امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120184
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، یکی از اهداف اساسی قیام امام حسین- علیه السلام- مبارزه با ظلم برای زمینه سازیِ عدالت است؛ از این رو در بخش‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، یکی از اهداف اساسی قیام امام حسین- علیه السلام- مبارزه با ظلم برای زمینه سازیِ عدالت است؛ از این رو در بخش‌های مختلف کتاب «بررسی و تحقیق پیرامون نهضت حسینی» بحث‌های جالب و بکری در توجیه عدالت و ضرورت تحقق آن در جامعه اسلامی به میان آمده است. این کتاب، از یک دیباچه، پنج بخش و هر بخش نیز از چند گفتار و زیرمجموعه تشکیل شده است.

بخش اول این کتاب به «بنی امیه و مسئله خلافت اسلامی» پرداخته و بنی امیه و هم فکرانشان را ریاست طلب‌های فاسدی معرفی کرده که با بنی هاشم و دعوت اسلامی، اختلافات اصولی داشتند؛ از این رو با همه توان با آن مبارزه کردند و جنگ‌های بزرگی مانند بدر، احد و احزاب را به وجود آوردند. این بخش موضوعاتی را واکاوی کرده نظیر: آیا بنی امیه به راستی مسلمان شدند؟ چرا پیامبر با ابوسفیان مهربانی کرد؟ حساس ترین دوراهی اسلام، استفاده های سیاسی خطرناک، سردرگمی مسئله خلافت؛ باعث کشمکش ها، عوامل گوناگون کمک کننده به بنی امیه و ...

بخش دوم این بخش با عنوان «دو سازمان متضاد در محیط اسلام» به شناسایی مسیر بنی امیه و هم فکرانشان و نیز مسیر بنی هاشم و پیروانشان پرداخته و هدف‌هایی را که این دو سازمان در درون جامعه اسلامی داشتند، واکاوی کرده است. مباحثی همچون: پیراهن عثمان و ولی عهدی یزید، سیاست تزویر و شمشیر، شناسنامه و کارنامه یزید، جبر مذهبی وسیله جبر سیاسی، اختلاط حق و باطل، سرمشق‌های اسلامی، زنان با ایمان و فداکار در راه حق و ... را در این بخش می‌توانید مطالعه کنید.

**علت‌های قیام امام حسین(ع)

بخش سوم در این بخش که طولانی‌ترین بخش کتاب است، علل قیام امام حسین - علیه السلام - تشریح شده و نحوه برخورد یزید با امام حسین و اهل بیتش را متفاوت با نحوه عملکرد معاویه دانسته است. همچنین درباره فلسفه کلی روایت مشیت، همه جانبه بودن قیام حسینی و ذلت ناپذیری امام حسین و یارانش، مباحث مبسوطی مطرح کرده و قیام و شهادت آن حضرت را به تیشه ای تشبیه کرده که به ریشه حکومت بنی امیه زد، نه به شاخه! در ادامه نیز امتیاز اصلی حکام و و هویت زمام داران اسلامی را تبیین کرده است.

بخش چهارم عنوان این بخش، «چگونه امام حسین پیروز شد» است. در این بخش که به جنبه های عملی نهضت امام حسین پرداخته، حق را پشتوانۀ پیروزی برشمرده و به بیان تاثیر شخصیت امام حسین در تاریخ بشریت پرداخته است. پس از آن درباره مهم ترین عوامل نابودی حکومت‌ها صحبت کرده و نهضت‌های ایرانی ضد اموی را خاطر نشان کرده و قیام حسینی و شهادت آن حضرت را در عین پیروزی و جاودانگی، مصیبتی بزرگ شمرده است.

**نشانه‌های پیروان حسین(ع)

بخش پنجم در این بخش، که در واقع جوهره کل مباحث کتاب است، به بررسی جنبه های علمی مکتب آزادی-بخش امام حسین - علیه السلام – پرداخته و نهضت حسینی را از جنبۀ حیات و عدالت بررسی کرده و ظلم را نتیجه سوء استفاده از عدالت می‌داند. سپس به بحث احساس مسئولیت و مسئولیت مربیان جامعه پرداخته است و عنوان کرده که کربلای حسین، فقط برای گریه و شفاعت نیست، بلکه سراسر درس چگونه زیستن و چگونه رفتن و چگونه مردن است. در پایان نیز نشانه های پیروان حسین را برشمرده است.

در بخش نشانه پیروان حسین – علیه السلام- آمده: «نشانۀ اجتماعیِ پیروان حسین نیز این است که با فداکاری های خالصانۀ خود، به انسان ها تربیت انقلابی می‌دهند و آن‌ها را در مسیر دفاع از حق و عدالت و مبارزه با ظلم به حرکت می‌آورند ...»

موسسه بوستان کتاب چاپ نخست (ویرایش دوم) این اثر پژوهشی را در 678 صفحه، در قطع وزیری، با مبلغ 33 هزار تومان، با شمارگان هزار جلد، چاپ و منتشر کرده است.

علاقه مندان به مطالعه این کتاب می-توانند اثر مزبور را از کتاب فروشی‌های «بوستان کتاب» در قم، مشهد، تهران و اصفهان تهیه کنند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها