امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۱۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120207
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست بررسی راه‌های گسترش وقف قرآنی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان قرآنی کشور ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست بررسی راه‌های گسترش وقف قرآنی پیش از ظهر امروز با حضور مسئولان قرآنی کشور در هتل ارم تهران برگزار شد.

در این برنامه حجت‌الاسلام «علیرضا شاهسونی» مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت‌زهرا(س) گسترش خصوصی‌سازی در زمینه فعالیت‌های قرآنی را سبب احیای موقوفات قرآنی دانست و گفت: اگر بخواهیم موقوفاتی در زمینه قرآن کریم فراهم شود باید نگاه دولتی به فعالیت‌های قرآنی نداشته باشیم. ما در مؤسسه بیت‌الاحزان کار را در یک روستای کوچک شروع کردیم که این فعالیت رشد بسیار خوبی داشت و موقوفاتی هم در این زمینه ارائه شد. برخی از خیران، زمین کشاورزی و برخی باغ‌هایی را وقف مؤسسه کردند.

شاهسونی: رونق فعالیت‌های قرآنی سبب رونق وقف قرآنی می‌شود

وی عدم گسترش وقف قرآنی را به دلیل راهنمایی نکردن درست مردم دانست و گفت: مردم به وقف قرآنی بسیار اشتیاق دارند اما ما فعالان قرآنی نتوانستیم آنها را به سمت وقف هدایت کنیم. در سال‌های اخیر در منطقه ما فقط وقف قرآنی صورت گرفته و وقف دیگری نداشتیم، زیرا فعالیت‌های قرآنی در آن منطقه پررونق بود و مردم با مشاهده این فعالیت‌ها برای وقف داوطلب می‌شدند. همچنین ما هیچ‌گاه به درستی برای مردم تبیین نکردیم که فعالیت‌های قرآنی چقدر در حل مشکلات جامعه مؤثر است و مطمئن باشید اگر این اتفاق رخ می‌داد، بسیاری از کسانی که خیر مدرسه‌ساز هستند به سمت ترویج فعالیت‌های قرآنی می‌آمدند.

صدا و سیما فعالیت مؤسسات قرآنی را پوشش نمی‌دهد

وی با انتقاد از صدا و سیما مبنی بر عدم پوشش مناسب فعالیت‌های مؤسسات قرآنی گفت: مؤسسات مختلفی در کشور وجود دارند که در زمینه‌های مختلف قرآنی به خوبی فعالیت می‌کنند، اما شبکه قرآن و رادیو قرآن این کارها را پوشش نمی‌دهند، مثلاً خود ما در سال اخیر 200 حافظ کل قرآن تربیت کردیم و برای این افراد جشنی گرفتیم، اما متأسفانه شبکه و رادیو قرآن این برنامه را پوشش ندادند و گفتند: این کار تبلیغ یک مؤسسه خصوصی است. متأسفانه برخی قوانین مانع تبلیغ و ترویج فعالیت‌های قرآنی شده و مطمئن باشید اگر این کارها به درستی به مردم معرفی شوند، مردم ما به سمت وقف قرآنی می‌روند.

طباطبایی: فعالیت قرآنی سبب گرایش مردم به وقف قرآنی می‌شود

به گزارش فارس، در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام «سید محمدمهدی طباطبایی» مدیر مؤسسه جامعة‌القرآن طی سخنانی با اشاره به فعالیت‌های این مؤسسه گفت: مؤسسه ما از زمان راه‌اندازی کارهای مختلفی در حوزه قرآن در سراسر کشور انجام داد و امروز صدها موقوفه در این زمینه داریم و باید بگویم هفته‌ای نیست که ما وقف قرآنی نداشته باشیم. متأسفانه ما فعالیت چندانی در زمینه قرآن انجام نمی‌دهیم و انتظار داریم مردم به سمت وقف قرآنی بیایند.

از هر 100 شعبه 50 شعبه موفق به جذب موقوفات شده‌اند 

وی با اشاره به کمک مردم پس از شروع فعالیت شعب مؤسسه در شهرهای مختلف گفت: هنگامی که شعبه‌ای را در یک شهر راه‌اندازی می‌کنیم ابتدا کار را با یک مکان استیجاری آغاز می‌کنیم، اما پس از گذشت چند وقت خود مردم با مشاهده کارهای ما و تربیت قرآنی فرزندانشان، به یاری ما می‌آیند و پس از چندی، شعبه ما صاحب ساختمان هم می‌شود. پیشنهاد می‌کنم سازمان اوقاف همانطور که در شهر قم مرکز بسیار خوبی برای تربیت مربی قرآن راه‌اندازی کرده، مؤسسات مختلف قرآنی را برای فعالیت و توسعه شعب در جای جای ایران حمایت کند، زیرا از این طریق با کمک یک مبلغ کم در ابتدا می‌توان امیدوار بود که مردم موقوفات مختلفی را ارائه کنند. در این زمینه باید بگویم از هر 100 شعبه، 50 شعبه موفق به جذب موقوفات شده‌اند.

اوقاف هزینه اولیه را بدهد مردم مشارکت می‌کنند

وی با اشاره به ضرورت حمایت سازمان اوقاف از موقوفات قرآنی گفت: باید سازمان اوقاف، موقوفات قرآنی را حمایت کند، مثلاً هنگامی که فردی زمینی را وقف امور قرآن می‌کند باید این سازمان با خرج هزینه اولیه ستون‌های یک بنای قرآنی را بالا ببرد تا مردم به یاری سازمان بیایند و ادامه هزینه‌ها را بدهند. همچنین بسیاری از موقوفات هزینه‌هایی دارند که باید سازمان اوقاف در راستای تأمین هزینه‌های موقوفات گام بردارند.

استفاده از فضای حسینیه‌ها برای آموزش قرآن به مردم

طباطبایی در پایان با اشاره به ضرورت استفاده از موقوفات اهل‌بیت(ع) در راستای فعالیت‌های قرآنی گفت: متأسفانه در کشور ما هزاران حسینیه وجود دارد که فقط در ایام ماه محرم از آنها استفاده می‌شود و در سایر ایام سال خالی افتاده، در حالی که ما برای آموزش قرآن به مردم فضا نداریم و می‌توان از این حسینیه‌ها برای گسترش فرهنگ قرآن استفاده کرد.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها