امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120247
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: 211
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، نگاه‌هایی در هراس از اطراف، دیدگانی مضطرب و پاهایی عجول و الفبای ترس که یکی‌یکی این روزها در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، نگاه‌هایی در هراس از اطراف، دیدگانی مضطرب و پاهایی عجول و الفبای ترس که یکی‌یکی این روزها در موسم مهری نامهربان توسط زنان اصفهانی هجا می‌شود و بختکی هولناک که نامهربانانه دامن‌گیر خانم‌های اصفهانی شده است و پدران و مادرانی دلواپس و شوهرانی در حال تذکر مداوم.

این تصاویر نازیبا و منفی زبان حال این روزهای خانم‌های اصفهانی است که در نتیجه فقدان اطلاع‌رسانی دقیق و یا در سایه بروز شایعات مختلف در هاله‌ای از غم و دلهره فرو رفتند و پایان این کابوس دهشتناک اسیدپاشی را انتظار می‌کشند تا بتوانند و مجبور نباشند از خانه بیرون نمی‌زنند، مادران مدام با تلفن از حال‌ و روز و رفت‌ و آمد دختران دانش‌آموز و دانشجوی‌شان سراغ می‌گیرند.

لمس ترس زنان اصفهانی/انفجار شایعه در بطری‌های اسیدپاشی اصفهان!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در اصفهان، دقیقا از نگاه‌های زنان و دختران رهگذر این وحشت و ترس را می‌توان لمس کرد، در همه خیابان‌های اصفهان این روزها، خانم‌ها مدام پشت سرخود را نگاه می‌کنند و یا دیده‌ شده حتی برخی بیشتر صورت و بدن خود را می‌پوشانند و این وسواس و شایعات تا بدان جایی پیش می‌رود که خانمی در ایستگاه اتوبوس عنوان کرد: امروز هفت نفر را در یک راستا در خیابان شیخ صدوق اسید پاشیدند! چرا نترسم؟ می‌پرسم خانم شما دیدید؟ مطمئن هستید؟ می‌گوید: احتیاط شرط عقل است، باز می‌گویم: گویا امروز نبوده و چند روز قبل بوده و فقط یک نفر هم بوده؟ جواب می‌دهد: نمی‌دانم من هم شنیدم ولی هم ماسک می‌زنم و هم حواسم هست، قضیه جدی است، برادر من این‌ها شوخی ندارند باکسی!

به او می‌گویم: شما که باکسی خصومت نداری؟ پاسخ می‌دهد: اینها اراذل‌ و اوباش هستند این‌ها باندند! دین و ایمان ندارند!

با همین تک گفت‌وگوی خیابانی می‌شود فهمید که تا چه میزان شایعه در ذهن و روان خانم‌های اصفهانی از این ماجرا رسوخ کرده است، شایعاتی که شاید در فقدان منابع اطلاع‌رسانی دقیق صورت می‌گیرد.

تحلیلی بر دلایل بروز شایعات و غوغاسازی در جریان حوادث اسیدپاشی اصفهان

به‌ جز فقدان منابع اطلاع‌رسانی دقیق و کم‌کاری مسئولان استانی، از دیگر دلایلی که به بروز شایعات بی‌اساس و در نتیجه افزایش رعب و وحشت در دل اصفهانی‌ها دامن زده می‌توان به اقدامات و اخبار نادرست شبکه‌های غربی و نیز کانال‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان اشاره کرد که در روزهای اخیر به‌ کرات و در برنامه‌های ویژه به این مسئله پرداخته و اذهان عمومی را متشنج کردند.

دیگر علت فراوانی رسانه‌های نوپدید اندرویدی و شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه است که با دروغ‌پردازی و کامنت‌های بی‌جای برخی افراد به بروز شایعات و دروغ‌پردازی در مورد این جریان در روزهای اخیر بسیار دامن زده‌ و حتی لطیفه‌ها و تصاویر و شایعات عجیب‌ و غریبی هم در مورد این مسئله تولید و به خورد مخاطبان دادند.

در داستان تلخ اسید‌پاشی به چهره چند زن در اصفهان، شبکه‌های اجتماعی که پیش از این در فتنه 88 نقشی جدی در برهم‌زدن امنیت عمومی و هدایت اغتشاشات داشتند بازهم پای کار آمدند و با دامن زدن به شایعات من جمله ربط این حادثه تلخ به گروه‌های مذهبی باردیگر ثابت کردند که ابزاری در دست غرب برای عملیات‌های رسانه‌ای و حتی امنیتی هستند.

در واقع می‌توان گفت بستر اصلی گسترش شایعه اسید‌پاشی در اصفهان و ارتباط آن با گروه‌های مذهبی نوعی مدیریت پنهان در شبکه‌های اجتماعی بود که به جد باید مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد.

تجربه نشان داده است که در مواقع بحرانی نقش رسانه‌ها بسیار ویژه‌ و اثرگذار است و حتی در رفع بحران و یا دامن زدن به آن یک عنصر اساسی به حساب می‌آیند.

در اتفاق اخیر نیز این شبکه‌های اجتماعی که متاسفانه مورد اغماض دولت هستند و وزارت ارتباطات نیز در مقابل فیلترینگ آنها ایستاده است مدیریتی مکارانه به کار بردند و روایتی ناصحیح از این قضیه تلخ را به خورد مخاطبان خود دادند و در نهایت سعی کردند به نوعی در موضوع حجاب عقده‌گشایی کنند و جریان دینی کشور را جانی و شرور و بدحجابان را مظلومان عالم معرفی کنند.
البتهمتاسفانه مرکز اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی استان اصفهان و یا روابط عمومی استانداری و شورای اطلاع‌رسانی استان در این رخداد و نیز حوادث مختلف در ماه‌ها و 2 یا سه سال گذشته به‌ شدت از خود ضعف و کم‌کاری نشان دادند، حوادث آب اصفهان و درگیری‌های شرق اصفهان نیز از همین موارد بود که چه‌ بسا اگر درست و به هنگام اطلاع‌رسانی از حقیقت می‌شد، بنگاه‌های خبری معاند و دایه‌های دلسوزتر از مادر برای اصفهان ادعای دلسوزی و برادری نمی‌کردند و رسانه‌های غربی و شبکه‌های ماهواره‌ای نیز به سیاه‌نمایی و ماهی گرفتن از آب گل‌آلود نمی‌پرداختند.

تناقض بین گفتار مسئولان و مشاهدات میدانی

کمتر از یک ماه است که سر و صدا و شایعات مختلفی، گاه آمیخته با حقیقت در خصوص اسیدپاشی در اصفهان و سریالی بودن این جریان به گوش می‌رسد و البته مسئولان سعی داشتند با خویشتن‌داری به سبب آرام نگه‌داشتن افکار عمومی اعلام کنند که تنها 2 مورد اسیدپاشی بوده اما مشاهدات و آمار میدانی و مراجعه و پرسش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با قربانیان، گواه بر بیشتر بودن این تعداد حادثه اسیدپاشی در اصفهان دارد البته نه به تعدادی که در رسانه‌های معلوم‌الحال خارجی و ماهواره‌ای و شایعات عنوان می‌کنند.

در مراجعات و مشاهدات خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیمارستان سوانح و سوختگی امام موسی کاظم (ع) اصفهان حداقل سه زن با دلیل اسیدپاشی در یک ماه گذشته به‌ صورت اورژانسی به این بیمارستان تخصصی انتقال یافتند که البته تاکنون مسئولین تنها 2 مورد را تایید کردند.

از این افراد تنها 2 نفر از آن‌ها دچار سوختگی صورت بودند که یکی از آن‌ها نیز تنها 10 درصد سوختگی در صورت داشته اما بر اساس گفته‌های پزشک نوبت بخش جراحی‌های سرپایی این بیمارستان، سوختگی‌های بدن 2 نفر از این خانم‌ها شدید بوده و قطعای در نتیجه پاشیدن بین 300 سی‌سی تا یک لیتر اسید قوی ایجاد شده است.

متاسفانه یکی از این خانم‌ها که می‌توان آن را اولین قربانی اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان نامید و هم‌اکنون برای مداوای بهتر در تهران به سر می‌برد، بیش از نیمی از بینایی و شکل ظاهری چشمان خود را از دست‌ داده است.

همچنین از این سه قربانی که البته یکی از مسئولان ناجا در نشستی در تهران این تعداد را چهار نفر ذکر کرده و در محاورات و شایعات این رقم تا هفت و 10 هم پیش رفته، تنها یک نفر دختر مجرد و 2 نفر دیگر خانم‌های متاهل بودند.

امروز فرماندار اصفهان نیز نسبت به بروز شایعات به شهروندان هشدار داده و متذکر شده بود که نباید با وقوع چند حادثه بعضا مرتبط یا نامرتبط به شایعات دامن زد و باعث بروز وحشت یا سوءاستفاده برخی افراد فرصت‌طلب شد.

فضل‌الله کفیل عنوان می‌کند با توجه به متاهل بودن افراد قربانی حتی این امکان وجود دارد که حادثه در جریان یک اختلاف خانوادگی صورت گرفته باشد و نباید به‌ سرعت شبیه فیلم‌های پلیسی داستان را زنجیره‌ای کرد و در دل مردم ترس انداخت.

روایات مختلف از حوادث اسیدپاشی/رد ادعای جناحی و زنجیره‌ای بودن این حوادث

2 روایت مختلف در میان گفتار مردم اصفهان در مورد این حوادث وجود دارد، روایت اول که بیشتر افراد آگاه‌تر بدان معتقد هستند، زنجیره‌ای نبودن این اسیدپاشی‌ها و بروز چند فقره حادثه بدون ارتباط به یکدیگر است که به سبب عدم اطلاع‌رسانی دقیق شایعاتی در مورد آن شکل‌گرفته است یا حوادث دلایل خانوادگی و ناموسی و ... داشته است.

باور دوم که بیشتر در نتیجه اشاعه اخبار نادرست بیان می‌شود، زنجیره‌ای بودن این حوادث است و آنجا می‌توان به شایعه بودنش پی‌برد که باز راویان این اخبار 2 نوع عامل مختلف برای این حوادث جنایی مطرح می‌کنند؛ اول اینکه این اسیدپاشی‌ها زنجیره‌ای بوده و گروهی افراد تندرو که برخی هم به نادرست شاید آن‌ها را منتسب به یکی احزاب می‌کنند با بیانیه قبلی اقدام به اسیدپاشی به بدحجابان کرده است و نوع بیان دوم دقیقا با 180 درجه تفاوت بوق شایعه را چرخانده و اعلام می‌کنند که گروهی افراد شرور سعی دارند تنها به خانم‌های چادری به‌ صورت زنجیره‌ای اسیدپاشی کنند!

حال‌ آنکه در بین چند قربانی اخیر هم خانم‌های چادری و هم خانم‌های باحجاب کمتر نظیر مانتو وجود دارند همچنین این روایت را که یک باند شرور باسابقه برای بر هم زدن نظم این شهر اقدام به این کار و ایجاد رعب و وحشت کردند و یا اینکه یک نفر اقدام به انجام اسیدپاشی سریالی کرده را نیز مشاهدات قربانیان و صحبت‌های مسئولان انتظامی استان رد می‌کند و با این دیده‌ها و بیانات در تضاد است.

همچنین امام‌ جمعه اصفهان منتسب کردن این حوادث به یک جناح یا گروه خاص را محکوم کرد و نسبت دادن این کار به یک گروه خاص را عملی ناصواب برشمرد و گفت: هیچ‌کس اجازه ندارد برای امر به‌ معروف و نهی از منکر به کسی ضرر برساند و به او ضربه بزند و اسیدپاشی هم خلاف شرع و حرام است.

تا اعلام نتیجه کارگروه اطلاع‌رسانی استان فرضیات بی‌اساس بیان نکنیم

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه به‌ هیچ‌ وجه بروز این تعداد فقره اندک اسیدپاشی که البته محدود بوده و با آمار و شایعات برابری ندارد، ارتباطی با گروه‌ها و یا اقدامات سیاسی و امنیتی ندارد و تا انجام تحقیقات دقیق و تخصصی نباید به بیان فرضیاتی مثل سریالی بودن یا توسط یک شخص انجام شده دست زد.

ستار خسروی ادامه داد: پلیس آگاهی استان با تیم‌های تخصصی بسیار ورزیده و تحقیقات دقیق پلیسی از بدو ماجرا دقیق و موشکافانه به پیگیری پرداخته و به نتایج خوبی هم دست‌یافته که نشان از کنترل و احاطه کامل بر جوانب ماجرا دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کارگروه اطلاع‌رسانی استان نیز بررسی‌ها و جلساتی داشته و این حوادث به تشریح و به‌ طور علمی در این کمیسیون بررسی می‌شود و به دلیل اهمیت یافتن این موضوع بهتر است منتظر ارائه نظرات حساب‌ شده و دقیق این کارگروه باشیم.

زوایای دیگر حوادث/از ناشیگری برخی رسانه‌ها تا تظاهر تمسخرآمیز اسیدپاشی با آب

از نظر روان‌شناسی رسانه‌ای ثابت‌ شده که ممکن است با بزرگ‌نمایی برخی رسانه‌ها از یک حادثه یا نحوه بیان نادرست آن این احساس برای دیگران نیز تجویز شود و افرادی که موقعیتی مشابه دارند نیز دست به انجام عمل نادرست و تکرار حادثه بزنند، به‌ طور مثال ممکن است چند مورد اسیدپاشی‌های روزهای گذشته اصفهان به هم مرتبط نباشد اما رسانه‌ای شدن و بروز شایعات و پیچیدن اخبار این حوادث در شهر، ناخودآگاه برخی افراد سرخورده دیگر را که وضعیتی مشابه معارضان و مجرمان اسیدپاش آن حوادث دارند را ترغیب کرده باشد که از این موقعیت استفاده کنند و با گرفتن انتقامی کذایی از قربانیان خود در این اوضاع پیچیده وارد اخبار مخفی شوند.

به‌ عبارت‌ دیگر ممکن است بروز شایعات و رسانه‌ای شدن یک یا 2 مورد اسیدپاشی باعث تکرار این واقعه و تحریک برخی از افراد فرصت‌طلب، شرور و یا فاقد تعادل روانی شده باشد، از این‌ رو نحوه ورود رسانه‌ها به این‌گونه حوادث باید از زوایای آسیب‌شناسی باشد نه از سر ماجراجویی و افزودن تیراژ و مخاطب.

گاهی مشاهده‌ شده که در زمان‌هایی که چنین اتفاقات جنایی رخ می‌دهد و شایعات مختلفی در شهر می‌پیچد، ممکن است عده‌ای جوان خام و ماجراجو نیز به سبب کنجکاوی یا ارضای غرایز خود به شوخی و یا جدی ادای اسیدپاش‌ها را در بیاورند و در شهر جولان دهند.

به‌ طوری‌ که نمونه‌هایی نیز از پاشیدن آب توسط موتورسواران همراه با شوخی‌های نابجا و خنده و تمسخر شیطنت‌بار از ترس بانوان از انجام این اعمال زننده در شهر مشاهده‌ شده است.

ایجاد محیط وحشت در شهر شهیدان قابل‌تصور نیست/بانوان هیچ ترسی نداشته باشند

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس افزود: از اولین ساعات بروز این مسئله پیگیری‌های تخصصی و تکمیلی به‌ شدت دنبال شده و هیچ جای نگرانی از لحاظ ناامنی برای شهروندان وجود ندارد.

رسول یاحی با بیان اینکه مدیریت استان و نهادهای انتظامی و امنیتی شهر شهیدان هرگز اجازه نخواهند داد که حتی زمینه ایجاد ناامنی و وحشت برای بانوان اصفهانی پیدا شود، تاکید کرد: پیگیری‌های انجام‌ شده به نتایج خوبی رسیده که البته در حال حاضر لازم به رسانه‌ای شدن آن‌ها نیست اما اطمینان خاطر وجود دارد که متولیان نظم و امنیت به‌ دقت و مراقبت خاص کار خود را انجام می‌دهند و همه مسائل را در کنترل خود دارند.

وی خاطرنشان کرد: همه مردم و به‌ خصوص بانوان باید با خویشتن‌داری اطمینان داشته باشند که مسئولان و نهادهای موظف با تمام توان در حال دفاع از امنیت اجتماعی و حریم مردم هستند و نباید بر اساس برخی شایعات اسیر ترس بشوند.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به‌ هر حال از دیدگاه روانشناسی یک مجرم اسیدپاش می‌تواند به دلیل جنون و روان‌پریشی، خصومت خانوادگی، جریان‌های عشقی و ازدواج‌های ناموفق، مسائل ناموسی و یا غیرت کاذب، طمع مالی، اختلاف حساب مالی، انتقام از گذشته و ... دست به این کار بزند و دلایل وقایع اخیر هم بی‌تردید نمی‌تواند از یکی از این حالات نشات نگیرد.

البته به روایتی شاید اکنون این موضوع کمی داغ شده باشد و بروز چند فقره مشابه اسیدسوزی در یک ماه در کلان‌شهری مثل اصفهان شاید زیاد موضوع غریب و غیرقابل‌ باوری نباشد اما بروز شایعات و ایجاد رعب و وحشت در دل مردم به این حکایت دامن زده و موضوع را بیش‌ از حد بزرگ و نقل مجالس کرده است.

شاید اگر سری به بیمارستان‌ها و آمار تهران بزرگ بزنیم این موارد هر روز یا دست‌کم اکثر روزها اتفاق می‌افتد اما در شهر مذهبی اصفهان تاکنون کمتر شاهد آن بودیم و با توجه به بافت سنتی و بومی و فراگیر این شهر در فقدان اطلاع‌رسانی صحیح هنوز شایعه، کار بزرگ‌ترین رسانه‌ها را انجام می‌دهد.

امید است از این‌ پس نه‌ تنها شاهد بروز این مسائل نباشیم بلکه شاهد باشیم که این موارد در نطفه خفه می‌شود و یا در صورت بسط و گسترش با اطلاع‌رسانی شفاف پلیس و مسئولان استان جلوی بروز شایعات و رخنه اخبار ناصواب به رسانه‌های معاند گرفته می‌شود.

=============

گزارش از مهدی رفائی

=============

انتهای پیام/63036/م40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها