امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120198
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی گسترش وقف قرآنی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان و برخی از ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی گسترش وقف قرآنی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان و برخی از فعالان قرآنی کشور در هتل ارم تهران برگزار شد.

رونق وقف سبب احیای اقتصاد اسلامی می‌شود

در این نشست حجت‌الاسلام «حمید محمدی» دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی طی سخنانی وقف را یکی از موضوعات مهم اقتصاد اسلامی دانست و گفت: اقتصاد اسلامی هنگامی احیا می‌شود که موقوفات در آن پررونق باشد. اگر برای اقتصاد اسلامی جسمی ترسیم کنیم قلب این جسم وقف است که بارزترین نوع صدقه و یک رفتار اجتماعی تکامل یافته است.

وی با اشاره به اینکه شهدا هم همه وجودشان را وقف جامعه کرده‌اند، گفت: هر چیز عند‌الله باشد ماندگار است، از این روز بارزترین مصداق وقف، شهادت است. شهید همه وجودش را وقف جامعه می‌کند و به شهادت می‌رسد.

با توسعه وقف بحران‌های فرهنگی و اجتماعی از بین می‌رود

محمدی وقف قرآنی را سبب تطهیر روح بیان کرد و گفت: تطهیر و طهارت روح به وسیله صدقه و موقوفات محقق می‌شود و برای بهره‌مندی از حقایق ناب قرآن باید مطهر بود که یکی از عوامل تطهیر انفاق است. همچنین وقف یکی از راه‌های ایجاد آرامش در جامعه است و با توسعه آن می‌توان بحران‌های فرهنگی و اجتماعی را پشت‌سر گذاشت.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه باید وقف را از حالت خطی و ایستا خارج کنیم، گفت: اغلب موقوفات به این صورت هستند که واقف وقف می‌کند، مدیر اوقاف آن را سر و سامان می‌دهد و مخاطب مصرف می‌کند در حالی که باید وقف به یک چرخه تبدیل شود که از طریق این چرخه عواید وقف تا مدت‌های زیاد در آن موضوع خرج شود.

ضعف توجه رسانه ملی به وقف

محمدی با اشاره به برخی از چالش‌ها و راهبردهای حوزه وقف، گفت: کمبود موقوفات قرآنی، ضعف توجه رسانه ملی به موضوع وقف، ارتباط و مشارکت ضعیف دستگاه‌ها با سازمان اوقاف و تبلیغ ترویج ضعیف در زمینه وقف برخی از چالش‌های این حوزه هستند و درباره راهبردهای آن می‌توان به جهت‌دهی وقف به سمت موقوفات قرآنی، توسعه نظریه‌پردازی در زمینه وقف، تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف و توجه رسانه ملی به این موضوع اشاره کرد.

آمادگی شورای توسعه برای گسترش موقوفات قرآنی

وی در پایان با اشاره به آمادگی شورای توسعه برای گسترش موقوفات قرآنی گفت: دوران ریاست حجت‌الاسلام محمدی در سازمان اوقاف از دوره‌های درخشان احیای موقوفات است و حیف است که این کار به بهره‌مندی از ظرفیت موقوفات قرآنی منتهی نشود، البته خود من همین‌جا اعلام می‌کنم شورای توسعه آماده همکاری در این زمینه است.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها