امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۲۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120230
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۸
تعداد بازدید: 64
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ قوچانی معتقد است که رابطه بنده با آقای محمد هاشمی بسیار خوب بود و حتی در «کمیته سیاسی» نیز با ایشان ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ قوچانی معتقد است که رابطه بنده با آقای محمد هاشمی بسیار خوب بود و حتی در «کمیته سیاسی» نیز با ایشان همکاری منظمی داشتم. ورود من به شورای‌مرکزی‌ با مصوبه مورد تایید با امضای ایشان بوده است و این در حالی است که برخی محمد هاشمی را نخستین قربانی اختلافات درون حزبی این گروه می‌دانند.

*وطن امروز

«قتل مشکوک خبرنگار افشاگر» عنوان تیتر روزنامه وطن امروز درباره قتل مشکوک سرنا شیم خبرنگار شبکه پرس تی وی ایران در ترکیه است.

در گزارش وطن امروز دراینباره آمده است: هنوز رسانه‌ها مشغول انعکاس و انتشار خبر اتهامات دستگاه امنیتی ترکیه به او بودند. هنوز چند ساعتی از مصاحبه‌اش که گفته بود تحت نظر است و هیچ کاری خارج از ضوابط رسانه‌ای انجام نداده؛ نگذشته بود که ناگهان خبر مرگ او را آوردند. سرنا شیم، خبرنگار پرس تی وی که گزارشات مستند او درباره حمایت آنکارا از تروریست‌های داعش بویژه در ماجرای کوبانی باعث رسوایی دولت اردوغان شده بود؛ روز یکشنبه هنگام بازگشت از حوزه خبری خود کشته شد!

این روزنامه اظهارات اکبر ترکان درباره خودرو ملی را با تیتر «اکبر ترکان: جهانگیری خودروی ملی را نمی فهمد» پوشش داد.

این روزنامه مدعی شده اخیرا فایل صوتی به دستش رسیده که ترکان اظهارات متفاوتی را درباره جهانگیری معاون اول رئیس جمهور داشته است.

در گزارش وطن امروز در اینباره آمده است: از زمان تشکیل دولت یازدهم همواره بحث عدم انسجام تیم مدیریتی کابینه مطرح بود و به طور طبیعی این موضوع از سوی مسؤولان تکذیب شده است. بسیاری از کسانی که موضوع عدم انسجام تیم مدیریتی را مطرح می‌کنند اعتقاد دارند ایده‌ها، برنامه‌ها، اظهارات و عملکرد گذشته اعضای کابینه با یکدیگر همخوانی ندارد و اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‌های‌ بنیادی در این زمینه وجود دارد. به عنوان نمونه سخنان اکبر ترکان، مرد چندین‌کاره این روزهای هیات دولت درباره جهانگیری که در دولت فعلی معاون اول رئیس‌جمهور است نشان می‌دهد اختلافات ریشه‌ای در بین دولتمردان سابق و حال حاضر وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: متن فایل صوتی گفت‌وگویی که اخیرا به دست «وطن امروز» رسیده نشان می‌دهد اکبر ترکان به‌طور کلی از موضع بسیار بالا به دیگران نگاه کرده و به راحتی دیگران را قضاوت می‌کند. اکبر ترکان که هم اکنون دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران و مشاور ارشد رئیس‌جمهور است در این گفت‌وگو که مدت‌ها پیش انجام شده درباره موضوع پلت‌فرم در صنعت خودرو در مواضعی متناقض با تیم مدیریتی جهانگیری در صنعت می‌گوید: «ساختن یک پلت‌فرم مشترک و کاری که روی تندر 90 شد به نظر من یک کار غیر فنی بود. یک هیجانی در آن موقع رئیس سازمان گسترش را گرفت. این کار فنی نیست. تندر 90 که 6 سال ساختن آن طول کشید موفق نشد. در حال حاضر ما یک پلت‌فرم مشترک نداریم. معنی پلت‌فرم مشترک برای یک کمپانی است. وقتی ادغام بین پژو - سیتروئن انجام شد. پژو سیتروئن یک پلت‌فرم مشترک را تعریف کردند»

در ادامه آمده است: مشاور ارشد رئیس‌جمهور در این گفت‌وگو نظر صریح خود را درباره اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اینگونه بیان می‌کند: «آقای خاتمی و آقای جهانگیری خیلی بحث خودروی ملی را نمی‌فهمیدند. از آقای جهانگیری که لیسانس فیزیک دارد بیشتر از این نباید انتظار داشت ولی آقای ویسه که باید این موضوع سمند را در اوج افتخار دنبال می‌کرد، دنبال یک خودروی دیگر می‌رود. احساس من این است که یک دلال پشت این داستان است. من می‌دانم دلال پژو یک شخصی است به نام آقای[...] که تمام پورسانت‌های خرید ما را از فرانسه آقای[...]انجام می‌دهد و در فرانسه هم دفتر دارد»

ترکان در این گفت‌وگو مدرک تحصیلی جهانگیری را مسخره می‌کند در حالی که معاون اول رئیس‌جمهور غیر از لیسانس فیزیک از دانشگاه شهید باهنر کرمان، فوق لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مدیریت صنایع از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران دارد.

این روزنامه همچنین نشست خبری روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه را با عنوان «خط و نشان اژه ای برای دروغگویان بنزینی» منتشر کرده است.

در گزارش وطن امروز از این نشست آمده است: «بنزین تولید پتروشیمی‌ها سرطانزا نیست.» حالا دیگر نه مقامات سابق در پتروشیمی بلکه مقامات دولتی نیز این را می‌گویند. به گزارش «وطن امروز»، کمیسیون بهداشت مجلس چندی پیش نیز اعلام کرد نتیجه بررسی‌های آنها نشان می‌دهد ادعای سرطانزا بودن بنزین تولید پتروشیمی‌ها کذب است. حتی اعلام شد وزارت بهداشت نیز ادعای سرطانزا بودن این بنزین را رد کرده است. هنوز گزارش کمیسیون بهداشت در مجلس قرائت نشده و برخی ادعا می‌کنند دست‌هایی در کار است تا این گزارش منتشر نشود اما اگر این ماجرا، یعنی دروغ بودن ادعای سرطانزا بودن بنزین پتروشیمی‌ها اثبات شود آنگاه یک رسوایی ویران‌کننده دامان معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت را خواهد گرفت. این ابتکار بود که سرطانزا بودن بنزین تولید پتروشیمی را مطرح کرد و پس از روی کار آمدن دولت روحانی، بیژن زنگنه دستور توقف تولید بنزین پتروشیمی و واردات بنزین را صادر کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: استدلال‌های کسانی که ادعای ابتکار را زیر سوال بردند آنقدر واضح بود که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روحانی نیز اعلام کرد بنزین تولید داخل سرطانزا نبوده است. البته پس از آنکه این اظهارنظر سخنگوی دولت انعکاس وسیعی یافت و ابتکار و زنگنه را زیر منگنه برد، نوبخت اظهارات خود را تکذیب کرد. به هر حال ماجرا آنقدر مهم است که از چندی قبل ضرورت ورود قوه قضائیه به این ماجرا احساس می‌شد چراکه در هر حالت باید به ماجرای بنزین رسیدگی شود. روز گذشته سرانجام این اتفاق افتاد و سخنگوی قوه قضائیه از ورود این قوه به این پرونده خبر داد. به گزارش میزان، سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر نظراتی درباره تولید بنزین‌های آلوده‌کننده محیط زیست و نظرات مختلف کارشناسان در این زمینه گفت: با توجه به اینکه در این زمینه 2 ادعا وجود دارد موضوع در حال رسیدگی است و اگر ادعای سرطانزا بودن و آلودگی بنزین‌ها مشخص شود، افراد متخلف باید پاسخگو باشند. در صورتی که بنزین‌ها سرطانزا نباشند هم افرادی که باعث تشویش اذهان عمومی شده‌اند باید پاسخ بدهند اما هنوز پرونده به نتیجه نهایی نرسیده و هنوز کارشناسان اختلاف نظر‌های مختلفی دارند.

«نمی خواهم کارگزاران سرنوشت مشارکت را پیدا کند» عنوان تیتر روزنامه وطن امروز از اظهارات اخیر محمد هاشمی پس از کناره گیری از حزب کارگزاران سازندگی است.

در گزارش وطن امروز در اینباره آمده است: ماجرای تاسیس کارگزاران واقعیت پنهانی ندارد. کارگزاران فرزندان هاشمی رفسنجانی هستند و در روزهایی که دولت وابسته به آقای هاشمی بر سر کار است قاعدتا عرصه برای فعالیت آنها نیز فراهم است. برخلاف تصوراتی که محور فعالیت کارگزاران را فعالیت‌های اقتصادی می‌داند اما گویا در دوره جدید اتفاقاتی رخ داده که مانیفست عقیدتی کارگزاران را به کلی تغییر داده است. تغییراتی که آنقدر مهم بود که باعث شد محمد هاشمی، برادر حجت‌الاسلام هاشمی و رئیس هیات موسس کارگزاران استعفا داده و این استعفا را نیز به همه اعلام کند.

*آرمان امروز

«آرامش در تهران چانه زنی در واشنگتن » عنوان تیتر یک روزنامه اصلاح طلب آرمان است که به بررسی چالش های اوباما برای عبور از کنگره آمریکا می پردازد.

رضا رئیسی در این مطلب می نویسد: مقامات ایرانی سنگ‌ها را وا کنده و آنچه را که باید روی میز گذاشته‌اند و به موازات تحولات پرشتاب منطقه‌ای، پرونده 11ساله را در پیچ غایی و نهایی با مدیریت هوشمندانه به جلو می‌برند، در آن سوی اقیانوس اما اوباما با چالش‌های فراوانی دست به گریبان است، کنگره‌ای که نومحافظه کاران تندرو و دموکرات‌های نزدیک به اسرائیل در آن جولان می‌دهند و مایل نیستند هیچ امتیاز مقبول و دندان گیری را برای خالی نبودن دست‌های مذاکره کنندگان عرضه کنند و از طرف دیگر فشار رسانه‌ای و متحدان منطقه‌ای که خطر را بیخ گوش خود احساس می‌کنند و در یک‌ماه و اندی باقیمانده از هیچ کوششی برای خدشه به روند توافق احتمالی دریغ نخواهند کرد، آنانی که جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین رقیب یا دشمن خود می‌دانند و رسیدن به توافق جامع هسته‌ای را گذر ایران از چالشی عمیق می‌پندارند، چالشی که خود با موهوم بافی‌ها و پروپاگاندای سیاه در بسط و تعمیق آن نقش بسزایی داشته‌اند و امیدها بدان بسته بودند اما اکنون همه بافته‌های چندین ساله را در آستانه رشته شدن می‌بینند. توافق هسته‌ای، کابوس تندروهایی است که برای پروژه ایران‌هراسی سرمایه گذاری‌ها کرده‌اند واکنون موسم و موعد تحقق این کابوس است هر چند آنها جامه از تن بردرند.

رئیسی معتقد است که بطور معمول دموکرات‌ها در عرصه سیاست خارجی به نگاه تعامل‌مندانه شهره‌اند و باراک اوباما در میان روسای جمهوری دموکرات ایالات متحده به این خصیصه شهره‌تر. رئیس‌جمهوری که با شعار تغییر به کاخ سفید آمد و البته نتوانست آنگونه که گفته بود تغییرات عمده‌ای ایجاد کند و اکنون اگر بتواند پرونده 11ساله هسته‌ای را به فرجام غایی و نهایی رهنمون کند، یک اعتبار تاریخی در کارنامه خود ثبت و ضبط کرده و برگ برنده ویژه‌ای برای حزب متبوعش رقم زده است، به خصوص در شرایط فعلی خاورمیانه که تهدیدات روند فزاینده‌تری به خود گرفته و حل چالش هسته‌ای ایران یک دستاورد اطمینان‌بخش و ثبات‌افزاست. البته طبیعی است که در جناح مقابل مخالفین ساکت ننشسته و به دنبال کارشکنی در این روند و تامین منافع خود باشند. روزنامه نیویورک‌تایمز در همین رابطه نوشته است: کاخ سفید یک تصمیم مشخص و دقیق گرفته است؛ اینکه اوباما از تمام توان خود برای جلوگیری از اختیار کنگره در هر گونه توافق نهایی با ایران استفاده خواهد کرد.

این روزنامه گفتگوی خود با محمد هاشمی و  پشت پرده کناره گیری وی از کارگزاران را با تیتر « استعفایم یک اخطار بود» پوشش داد.

مطهری شفیعی در ایتدای این مصاحبه نوشت: شش هفته پس از استعفا آن را رسانه‌ای کرد چون اعتقاد داشت نباید آرامش حزب کارگزاران برهم بخورد. دلیل استعفایش مفصل است و نمی‌توان آن را در یک یا دو خط توضیح داد. استفاده از نیروهای غیرحزبی یا هر موضوع دیگری بود جداشدن از کارگزاران برای محمد هاشمی سخت بود چون خودش هم معتقد است نقش پدرخوانده برای این حزب داشته است. او از کارگزاران رفت تا وقت این حزب درگیر مسائل حاشیه‌ای نشود و برای اعضای این حزب آرزوی موفقیت می‌کند و معتقد است اعضای شورای مرکزی این حزب باید مسیر تعیین‌شده در بدو تاسیس را اجرا کند. او می‌گوید که دوست ندارد حزب کارگزاران به سرنوشت احزابی مانند مشارکت دچار و انحلالش اعلام شود. هاشمی در بخشی از گفت‌وگو خوشحالی برخی اعضای جدید این حزب از استعفای خود را نمایان شدن درستی تصمیمش می‌نامد. محمد هاشمی در راستای اهداف استعفایش که آن را یک اخطار و هشدار برای سایرین می‌داند

آرمان برای پوشش هفتادو یکمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه  تیتر « علت اسید پاشی اصفهان بد حجابی نیست» را برگزید.

«دلجویی‌های دیرهنگام یک رئیس‌جمهور» عنوان مطلبی است که خبر از قصد احمدی نژاد برای دیدار با ناطق نوری را داد.

حسین رویوران در سرمقاله این روزنامه با عنوان « ایران و محور امنیت» نوشته : سفر وزیر دفاع لبنان و نخست‌وزیر عراق به ایران را می‌توان از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد. آنچه سبب توجه بیش از همیشه به این سفر شده مربوط به مباحث امنیتی چنین سفرهایی است. منطقه خاورمیانه در حال حاضر در خطر گروه‌های تروریستی تکفیری قرار گرفته که هم عراق و هم لبنان را تهدید می‌کنند و به طور طبیعی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای که می‌تواند نقش مهمی در مهار تروریسم ایفا کند، در جایگاه پراهمیتی برای بسیاری از کشورهای منطقه قرار گرفته است. امروز لبنان با دو تهدید متفاوت مواجه است: اول، از سوی رژیم‌صهیونیستی که آسمان و زمین و دریای این کشور را تهدید می‌کند و حریم هوایی و زمینی لبنان را نقض می‌کند و تقریبا روزی نیست که اسرائیل پروازهای هوایی روی آسمان لبنان نداشته باشد.

رویوران در ادامه این یادداشت می نویسد: اگر ایران درصدد باشد که نقاط ضعف لبنان را برطرف نماید، به طور حتم کشورهای غربی کمک‌های خود را به لبنان قطع خواهند کرد. چون غرب و رژیم صهیونیستی با هم هماهنگ هستند و امنیت لبنان اهمیتی برای آنان ندارد. در مورد عراق نیز با اینکه ایران به این کشور نیرو نفرستاده اما در آموزش نیروهای داوطلب کمک قابل توجهی داشته است. قطعا بدون کمک ایران شرایط عراق به گونه‌‌ای دیگر رقم می‌خورد. اگر سد موصل آزاد و جاده بغداد - کرکوک پاکسازی شد، این موفقیت‌ها به نیروهای مردمی بازمی‌گردد که نقش تعیین‌کننده‌ای در جنگ با تروریست‌ها ایفا می‌کنند و ایران آموزش و همکاری با آنان را برعهده دارد. با در نظر گرفتن تمام این شرایط، طبیعی است که نخست‌وزیر عراق با توجه به‌ اهتمام ایران به امنیت عراق و جنگ با تروریست‌ها به این مسئله توجه کرده و اولین مقصد سفرهای خود را ایران انتخاب کرده است. امروز ساکنان همسایه غربی کشورمان به خوبی درک می‌کنند که عراق با کمک ایران می‌تواند از خطر واگرایی و ناامنی عبور کند و ایران تا به حال از هیچ کمکی به عراق دریغ نکرده است.
*شرق
تیتر یک روزنامه شرق از آخرین اخبار مربوط به پرونده اسیدپاشی در اصفهان است.
در گزارش شرق در اینباره آمده است: نگرانی و وحشت؛ این توصیفی از حال این روزهای بسیاری از زنان اصفهان است. آنها از این بیم دارند که اسیدپاش ناشناس همچنان در شهر آزادانه پرسه بزند و دنبال فرصتی تازه برای تکرار جرم باشد.
در ادامه این گزارش آمده است: تحقیقات درباره اسیدپاشی‌های اصفهان با دستگیری چهارمظنون وارد مرحله‌ای تازه شده است. این افراد در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برند و هنوز مشخص نیست آیا واقعا در این حوادث نقشی دارند یا خیر. پلیس آگاهی استان اصفهان بعد از انجام تحقیقات مقدماتی، این چهارنفر را با توجه به اطلاعات موجود از جمله نوع موتوسیکلت استفاده‌شده در اسیدپاشی‌ها بازداشت کرده است.
این روزنامه در یادداشتی با عنوان «ترفند احمدی نژادی » نوشت: انتشار یک‌خبر یا «شنیده» از «اقدام احتمالی» مرد ساکت این روزهای عالم سیاست در ایران کافی است تا سیل واکنش‌های اصولگرایان را به راه بیندازد. از دیدار احتمالی با علی‌اکبر ناطق‌نوری برای «دلجویی» تا لابی رییس‌دولت سابق برای دیدار با رییس‌جمهور دوران اصلاحات؛ از حضور «سرزده» در مرقد بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی و دیدار با «یادگار» ایشان و اهدای هدایای غیب‌شده نهاد ریاست‌جمهوری به این مجموعه تا انتخاب «صادق خرازی» به ریاست دانشگاه لغومجوزشده «ایرانیان». بلافاصله پس از آن، اصولگرایان بلندگویی به دست می‌گیرند و خطاب به مردم می‌گویند «این همان مردی است که در روزهایی که باید چنین می‌کرد، چنان کرد!» همه آنهایی که محمود احمدی‌نژاد و شیوه‌های منحصربه‌فرد او، در رفتارهای فردی و سیاسی‌اش را می‌شناسند به‌خوبی می‌دانند انتشار این‌دست اخبار از یک‌سو و سکوت توام با لبخند به همراه دست‌کشیدن به سر خبرنگاری که از او یک سوال سیاسی در حاشیه یک مجلس ترحیم پرسیده است از سوی دیگر را باید جزیی از رفتار‌شناسی رییس‌دولت سابق ارزیابی کرد و نه بیشتر.
در ادامه این یادداشت آمده است: او می‌خواست «مدیریت شوک» را تداوم بخشد و خود را مظلوم و تنها در برابر همه جریان‌ها و دولت‌های قبل از خود معرفی کند، حتما امروز هم «نقشه‌ای» دیگر در سر دارد. همه اینها مشخص و مبرهن است اما آنچه این «بازی» را جذاب‌تر می‌کند، «واهمه» جریان اصولگرا از این اخبار است. از محمدرضا باهنر گرفته تا محسن کوهکن و دیگران به شکلی عجیب در «دام» پهن‌شده از سوی جریان رسانه‌ای هوادار رییس دولت سابق می‌افتند و مدام یادآوری می‌کنند عمر سیاسی «شهردار سابق تهران» به پایان رسیده و این دست‌وپا‌زدن‌های وی، «بی‌فایده» است. البته باید این «ترس» اصولگرایان از بازگشت احمدی‌نژاد و نگرانی از تبلیغ انتساب وی به گفتمان اصولگرایی را درک کرد. میراث «دوران» احمدی‌نژاد در همه حوزه‌های اقتصادی، دیپلماسی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی چنان آثاری از خود بر جای گذاشته که یادآوری آن برای جامعه ایران در هر زمانی به قول فردوسی بزرگ «یکی داستان پر از آب چشم» خواهد بود.
این روزنامه همچنین از قول محمد قوچانی عضو حزب کارگزاران سازندگی درباره خروج محمد هاشمی از این حزب تیتر زد «محمد هاشمی هم مصوبه ورود من به شورای مرکزی با امضا کرد»
در گزارش شرق از این اظهارات آمده است: «محمد‌ هاشمی»، عضو هیات‌موسس حزب‌ «کارگزاران» درحالی علت کناره‌گیری‌اش از حزب را ترکیب جدید اعضای شورای مرکزی عنوان کرده ‌است که «محمد‌قوچانی» از اعضای جدید شورای‌مرکزی این حزب با رد هرگونه اختلاف با محمد هاشمی، خروج او را تصمیم شخصی‌ دانسته و به «آریا» گفته ‌است که «برای این تصمیم احترام قایلم.»روزنامه کیهان در نوشته‌ای «محمد هاشمی» را نخستین قربانی حزب، بعد از اختلافات درونی‌ آن نامیده ‌بود اما «قوچانی» با رد این ادعاها گفته‌: «رابطه بنده با آقای محمد هاشمی بسیار خوب بود و حتی در «کمیته سیاسی» نیز با ایشان همکاری منظمی داشتم. ورود من به شورای‌مرکزی‌ با مصوبه مورد تایید با امضای ایشان بوده است. آقای محمد هاشمی همیشه از بنده و آقای عطریانفر به‌عنوان «جبهه محمدها» یاد می‌کردند و ایشان حتی بخشی از امور «کمیته سیاسی» را به بنده واگذار کردند»
این روزنامه در گزارشی با عنوان «تلاش احمدی نژاد برای دلجویی از ناطق» به تحرکات سیاسی اخیر رئیس جمهور سابق کشورمان پرداخته است.
در این گزارش آمده است: تحرک جدید محمود احمدی‌نژاد برای زنده نگه‌داشتن نام خود در رسانه‌ها گویا از کارناوال‌های تولد فراتر رفته و اکنون سمت‌وسوی تازه‌ای گرفته است. از تدارک جشن تولد و معرفی کابینه احتمالی دولت دوازدهم که صرفنظر کنیم، پروژه جدید، ظاهرا پاکسازی چهره احمدی‌نژاد از اتهاماتی است که در برهه‌های مختلفی از زمان به مسوولان نظام وارد کرده است. اگرچه ظاهرا بنا نبوده تا به این زودی از پروژه جدید رونمایی شود اما «محسن کوهکن» آن را فاش کرده و گفته: «امروز که آقای احمدی‌نژاد برای دلجویی به دیدن آقای‌ناطق می‌رود، دیر شده است. آن‌روزها که به ایشان توصیه می‌شد آقای ناطق خیرخواه انقلاب است، احمدی‌نژاد گوش نمی‌داد»
بررسی دیگر روزنامه های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار