امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120194
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی وقف قرآنی با حضور حجت‌الاسلام «علی محمدی» رئیس سازمان اوقاف و

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی وقف قرآنی با حضور حجت‌الاسلام «علی محمدی» رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه، حجت‌الاسلام «محمد‌رضا حشمتی» معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام «حمید محمدی» دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، «حسن گروسی» مدیر شبکه قرآن، «محمدحسین محمدزاده» مدیر رادیو قرآن، «سیدعلی سرابی» قائم مقام شورای عالی قرآن، حجت‌الاسلام «علیرضا شاهسونی» مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان، حجت‌الاسلام «محمد‌مهدی طباطبائی» مدیر مؤسسه جامعة‌القرآن، حجت‌الاسلام «منصور برزگر» مدیر مؤسسه مکتب‌القرآن و جمعی از فعالان و مسئولان قرآنی کشور در هتل ارم تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام «احمد شرفخانی» معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی با اشاره به برگزاری این نشست به منظور گسترش موقوفات قرآنی، گفت: متأسفانه با وجود موقوفات قابل توجه در سطح کشور سهم موقوفات قرآنی بسیار پایین است در حالی که برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و فعالیت مؤسسات، با پشتوانه کمک‌های مردمی انجام می‌شود و ضروری است برای گسترش این فعالیت‌ها یک کار ماندگار یعنی وقف انجام شود تا بتوان فرهنگ قرآنی مردم را گسترش داد.

ثبت 30 نیت وقف قرآنی در سامانه جامع موقوفات

وی با اشاره به ثبت 30 نیت قرآنی در سامانه جامع موقوفات گفت: در سامانه جامعه موقوفات 30 نیت قرآنی به ثبت رسیده که برخی از‌ آنها عبارتند از؛ تلاوت، فهم قرآن، قرائت برای واقف، ترویج خرید و توزیع قرآن، هزینه برای قرائت در حق والدین واقف، تعلیم قرآن به اطفال، چاپ کتب علوم قرآنی، ترویج قرآن‌خوانی در بین طلاب، هزینه تدریس احکام برای بانوان و تجلیل فعالان قرآنی.

بزرگ‌ترین موقوفه قرآنی کشور در کرمانشاه است

وی با اشاره به وجود بزرگ‌ترین موقوفه قرآنی در کرمانشاه، گفت: برخی از موقوفات نیات مختلفی دارند که یکی‌ از آنها قرآن است اما باید بگوییم موقوفات قرآنی بسیار کم هستند و برخی از این موقوفات به اندازه یک دهم موقوفات عزاداری «امام‌حسین(ع)» هم درآمد ندارند. البته بزرگ‌ترین موقوفه قرآنی ما که با چند نیت مختلف است، سالانه کمتر از 500 میلیون تومان درآمد دارد.

به گزارش فارس در ادامه این نشست حجت‌الاسلام الهی‌زاده مشاور رئیس سازمان اوقاف طی سخنانی به تبیین آیات مربوط به وقف پرداخت و پس از وی حجت‌الاسلام محمدی رئیس سازمان اوقاف دقایقی برای حاضران سخنرانی کرد.

جامعه قرآنی با احیای موقوفات قرآنی برکات آن را لمس خواهند کرد

وی با اشاره به دعوت قرآن کریم به قیام جمعی گفت: خداوند متعال ما را به قیام دعوت می‌کند آن هم به صورت جدی و جمعی. اگر جامعه قرآنی با عمل به این آیه برای ایجاد موقوفات قرآنی وارد میدان شوند آثار و برکات آن را لمس خواهند کرد، البته این موضوع نیازمند آن است که ما خودمان وقف را باور داشته باشیم.

فعالیت‌های قرآنی نیازمند پشتوانه مستمر و بدون منت است

محمدی فعالیت‌های قرآنی بدون پشتوانه اقتصادی را سبب به ثمر نرسیدن برنامه‌ها دانست و گفت: فعالیت‌های مختلف قرآنی اعم از تلاوت، حفظ، تفسیر و غیره بدون پشتوانه اقتصادی تکمیل نمی‌شود و باید این پشتوانه، مستمر، بدون منت و برای همه زمان‌ها باشد، همچنین ما اگر می‌خواهیم در برابر هجوم دشمنان ایستادگی کنیم باید با قرآن بایستیم و برای گسترش قرآن باید موقوفات قرآنی گسترش یابند.

دستور امام‌خمینی(ره) برای وقف

رئیس سازمان اوقاف با اشاره به ضرورت نهادینه کردن وقف در سطوح مختلف جامعه گفت: ما باید ابتدا خودمان به اهمیت وقف ایمان بیاوریم و پس از آن این کار را از سطوح مختلف جامعه خصوصاً حوزه و دانشگاه نهادینه کنیم. درباره اهمیت وقف همین را بگویم که امام‌خمینی(ره) تنها دو ماه پس از پیروزی انقلاب دستوری برای موقوفات کشور صادر کردند که متن دستور امام به این شرح است؛ «موقوفات کشور به حالت وقفیت باقی و به وقف آن عمل شود» پس از این دستور امام شورای انقلاب چهار مصوبه برای وقف به تصویب رساند.

رئیس سازمان اوقاف با اشاره به تلاش استکبار برای نابودی مکتب اسلام گفت: حوزه‌های علمیه تا 150 سال قبل با موقوفات اداره می‌شد اما از آن زمان به بعد حوزه‌ها از وجوهات شرعی استفاده می‌کنند. این به این دلیل است که استعمار همه تلاش خود را برای نابودی موقوفات به کار بست. یکی از  این کارها موضوع اصلاحات ارضی بود که از این طریق بسیاری از املاک موقوفه از بین رفتند.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار