امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120208
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست علمی «هویت انقلابی» با حضور حجت‌الاسلام علی ذوعلم، رئیس پژوهشکده فرهنگ و ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست علمی «هویت انقلابی» با حضور حجت‌الاسلام علی ذوعلم، رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان، مظفر نامدار، محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر و غلامعلی سلیمانی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

در این نشست مظفر نامداری با اشاره به اینکه امروز دیگر نمی‌توانیم خود را براساس عناصر قدیمی هویتی‌مان تعریف کنیم، افزود: این بدین معنا نیست که مؤلفه‌های گذشته دیگر بی اعتبار شده بلکه زمانی که شما از یک مرحله به مرحله دیگر می‌روید با عناصر جدیدی روبه رو می‌شوید و این بدین معنا نیست که دیگر مؤلفه‌های گذشته بی اعتبار است بلکه ما باید با مؤلفه‌های دیگری روبه رو شویم.

وی در ادامه افزود: برآیند هویتی ما در ایران همین است که ما در دست داریم برای اینکه بدانیم چه عناصر هویتی در ما غلبه دارد، باید به شیوه زندگی خود، جهان و دیگر مسائل توجه کنیم.

نامدار با تأکید بر اینکه نمادهای مؤلفه‌های هویت دهنده با یکدیگر متفاوت است، گفت: اینها به نمادهای سازمانی، ساختاری و ... تقسیم می‌شوند. علاوه بر این، انقلابی بودن یک تعریف جدید نیست و از قبل وجود داشته است. اگر به مفهوم هویت ایرانی مسلمان با همه شاخصه‌های آن توجه کنیم درمی‌یابیم که این ایرانی مسلمان شیعه را به مکتبی اهل بیت در دنیا می‌شناسند نه انقلابی.

وی با بیان اینکه مفهوم «انقلابی بودن» نباید مبهم طرح شود، توضیح داد: در شرایط فعلی مؤلفه‌هایی که ما نیازمند هستیم و می‌خواهیم خود را با آن به دنیا معرفی کنیم تا تفاوت‌مان به عنوان اسلام ناب با دیگر تعریف‌ها از اسلام مشخص شود، این است که باید مفهوممان مؤلفه‌های انقلابی را در بر داشته باشد. به اعتقاد بنده مفهوم هویت انقلابی نامفهوم است و خیلی نشان دهنده مؤلفه‌های مدنظر ما نیست بهتر است واژه دیگری برای این مفهوم انتخاب کنیم تا نارسا نباشد.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها