امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120229
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۸
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سناتور «مارک کرک» یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا هشدار داد که دولت «باراک ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سناتور «مارک کرک» یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا هشدار داد که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با امتناع از دادن اجازه به کنگره برای تأیید هرگونه توافق نهایی هسته‌ای بین ایران و 1+5 (آمریکا‌،انگلیس،فرانسه،روسیه،چین بعلاوه آلمان) در واقع راه تقابل با کنگره را در پیش گرفته است.

کرک در بیانیه‌ای برای پایگاه اینترنتی «آلگماینر» نوشت: «دولت اوباما با تهدید به قطع نقش کنگره در توافق هسته‌ای ایران، در واقع کنگره را متحد می‌کند. ما از توافق اوباما و خامنه‌ای که کودکان ما را محتوم به داشتن آینده‌ای که در آن خاورمیانه پر از سلاح‌های هسته‌ای باشد، حمایت نمی‌کنیم.»

کرک بعد از امضای توافق موقت ژنو تحت عنوان برنامه اقدام مشترک در نوامبر 2013، این توافق را به عنوان «توافق قرن برای ایران» محکوم کرد و گفت که این توافقی است که موجب تضعیف تحریم‌ها علیه ایران می‌شود و و آینده‌‌ای با تسلیحات هسته‌ای ایران را متوقف نمی‌کند.

روز دوشنبه (دیروز)، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی به قلم «دیوید سنگر» نوشت که مشخص نیست که آمریکا بتواند قبل از مهلت 24 نوامبر به توافق هسته‌ای با ایران دست پیدا کند اما اگر توافق نهایی حاصل شود، «باراک اوباما» تمامی تلاش خود را به کار می‌گیرد تا کنگره نتواند آن را وتو کند.

«رابرت منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنا اواخر هفته گذشته اعلام کرده بود: «اگر توافق بالقوه هسته‌ای با ایران به طرز اساسی و موثر برنامه تسلیحات هسته‌ای غیرقانونی ایران را برنچیند، انتظار می‌رود که کنگره وارد عمل شود و واکنش نشان دهد. یک توافق نهایی نمی‌تواند به ایران اجازه دهد که یک کشور در آستانه تسلیحاتی شدن باشد.»

جمهوری‌خواهان کنگره در تلاش هستند تا دولت آمریکا را موظف کنند تا قبل از هرگونه توافق نهایی با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور، کنگره را در جریان قرار دهد و کنگره نیز اجازه داشته باشد در صورتیکه توافق نهایی با استانداردهای آنها هماهنگ نباشد، با آن مخالفت کنند.

در اواخر ماه ژوئیه، «باب کراکر»، «لیندسی گراهام»، «مارکو روبیو» و «جان مک‌کین» نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره که در سیاست‌ خارجی آمریکا نقش مهمی دارند، لایحه «قانون ۲۰۱۴ مذاکرات هسته‌ای ایران» را معرفی کردند.

لایحه فوق الذکر،  دولت آمریکا را موظف می‌کند که هرگونه توافق با ایران در زمینه برنامه هسته‌ای را سه روز قبل از نهایی شدن به سنا بفرستد تا بررسی‌های لازم بر روی آن انجام گیرد.

وال استریت ژورنال گزارش کرد، این لایحه همچنین یک مکانیسم سریع برای تحمیل مجدد تحریم‌ها علیه ایران در صورتیکه از اجرای توافق نهایی سر باز زند نیز قرار داده است.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار