امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120241
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسدالله عسگراولادی پیش از ظهر امروز در نشست بررسی راهکارهای صادرات صنایع دستی که با حضور

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسدالله عسگراولادی پیش از ظهر امروز در نشست بررسی راهکارهای صادرات صنایع دستی که با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: آمارها نشان می‌دهد در 7 ماهه امسال چیزی حدود 29 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته‌ایم که از این میزان 45 درصد آن مربوط به صادرات سنتی و صنعتی است و مابقی مربوط به میعانات گازی و محصولات پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش داشته است، افزود: متأسفانه یکی از مشکلات ما تعطیلات پی در پی است تا جایی که در فروردین ماه امسال تنها 6 روز کاری داشتیم که این مسئله به صادرات ضربه می‌زند.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران حمل و نقل را یکی از موانع صادراتی عنوان کرد و گفت: اکنون برای ارسال بار به آمریکای جنوبی و اروپای غربی بویژه در بخش کشتیرانی مشکل داریم و تنها برای خاور دور اخیراً مصوب شده که هر هفته یک کشتی به مقصد سنگاپور، چین، ژاپن و کره در بندرعباس پهلو بگیرند.

عسگراولادی گفت: قیمت تمام شده بویژه در بخش صادرات بالاست باعث می‌شود در بسیاری از بازارها امکان رقابت نداشته باشیم و اکنون رقیب ما در منطقه کشوری مانند ترکیه، پاکستان، هندوستان و کشورهای CIS است البته در هر محصول این مسئله فرق می‌کند بعنوان مثال در پسته با آمریکا رقابت داریم، در کشمش با شیلی و در خرما با عراق.

به اعتقاد عسگراولادی علی‌رغم آنکه باید صادرکنندگان برای گردش مالی بهتر از تسهیلات با نرخ سود پایین بهره‌مند شوند اما در کشور با بهره بالا در سیستم بانکی بویژه برای صادرکنندگان مواجه هستیم در حالیکه کشورهای دیگر بهره 7 درصدی هم پیدا نمی‌شود تا جائیکه نرخ سود تسهیلات برای صادرکنندگان در چین 5 تا 7 درصد، در اروپا 2 درصد و در ژاپن یک درصد است.

وی صدور روادید کوتاه مدت یا تاخیر در صدور آن را یکی از معضلات بازرگانان ایرانی با برخی کشورهای طرف معامله برشمرد و گفت: کشورهایی که به ما اعتماد دارند از 6 ماه تا 3 سال هم برای هر بازرگانی ایرانی ویزا صادر می‌کنند اما اکنون باید یک تاجر ایرانی یک ماه معطل شود تا بتواند ویزای 10 روزه تجاری روسیه را دریافت کند درحالیکه این کشور ویزای گردشگری را به راحتی صادر می‌کند و به دنبال آن هستیم که با مذاکره این مسئله را حل کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار امیدواری کرد تا پایان سال مذاکرات ایران با 1+5 به نتیجه برسد که نتیجه آن در بهبود وضعیت اقتصادی بویژه در سال 94 بسیار موثر است.

وی همچنین نبود نمایشگاه مناسب برای عرضه محصولات ایرانی بویژه صنایع دستی را یکی از نقاط خلاء عنوان کرد و افزود: باید سازمان میراث فرهنگی 4 تا 5 نمایشگاه ثابت و سیار صنایع دستی در ایالات مختلف چین بویژه شهرهای شانگهای، پکن، گوانگ‌ژو و ارون چی برپا کند که ما می‌توانیم بستر آن را به صورت ارائه تسهیلات و وام در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم.

عسگراولادی با انتقاد از اینکه بخش اعظم صادرات صنایع دستی ما مسافری شده است، تصریح کرد: اگر مراکز عرضه صنایع دستی در کشورهای هدف داشته باشیم به این وضعیت می‌توان بهبود بخشید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها