امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۱۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120239
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; غلامرضا تاج‌گردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; غلامرضا تاج‌گردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی با اشاره به این که سرشماری عمومی بخش کشاورزی قطعا نکات خوبی را به همراه خواهد داشت اظهار کرد: خاطرم هست در دهه 70 این سرشماری به دلیل عدم هماهنگی تدوین پرسشنامه و خروجی اطلاعات نامناسب خوب از آن دفاع نشد و اطلاعات قابل توجیه نبود.

وی ادامه داد:‌در تهیه برنامه ششم سرشماری عمومی بخش کشاورزی نقش قابل توجه دارد که ضعف‌های آماری در این بخش را پوشش می‌دهد.

تاج‌گردون با اشاره به اینکه آمارهای مختلف که افراد ارائه می‌دهند از منظر برنامه‌ریزی دچار اشتباه فاحش است تصریح کرد:‌برنامه‌ریزی بدون آمار راه رفتن در تاریکی و ارائه آمار غلط رفتن به پرتگاه است.

این نماینده مجلس تاکید کرد:‌ آمار درست می‌تواند ملاک خوبی برای هدایت در مسیر توسعه و رشد باشد.

وی با تاکید بر اینکه چند موضوع باید در بحث ارائه آمار مشخص و شفاف باشد، عنوان کرد: چگونگی تهیه و این که چه کسی آمار را می‌دهد و نیز پردازش می‌کند و پس از آن منتشر کرده و چه کسانی استفاده می‌کنند بسیار حائز اهمیت است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: در سه بخش اول مشکلی نداریم و خطاها فرآیندی و ریز است و گاهی اوقات در جامعه خطای جزء را می‌گیرند و کل آمار کنار گذاشته می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نظام اجرایی کشور باید در رأس انتشار و استفاده از آمار پایبند قانون باشد گفت:‌قانون مشخص کرده آمار رسمی کشور باید توسط مرکز آمار ایران ارائه شود و برخی هر روز یک آماری ارائه می‌دهند که نظام آماری کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

تاج‌گردون در خصوص اهداف استفاده از آمارها بیان داشت: آمار باید طبقه‌بندی داشته باشد زیرا کاربردهای کارشناسی و مدیریتی خواهد داشت و همچنین یکسری آمار جنبه قانونگذاری و برنامه‌ریزی دارد که باید با درصد دقت بالا باشد.

به گفته وی اینکه رئیس مرکز آمار غمگین و دلواپس است نباید اینگونه باشد و احتمال ایراد در سه مرحله اول وجود دارد اما وقتی آمار منتشر شده رسمی بوده و همه باید از آن دفاع کنند و برای اینکه تشویش نشود مرکز آمار باید طبقه‌بندی را اعلام کندو نیز از آمارها صیانت کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برخی وقت‌ها از آمارها سوء استفاده می‌شود بیان داشت:‌برخی آمارها برای جامعه ملموس نیست و قرار نیست ملموس باشد قسم می‌خورم 95 درصد مردم معتقدند وقتی تورم پایین آمد یعنی قیمت‌ها باید پایین بیاید بلکه نرخ رشد پایین آمده و مردم چه می‌دانند تورم چیست که بخواهند بدانند تورم نقطه به نقطه چیست و به همین علت مردم دچار تناقض می‌شوند و از این موضوع نباید گلایه داشت وقتی رشد 4 درصد می‌شود باید درست بیان شود.

وی ادامه داد: دلیل این مباحث عدم اطلاع‌رسانی و تحلیل توسط کارشناسان است.

تاج‌گردون تاکید کرد: مسئولان باید بدانند آمارها کجا و چه زمانی استفاده شود البته طبیعی است که برخی از دولت مجلس و افراد خوششان نیاید  اما وقتی آمار منتشر شد همه باید پای آن بایستند.

به گفته رئیس کمیسیون برنامه و مجلس فروض تهیه آمار در کشور خیلی مهم است در بحث شد اقتصادی با مسئولان بانک مرکزی جلسه داشتیم و ریز آن تهیه شد اما کسی نگفت که هنوز سه ماهه 93 نسبت به سه ماهه سال 90 کمتر بوده و به آن نرسیدیم آن آمار افسانه نیست و چیز خاصی ندارد. مردم اگر این موضوعات را بدانند توقعشان معقولانه خواهد شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها