امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120169
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
اشاره/ گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : برای کشور فقیر و عقب نگه داشته شده ای همچون یمن که طی یک قرن گذشته کمتر سالی ...

اشاره/ گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : برای کشور فقیر و عقب نگه داشته شده ای همچون یمن که طی یک قرن گذشته کمتر سالی را بدون بحران و جنگ سپری کرده ، 21 سپتامبر 2014 نقطه تحولی بود که توانست بار دیگر خواست مردم را بر برنامه های استعمارگران خارجی ومنطقه ای  پیروز ساخته و قدرت بستر جامعه را نه تنها به رخ حاکمان این کشور بلکه رهبران مادام العمر تمامی کشورهای همسایه تا حوزه جنوبی خلیج فارس بکشد.

به اعتقاد کارشناسان یمنی واقعه سقوط صنعاء که روز 21 سپتامبر به وقوع پیوست تا سالیان متمادی نه تنها در ذهن آنها بلکه در یاد وخاطره مردم این کشور نیز باقی خواهد ماند ، واقعه ای که در آن یک گروه کوچک موفق شد در چارچوب اعلام خواسته های مردم و در سایه حق طلبی وارد پایتخت شده و نقشه سیاسی جدیدی را برای ساختار سیاسی آینده این کشور تحمیل کند.

در این سلسله نوشتار که بخش هفتم آن از نظر شما خواهد گذشت بیش از آنکه به دنبال پرداختن وثبت حوادث و رخدادهای به وقوع پیوسته در دهه اخیر در یمن باشیم ، کنکاشی در علل به وجود آمدن آن و دلایل شکل گیری جریانی خواهیم داشت که دست آخر خود را مجبور به فتح صنعاء وبه کارگیری سلاح برای رساندن پیام مظلومیت اقشار عظیمی ازمردم این کشور دید، مظلومیتی که حتی نمایندگان سازمان ملل متحد نیز به آن اذعان کردند.

افزایش حواله های مالی به القاعده در یمن/افزایش بی سابقه خرید سلاح از بازارهای یمن

به نوشته مطبوعات یمن هم اکنون بودجه هنگفتی از سوی قطر و عربستان در اختیار گروه های سلفی ـ تکفیری قرار داده شده است تا وسایل مورد نیاز خود  ودر راس آن خودرهای دو دیفرانسیل را خریداری کنند ، مسئله ای که  تاثیر قابل توجهی بر این بازار گذارده وباعث افزایش  ناگهانی قیمت اتومبیل ها شده است.

در گزارشی که در تاریخ 12 سپتامبر منتشر گردید، تاکید شده است بیش از 36 قبضه مسلسل کالیبر 23  ، 24 ، 14 ونیم ، 12 و7  طی دو هفته از بازار سلاح یمن خریداری شده ا ست.

در این رابطه همچنین اعلام شد یک گروه سلفی به طور یکجا 143 دستگاه خودروی شاسی بلند خریداری کرد که 46 دستگاه از آنها مدل 2014 بودند.

یکی از افسران اطلاعاتی در استان الطیال هم در گزارشی به مدیریت سازمان اطلاعات خبر داد 286 قبضه سلاح کلاشینکوف و 48 قبضه سلاح آمریکایی ام 16 طی یک هفته  از بازار سلاح "بجحانه وصراوح"  خریداری شده است در حالیکه تمامی خریداران آن از اهالی این منطقه نبودند.

از نکات قابل تامل افزایش گسترده حواله های مالی به گروه القاعده بعد از ورود انصار الله به صنعاء می باشد.

به استناد اطلاعات منتشر شده از گزارش سازمان اطلاعات یمن که در روزنامه چاپ جنوب این کشور منعکس شده است این حواله ها همگی 5 هزار دلار یا 15 هزار ریال سعودی می باشند و مقصد آن افرادی در مناطق شبوه ، مارب ، البیضاء ، تعز واب بود .

این حواله ها از طریق صرافی ها وبانک های غیر یمنی ارسال وبه نام فعالان زن ومرد عادی یا شخصیت های اجتماعی  یمنی از جمله توکل کرمان و رشیده القیلی که گفته می شود همکاری تنگاتنگی با سازمان های اطلاعاتی منطقه ای و بین المللی دارند ارسال شده است.

یکی از رسانه های یمنی هم در گزارشی فاش کرد ، شماری از جوانان دختر و پسر یمنی در مقابل دریافت کارمزدی  2 درصدی اقدام به دریافت و انتقال این حواله ها به افرادی در القاعده می کنند.

به نوشته این رسانه ها جوانان دختر و پسری که حواله های از عربستان دریافت می کنند در مقابل رساندن 15 هزار ریال سعودی به اشخاصی خاص ، 300 ریال دریافت می کنند.

کارشناسان امور  مبارزه با تروریسم تاکید می کنند به دلیل مقادیر ناچیز ارزش حواله ها و کثرت تعداد آن امکان رهگیری آنها چیزی شبیه به محال می باشد.

به گفته این کارشناسان حواله های مذکور از امارات متحده عربی ، قطر ، عربستان ، کویت ، اردن ، ترکیه ، انگلیس وآمریکا انجام  گرفته و مقصد آنها هم صنعاء ، حضرموت ، عدن ، تعز واب می باشد.

اما این تنها راه حل انتقال هزینه های عملیات تروریستی به داخل یمن محسوب نمی شود بلکه به نوشته رسانه های یمنی امروز چمدان های مملو از دلارهای آمریکایی و ریال سعودی تحت پوشش بسته های  دیپلماتیک وارد یمن شده و در اختیار رهبران احزاب همسو ، شیوخ قبایل و شاخه های مختلف القاعده قرار می گیرند.

همچنین تاکنون چندین حواله بسیار بزرگ بیش از 100 هزار دلاری از طریق بانک اسلامی قطر به بانک ملی قطر شعبه یمن حواله واز طریق این شعبه در اختیار افرادی خاص در داخل یمن قرار گرفته است.

منابع نزدیک به سازمان اطلاعات یمن اعلام کردند اطلاعاتی در رابطه با مشارکت شماری از شرکت های صرافی وچند بانک دیگر در این امر در اختیار دارند.

به  اعتقاد کارشناسان یمنی کنار رفتن علی محسن الاحمر و حمید الاحمر دو فرمانده نظامی که از جمله مهمترین دشمنان گروه  انصار الله و در عین حال از مهمترین متحدان ریاض در یمن به شمار می روند ضربه کشنده ای به سازمان القاعده  وارد آورده است  به ویژه که این دو شخصیت یکی از پل های مهم انتقال پول و سلاح کشورهایی همچون عربستان به گروه القاعده به شمار می رفتند.

کارشناسان یمنی بر این باورند یکی از علل اصلی شدت گرفتن حملات القاعده علیه مردم یمن آن است که آنها به خوبی درک کرده اند که هدف بعدی انصار الله این گروه می باشد از این رو نه تنها اقدام به کشتار مردم کوچه و بازار می کنند بلکه هدف قرار دادن شخصیت های تاثیر گذار امنیتی، نظامی ، حزبی و مردمی را که بعد از پیروزی مردم صنعاء با جریان انصار الله اعلام همراهی نمودند ، در دستور کار خود قرار داده اند.

این رویکرد طی دو هفته گذشته با گسترش موج ترورها در مناطق مختلف یمن علیه شخصیت های نزدیک به انصار الله یا مسئولین دولتی که مخالفتی با تحولات اخیر نداشتند شکل  عملی به خود گرفته است.

به تعبیر یکی از کارشناسان اگر هدف اصلی و محوری انصار الله در برهه کنونی بسط امنیت و ثبات در یمن باشد، گروه القاعده امروز دقیقا به دنبال برهم زدن این ثبات و امنیت است تا انصار الله قادر نباشد برنامه های اعلام شده خود  را در "مبارزه با ظلم وفساد و حضور استعمارگران " به اجرا بگذارد.

برنامه اصلی گروه القاعده دقیقا همان برنامه ای است که هم اکنون در عراق پیاده می شود و رد پای شماری از کشورهای عربی و غربی نیز در آن به وضوح قابل ملاحظه می باشد ، جنگ علیه شیعیان و انتشار حداکثر نا امنی و هرج و مرج هدفی است که  هم اکنون پول های حواله شده به یمن در پی تحقق آن می باشند.

تحقق چنین امری در سایه اعلام  صریح عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن در مورد اینکه هم اکنون بیش  از 70 درصد از فعالان گروه القاعده در یمن  غیر یمنی بوده و از کشورهای مختلفی به این نقطه از جهان آمده اند ، امر چندان دشواری به نظر نمی رسد.

نبیل البکیری متخصص امور گروه های سلفی هم در گفتگویی با شبکه الجزیره گرچه به شکل شفافی  به نام عربستان یا قطر اشاره ای نکرد اما به صراحت تاکید می کند امروز طرف هایی درمنطقه وجهان وجود دارند که از القاعده به عنوان برگ برنده ای برای پیش برد اهداف خویش در یمن و سوق دادن قیام مردمی آن به سوی مسیرهای دلخواه خود استفاده می کنند.

بی تردید یافتن طرف های مخالف خواسته های مردم یمن وبه تبع آن انصار الله در رسیدن به استقلال و پایان دادن به فساد کار چندان دشواری در سایه صف بندی های  شکل گرفته در  این کشور محسوب نمی شود.

وی در این رابطه تاکید می کند هرگاه تغییر و تحولات انقلابی در یمن سرعت می گیرد قدرت های منطقه ای از گروه القاعده به عنوان ترمزی در مقابل این حرکت استفاده می کنند .

واقعیتی که  طی چند روز گذشته نیز در اخبار رسیده از یمن به وضوح قابل لمس است.

این  مسئله امر پنهان و در پرده  ای نیست بلکه حتی رسانه ها و نویسندگان عربستانی نیز به آن اذعان دارند.

سلمان الدوسری نویسنده عربستانی در شماره دوشنبه 13 اکتبر 2014 روزنامه الشرق الاوسط در این رابطه با اشاره به تحولات یمن و پیروزی انصار الله  که تلاش می کند همواره آنان را حوثی بنامد می  نویسد: طبیعی است که عربستان هرگز  از یمن دست بر نخواهد داشت و گرچه گفته می شود که این تحولات هیچ خطری را بر امنیت ملی عربستان نخواهد داشت ،  اما این به معنای بی توجهی  عربستان به تحولات یمن نخواهد بود.

وی در  اینجا به مسئله خطرناکی اشاره می کند که بسیار هم قابل تامل است ، الدوسری در بخشی  از مقاله  خود می نویسد  "...از اینرو  کمی منتظر باشید تا داعش از عراق وسوریه به یمن هم منتقل شود ، زیرا این صحنه برای فعالیت گروه مذکور بسیار مناسب است"  وادامه می دهد  "زیرا به هر شکل همانند سناریوی سوریه بین دو تا سه سال زمان لازم است تا دولت آمریکا از میزان خطر داعش در  این منطقه آگاه شده وبه جنگ با آن بپردازد واین فرصت مناسبی است تا این گروه پایه خود را در یمن تقویت کند".

این  نویسنده سپس تهدید می کند، عربستان هرگز در مقابل امنیت ملی خود بی تفاوت نخواهد بود ، امنیتی که کنترل صنعاء توسط حوثی ها (انصارالله) آنرا تحت تاثیر خود قرار داده است، و تاکید می کند به انتظار حضور جامعه جهانی برای مقابله با این خطر!! نخواهد ماند.

با این حال به  اعتقاد کارشناسان  امور یمن ، این کشور تفاوت زیادی با وضعیت عراق دارد وامروز ساختار شبه نظامی منسجم از لحاظ فکری و نظامی همچون انصار الله وجود دارد که به طور حتم از تجارب چند سال اخیر خود برای مقابله با اقدامات  القاعده استفاده خواهد کرد.

با این وجود نباید از گرایش های قطر، عربستان و ترکیه ای برای شعله ور کردن جنگ طایفه ای در یمن به آسانی گذشت  وبه طور حتم طرحی که در عراق ، سوریه ، لیبی و لبنان جواب خوبی داده احتمال تکرار آن در یمن هم با وجود تقسیم بندی های طایفه ای ، مذهبی و قبیله ای امری نه تنها محتمل بلکه بدیهی به نظر می رسد.

بعد از سقوط صنعاء گروه القاعده از سوی حامیان مالی اش  شدیدا تحت فشار است زیرا بعد از آنکه مردم و قبایل یمن به آن پشت کرده اند وفروپاشی متحدان سیاسی داخلی اش که در کنار افول قدرت پشتیبانان بین المللی اش رخ داده، می تواند این گروه را به سوی اقداماتی دیوانه وار در این کشور پیش ببرد.

حتی عبد  الباری عطوان از تحلیلگران برجسته عرب نیز بعد از توصیف عبدالملک الحوثی به عنوان یکی از محبوب ترین شخصیت های یمن  و از برجسته ترین حامیان مقاومت مردم در برابر فساد وبی  عدالتی در این کشور نسبت به عملکرد گروه القاعده هشدار داده و نسبت به تکرار سناریوی لیبی در این کشور پرهیز جدی می دهد.

این هشدار به ویژه در سایه ساختار شکننده سیاسی حاکم در این کشور بسیار قابل تامل است .

در قسمت بعد به تفصیل به این ساختار می پردازیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها