور، چندی پیش در ژنو برگزار شد. امروز هم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش ماهیانه خود را در خصوص ایران منتشر کرد و گفت که ایران در حال پیاده‌سازی بندهای توافق ژنو است.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در انتها به اعلام آمادگی ایران برای تأمین نیازهای تسلیحاتی ارتش لبنان و استقبال طرف لبنانی از این پیشنهاد پرداخت و گفت: «ما در حال پایش شرایط هستیم و البته هنوز جزئیاتی مبنی بر موافقت لبنان با این پیشنهاد ندیده‌ایم.»
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در انتها به اعلام آمادگی ایران برای تأمین نیازهای تسلیحاتی ارتش لبنان و استقبال طرف لبنانی از این پیشنهاد پرداخت و گفت: «ما در حال پایش شرایط هستیم و البته هنوز جزئیاتی مبنی بر موافقت لبنان با این پیشنهاد ندیده‌ایم.»
«سمیر مقبل» وزیر دفاع لبنان امروز در تهران میهمان حسین دهقان، همتای ایرانی خود بود و در یک کنفرانس خبری گفته بود که از کارخانجات صنایع دفاعی ایران بازدید کرده و با «10 درصد از توانمندی‌های دفاعی ایران» آشنا شده است؛ مقبل سخنان چند روز قبل مقامات ایرانی را تأیید کرده بود و گفته بود که ایرانی‌ها قید و شرطی برای تحویل تسلیحات تعیین نکرده‌اند.
عربستان، فرانسه و آمریکا پیش از این بارها برای تحویل سلاح به ارتش لبنان، اعالم آمادگی کرده و قول مساعد داده بودند ولی این قول‌ها تاکنون برای ارتش لبنان به سلاح تبدیل نشده است.
ارتش لبنان هم‌اکنون در مناطق شمالی و شرقی کشور با تروریست‌های «جبهه النصره» درگیر است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها