امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120168
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رادوسلاو سیکورسکی» رئیس پارلمان لهستان در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه در سایت «پالیتیکو» ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رادوسلاو سیکورسکی» رئیس پارلمان لهستان در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه در سایت «پالیتیکو» منتشر شد، مدعی شده است که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه از سال 2008 طرح تقسیم اوکراین را مطرح کرده است.
به ادعای سیکورسکی که تا ماه سپتامبر وزیر خارجه لهستان بود، پوتین 6 سال قبل این پیشنهاد را طی دیدار با «دونالد توسک» نخست‌وزیر لهستان در مسکو ارائه کرده است.
سیکورسکی در این مورد گفته است: «او از ما خواست تا در تقسیم اوکراین مشارکت کنیم... این یکی از اولین مواردی بود که پوتین طی سفر نخست‌وزیر به مسکو، به او گفت».
وی افزود: «او ادامه داد که اوکراین یک کشور ساختگی است و اینکه «لوو« یک کشور لهستانی است و "چرا ما نباید با  هم این مسئله را حل کنیم"».
تا پیش از جنگ جهانی دوم، بخش‌هایی از  غرب اوکراین امروزی از جمله برخی از شهرهای بزرگ نظیر «لوو» که در اوکراین با نام «لویو» خوانده می‌شود، جزئی از لهستان بود.
به گفته سیکورسکی، توسک جوابی به این طرح نداده، اما لهستان همواره با این کار مخالف بوده است. سیرکورسکی در مصاحبه با واشنگتن‌پست هم مدعی شده است که دولت روسیه نامه‌ای به سه کشور لهستان، رومانی و مجارستان ارسال و طرح تقسیم اوکراین را مطرح کرده است.
مقامات روس هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند. از اواخر سال گذشته، سقوط دولت مرکزی اوکراین به دست معترضان غربگرا، موجب بروز تنشی میان غرب و روسیه شده که از زمان جنگ سرد، بی‌سابقه بوده است. اروپا و آمریکا با متهم کردن روسیه به حمایت از استقلال‌طلبان، تاکنون چند دور تحریم علیه این کشور تصویب کرده‌اند. «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز گذشته به شدت از غرب انتقاد کرده و گفته بود عادی‌سازی روابط مسکو و غرب به دلیل سیاست‌های کشورهای اروپایی و آمریکا، زمان زیادی می‌برد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها