امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120252
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: 32
رمزگشایی از سناریوی جنگ مذهبی: آغاز موج جدید بیداری اسلامی در منطقه (به ‌ویژه در مناطق شیعه ‌نشین) از یک ‌سو و گسترش فرهنگ و جغرافیای مقاومت ...

رمزگشایی از سناریوی جنگ مذهبی:

آغاز موج جدید بیداری اسلامی در منطقه (به ‌ویژه در مناطق شیعه ‌نشین) از یک ‌سو و گسترش فرهنگ و جغرافیای مقاومت اسلامی از سوی دیگر، تحولات منطقه ‌ای را وارد مرحله ‌ای بسیار مهم و تعیین‌کننده نموده است. در این میان تحولات یمن و قیام حوثی‌ ها در این کشور علاوه بر اینکه از اهمیت فوق ‌العاده ‌ای برخوردار است، پیام بسیار روشنی را برای رژیم حاکم بر حجاز به همراه داشته به صورتی که وزیر کشور عربستان اعلام نمود: «تحولات یمن امنیت عربستان را به خطر می‌اندازد». همچنین روزنامه عربستانی الحیات نیز ضمن تشبیه جنبش انصارالله با حزب ‌الله نوشت: «یمن به استان جدید ایران تبدیل شده است».

روند قدرت ‌یابی جمهوری اسلامی (به‌عنوان مرکز و کانون بیداری و مقاومت اسلامی) در تحولات منطقه ‌ای و گسترش عمق راهبُردی آن به سواحل مدیترانه و دریای سرخ و باب ‌المندب، نه‌ تنها موجبات دهشت و محاصره ‌اندیشی آل ‌سعود گردیده، بلکه قدرت‌ های سلطه ‌گر را نیز بسیار نگران ساخته است. در این ‌ارتباط شبکه فرانس 24 اعلام می‌ دارد:

«صنعا پس از دمشق، بغداد و بیروت، چهارمین پایتخت عربی است که با ایرانیان همسو می ‌شود و ایران در حال فتح چهارمین کشور عرب است».

بر این اساس به نظر می ‌رسد رژیم آل ‌سعود در حال تدارک و کارگزاری سناریوی خطرناکی است که هدایت و حمایت از آن را رژیم صهیونیستی و آمریکایی ‌ها بر عهده دارند. هم ‌اکنون این سناریو با هدف مقابله با جنبش ‌های شیعی در حجاز، یمن و بحرین (حوزه‌های نفوذ راهبردی عربستان) و ممانعت از روند قدرت‌ یابی جمهوری اسلامی ایران کلید خورده است.

پرده‌های سناریوی جنگ مذهبی:

صدور حکم اعدام برای آیت‌الله النمر از سوی رژیم آل‌سعود، پرده اول از سناریوی جنگ مذهبی است که سرکوب و قتل و عام شیعیان در حجاز و سپس در یمن، بحرین و ... را زمینه‌ سازی و تدارک می‌کنند.

در انگاره‌ ی آل‌ سعود و طراحان سناریوی جنگ مذهبی، در پرده اول این سناریو، صدور حکم اعدام آیت‌الله النمر چنانچه با حساسیت همراه نشود به مرحله اجرا درخواهد آمد و از این طریق شیعیان حجاز مرعوب شده و آل ‌سعود اوضاع داخلی را مهار و کنترل می ‌نماید.


تسری جنگ مذهبی به سایر کشورهای هدف در منطقه سومین پرده از سناریوی جنگ مذهبی تدارک دیده شده است. در منظر طراحان و کارگزاران این سناریو، جنگ مذهبی تنها راه برای مهار بیداری اسلامی و تعیین زمینه بازی برای مسلمانان است که طی آن آمریکا و رژیم صهیونیستی منسی می‌شوند.


همچنین درصورتی‌که اعدام و احیاناً اجرای حکم آیت‌الله النمر با اعتراضات شیعیان این کشور مواجه شود، با کمک فتاوای مفتی ‌های درباری، زمینه برای سرکوب و قتل و عام آنان فراهم می ‌شود.

در پرده دوم سناریوی جنگ مذهبی، آل سعود سپس از تثبیت اوضاع داخل حجاز، با زمینه ایجادشده در پرده اول، دامنه جنگ مذهبی را به یمن کشانده و مداخله نظامی در این کشور را در دستور کار قرار خواهد داد. در ادامه این مرحله، به بهانه مبارزه با تروریسم و ...، احتمالاً شاهد مداخله آمریکا و قدرت ‌های سلطه‌ گر در یمن خواهیم بود.

تسری جنگ مذهبی به سایر کشورهای هدف در منطقه سومین پرده از سناریوی جنگ مذهبی تدارک دیده شده است. در منظر طراحان و کارگزاران این سناریو، جنگ مذهبی تنها راه برای مهار بیداری اسلامی و تعیین زمینه بازی برای مسلمانان است که طی آن آمریکا و رژیم صهیونیستی منسی می‌شوند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)، در تبیین این فتنه خطرناک می فرمایند: «این جریان تکفیر - این چیزى که امروز در عراق و در سوریه و در برخى از کشورهاى دیگر منطقه بروز کرده و در واقع با همهى مسلمانها مواجهاند، نه فقط با شیعه -  ساخته ى دست خود استعمارگران است؛ اینها چیزى به نام القاعده، چیزى به نام داعش درست کردند براى مقابلهى با جمهورى اسلامى، براى مقابلهى با حرکت بیدارى اسلامى، منتها دامن خودشان را گرفته است؛ امروز دامن خود آنها را گرفته است.

البته امروز هم با یک نظر دقیق تحلیلى وقتى انسان نگاه میکند، میبیند که تلاشى که امروز آمریکا و همپیمانان آمریکا در آنچه مواجههى با داعش اسم گذاشتهاند - که واقعیتى ندارد - در اینجا دارند به خرج میدهند، بیش از آنچه تلاش براى نابود کردن نطفه ى این حرکت خبیث باشد، تلاش براى جهت دادن دشمنى هاى مسلمانان میان یکدیگر است. سعى می کنند مسلمانها را به جان هم بیندازند؛ عامل آن را امروز این گروه جاهل و متعصب و متحجر و وابسته قرار دادهاند والا هدف همان هدف است؛ سعى آنها این است که مسلمانان را از دشمن اصلى منصرف کنند. ما باید این را بدانیم - چه شیعه و چه سنى؛ هرکسى که به اسلام پایبند است، هرکسى که حاکمیت قرآن را قبول دارد باید بداند - که آمریکا، سیاستهاى آمریکا، سیاستهاى استکبارى، سیاستهاى صهیونیستى، دشمن اسلامند، دشمن آگاهى اسلامىاند، دشمن حاکمیت اسلامند؛ تلاشى هم که امروز دارند می کنند، دنبالهى تلاش 35 ساله ى آنها است؛ 35 سال است دارند به انواع و اقسام تلاش می کنند  [که] به اذن الهى، به حول و قوه ى الهى، در همهى تلاشهایى که علیه جمهورى اسلامى کردند، شکست خوردند؛ در این یکى هم به فضل پروردگار قطعا شکست خواهند خورد».(1)
نتیجه:
به نظر می ‌رسد در مراحل ابتدایی این سناریو، اعتراضات گسترده مسلمانان به ‌ویژه مردم و اقشار مختلف کشورمان نسبت به صدور حکم آیت‌الله النمر می ‌تواند جنبه بازدارندگی در برابر این سناریو ایجاد نماید. در این حالت عدم اجرای حکم در حقیقت پیروزی بزرگی برای شیعیان حجاز است که دستاوردهای آن برای مردم یمن و بحرین نیز مغتنم خواهد بود.


در انگاره‌ ی آل‌ سعود و طراحان سناریوی جنگ مذهبی، در پرده اول این سناریو، صدور حکم اعدام آیت‌الله النمر چنانچه با حساسیت همراه نشود به مرحله اجرا درخواهد آمد و از این طریق شیعیان حجاز مرعوب شده و آل ‌سعود اوضاع داخلی را مهار و کنترل می ‌نماید.


از طرف دیگر آل سعود چنانچه با اشتباه محاسباتی و تحریک صهیونیست ‌ها حکم اعدام آیت‌الله النمر را به اجرا درآورند، اعتراضات گسترده مسلمانان به ‌ویژه مردم کشورمان، می ‌تواند از اجرای مراحل بعدی سناریو جلوگیری نماید و با تقویت روحیه و عزم شیعیان حجاز، یمن و بحرین، آتش فتنه بزرگ جنگ مذهبی را دامن‌گیر رژیم آل سعود نماید.
سخن پایانی:

حضرت امام راحل عظیم‌الشأن در 29 تیر 1367  و سالگرد شهادت حجاج بیت ‌الله ‌الحرام در پیامی تفصیلی که با مطلع آیه شریفه‌ی «لَقَد صَدَقَ اللهُ رَسولَهُ الرُّءْیا بِالحَقِّ لَتَدْخُلُنَّ المَسجِدَالحَرامَ ان شآءَ اللهُ آمِنِینَ.»(2)  آغاز می‌ شود، با اشاره به جنایت دژخیمان سعودی در به خاک و خون کشیدن حجاج حرم امن الهی می ‌فرمایند: « انشاءاللّه ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد، و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد. »(3)

این ‌چنین بود که آن عزیز سفرکرده با یقین برخاسته از ایمان تأکید می ‌نمود: «من با اطمینان می‌گویم: اسلام ابرقدرت‌ ها را به خاک مذلت می ‌نشاند، اسلام موانع بزرگ داخل و خارج محدوده خود را یکی پس از دیگری برطرف و سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد.»(4)

در جمع ‌بندی مطالب ارائه ‌شده، می ‌توان گفت به نظر می ‌رسد همان‌گونه گذشت زمان، تأویل حقیقی رویای صادقه پیامبر اعظم (ص) را در فتح مکه بر همگان ثابت نمود، تحولات اخیر منطقه، نزدیک شدن پیش‌ بینی امام راحل (ره) که بر مبنای وعده‌ی صدق الهی بود را بیش از هر زمانی به رخ می‌کشد. ان‌شاءالله
پی نوشت

1-بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم. 1393/07/21

 2 - سوره فتح، آیه 27: «هر آینه خداوند حقیقت خواب رسولش را آشکار ساخت که حتماً شما (مؤمنین) به خواست خدا، با دل ایمن وارد مسجدالحرام خواهید شد».

 3 - صحیفه امام، جلد 21 - صفحه 76
4- همان، جلد 20 - صفحه 325
رضا سراج

عضو هیئت‌علمی دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک
انتهای متن/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها