امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120258
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: 23
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

سعید لیلاز مطرح کرد:

اصلاح‌طلبان بیش از احمدی نژاد به آقای هاشمی حمله کردند

آقای سعید لیلاز اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با نشریه اندیشه پویا به آقای هاشمی اشاره کرده و گفته است: «اولین دوره‌ای که در تاریخ معاصر ایران مردم مشاهده کردند که افکارشان در دولت هیچ بازتابی ندارد، دوره آقای احمدی نژاد بود. مسئله این نبود که هاشمی زخم خورده است یا نه؟ حمله‌ای که به آقای هاشمی در دوره اصلاحات شد خیلی از دوره احمدی نژاد بیشتر بود. آقای هاشمی هیچ وقت طرفدار اپوزیسیون و اقلیت نبوده است. اگر او انتقاد می‌کند به این دلیل است که با اکثریت است و اکثریت انتقاد دارد!»

 

*اشاره آقای لیلاز به بیشتر بودن حملات اصلاح‌طلبان به آقای هاشمی بیانگر حقایق زیادی است که یکی از بارزترین آنها مصلحتی بودن رابطه اصلاح‌طلبان با آقای هاشمی و همچنین با دولت آقای روحانی است.

تقلّب در اعلام رأی آقای هاشمی در انتخابات مجلس ششم و انتقادات تندی نظیر ماجرای «عالیجناب سرخپوش» از جمله خاطرات مشترکی هستند که آقای هاشمی و اصلاح‌طلبان با یکدیگر دارند اما فعلاً بنا به مصالحی هیچیک از دو طرف مایل به اشاره به سمت این رخدادها نیست.

همچنین صحبت آقای لیلاز مبنی بر اینکه افکار مردم در دوره آقای احمدی نژاد بازتاب نداشت! نیز حرفی غلط و بی‌منطق است. چه اینکه مردم آقای احمدی نژاد را برای بار دوم هم برای ریاست جمهوری برگزیدند و طبیعیست که این رخداد به معنی نقض حرف آقای لیلاز در اشاره به احساسات مردم است.

آقای لیلاز به تازگی درباره مصاحبه تلویزیونی اخیر رئیس جمهور روحانی نیز مجدداً به روایتگری از مکنون قلب مردم! پرداخت و طی یادداشتی در نشریه آرمان نوشت: «مردم این‌بار به این سخنان اعتماد کردند!»

 

***

 

درباره‌ی چیستی 3 مؤلفه‌ی تمکین از رأی مردم

تکلیف کدام طیف سیاسی با رأی مردم مشخص نیست!

آقای محمدکیانوش راد،‌ از اعضای بنیاد باران در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایسنا، اظهار کرده است:«در شرایط موجود، اصولگرایان به صورت واقعی نتوانستند‌ تکلیف خود را با واقعی بودن رأی مردم در تعیین سیاست‌های کلان کشور مشخص کنند.»

 

*انتقادات برخی چهره‌های سیاسی از اصولگرایان منطق خاصی جز کوبش! ندارد و اندکی تدقیق در صحبت‌های آنها به راحتی ضعف دلیل برخی سخنان را آشکار می‌کند.

مثلاً حقائق دیده نشده در سخن اشاره شده در بالا آنست که مشخص بودن تکلیف یک طیف سیاسی در قبال نتیجه‌ی یک انتخابات، چیزی غیر از تمکین به رأی مردم، حمایت از مثبتات دولت منتخب و همچنین انتقادات تکلیف مدارانه از او نیست.

اصولگرایان آیا در دولت یازدهم، غیر از این سه مؤلفه عمل کرده‌اند؟!

همچنین باید این نکته را نیز مورد اشاره قرار داد که جریانی متهم به روشن نبودن تکلیفش در قبال رأی مردم و حتی نظام اسلامی است که در سال 88 به رأی مردم تمکین نکرد، انتخابات مجلس نهم را تحریم کرد، به مخالف‌خوانی با کاندیدای منتخب مردم در سال 84 افتخار می‌کند و در انتخابات دولت یازدهم با وجود اینکه هیچ حمایت رسمی از کاندیدای منتخب بعمل نیاورد و بعدها نیز دولت منتخب را «رحم اجاره‌ای» و «دروغگو»! خطاب کرد اما در منظر عمومی، خود را هوادار و حامی و عاشق رئیس جمهور روحانی معرفی می‌کند.

 

***

 

معنای دقیق بی‌توقّعی اصلاح‌طلبان از دولت چیست؟

روزنامه آرمان به نقل از آقای سعید حجاریان گزارش داد که وی در یک مصاحبه گفته است:‌»دولت روحانی حتما به نفع اصلاح‌طلب‌ها است. فضا را بازکرده وبرای ما بهتر کرده است. دوره سخت تمام شده و اصلاح‌طلب‌ها توقع بیشتری از روحانی ندارند!»

 

*آقای حجاریان در حالی مدعی است که اصلاح‌طلبان توقع بیشتری از دولت ندارند که واقعیت، خلاف صحبت‌های ایشان را نشان می‌دهد.

در ادامه به تعدادی از مطالبات اصلاح‌طلبان از دولت و آقای روحانی که فقط طی ماه‌های اخیر مطرح شده‌اند اشاره می‌شود.

سعید حجاریان: دولت کابینه را ترمیم کند

حسین مرعشی: دولت فرمانداران را تغییر بدهد

خانم اشرف بروجردی: دولت به دنبال صیانت از آرا برای انتخابات مجلس دهم باشد!

آقای موسوی بجنوردی: دولت به دنبال تغییرات باشد

حزب کارگزاران: دولت به دنبال سیاست داخلی باشد

عبدا... ناصری: دولت در بحث تأیید صلاحیت‌ها ورود کند

کرباسچی: دولت از احزاب اصلاح‌طلب دفاع کند

این در حالی است که مطالباتی همچون فکّ حصر از فتنه‌گران، تشویق دولت به رابطه‌جویی با آمریکا و یا مخالفت با لوایحی مثل امر به معروف و نهی از منکر نیز توسط آدم‌های غریبه مطرح نشده‌اند و آقای حجاریان باید در میان دوستان خود به دنبال طرح کنندگان این مطالبات بگردد!

سوگمندانه باید گفت که در مواقعی، سخنان برخی از چهره‌های سیاسی از حالت کم‌دلیلی و بی‌دقتی وارد وادی ناراستی نیز می‌شود که صد البته این امر نکوهیده در پیشگاه افکار عمومی کشور مشمول نسیان نخواهد بود و بعنوان یک ملاک قضاوت از عملکرد سران یک طیف سیاسی، در یادها می‌ماند.

 

***

 

ادامه‌ی راهبرد کمرنگ سازی خط قرمزهای مذاکرات هسته‌ای!

یک روزنامه اصلاح‌طلب: «لغو تحریم‌ها به سادگی امکانپذیر نیست»

روزنامه آرمان در بخشی از یک یادداشت به قلم آقای محمود جامساز، پیرامون تحریم‌ها نوشته است: نگاه واقع‌بینانه اینگونه است که لغو تحریم‌ها به‌سادگی وضع و اعمال آنها نیست! و بسیاری از کشورها که دچار تحریم‌های بین‌المللی بوده‌اند پس از سالها که روابط با کشورهای تحریم‌کننده ترمیم یافته هنوز از مشکلات تحریم‌ها رها نشده‌اند.

 

*طی هفته‌های اخیر، دیدگاهی در رسانه‌های اصلاح‌طلب به انحاء مختلف ذکر می‌شود مبنی بر اینکه «لغو تحریم‌ها و اتمام آثار آنها امکانپذیر نیست»!

این مسئله اگر با هدف بیان ماهیت واقعی تحریم‌کنندگان ایران و اینکه دشمنی ذاتی آنها سبب می‌شود که هرگز ابزار فشار تحریم‌ها را زمین نگذارند طرح شود، حرف درستی است اما روی دیگر سکّه حکایتی شوم را به ذهن یادآوری می‌کند و آن اینکه کسانی که روزگاری مدعی لغو تحریم‌ها به قیمت مذاکره با آمریکا و مروّج گره‌خوردگی سرنوشت کشور به تحریم‌ها! بودند؛ امروز با هدف تحمیل «توافق به هر قیمتی» به مردم و نظام! در حال کمرنگ کردن خط قرمز صریح «لغو تمام تحریم‌ها» و بیان این مطلب هستند که می‌توان با وجود تحریم‌ها و یا مثلاً قول رفع آنها! نیز با کشورهای 1+5 توافق کرد.

در همین زمینه، اخیراً جملات دیگری نظیر «غرب با توافق نهایی هم الزامی برای رفع تحریم‌ها ندارد»، «بعید است همه تحریم‌ها لغو شود» و یا «50 درصد تحریم‌ها هم لغو شود خوب است» در برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب منتشر شده‌اند.

 

***

 

بازی کنگره ایران در زمین فرصت‌های ایران!

فارس گزارش داده است که آقای نوبخت، سخنگوی دولت در گردهمایی مبلغان ماه محرم در قم گفته است:‌«در حال حاضر طرحی در مجلس آمریکا در جریان است تا به تدریج ‏درآمد نفتی جمهوری اسلامی به صفر برسد»

 

*صحبت آقای نوبخت اشاره به طرحی در کنگره آمریکاست که قبل از توافق ژنو، بحث فروکاهیدن از میزان صادرات نفت ایران و رساندن آن به 500 هزار بشکه در روز را بررسی می‌کرد اما بعدها در لابه‌لای اخبار مربوط به مذاکرات مسکوت ماند.

در رابطه با حربه جدید آمریکا مبنی بر تحریم صادرات نفت ایران دو نکته مهم وجود دارد.

یکم: فرض این مسئله که آمریکا به دلیل ورود به فرایند مذاکرات و یا تمایل برخی مسئولان به برقراری رابطه؛ فعلاً از تحریم‌های مؤثر بیشتر علیه ایران دست کشیده است، فرض درستی نیست زیرا آمریکا بعنوان دشمن شماره یک انقلاب اسلامی در هیچ حالتی در موضع تخفیف دادن به ایران اسلامی نبوده و نیست. اینکه علت اجرا نشدن طرح مذکور چه بوده است را باید در علل عدم توانایی آمریکا برای این کار جستجو کرد.

دوم: تحریم نفت ایران اگرچه اقدامی خبیثانه و از سر دشمنی است اما در روی دیگر برگه خود (و فرض بر وقوع)، همانند سایر تحریم‌ها، برکت بزرگی را شامل حال کشور خواهد کرد.

زیرا سیاست بستن در چاه‌های نفت از سال‌ها پیش مورد تأکید مقام معظم رهبری (و برخی مسئولان کشور نظیر مهندس غرضی، وزیر وقت نفت) قرار داشته است.

معظم‌له در یکی از سخنرانی‌های خود در اشاره به همین مسئله می‌فرمایند: «ما باید اقتصاد خودمان را از نفت جدا کنیم؛ دولتهای ما در برنامه‌های اساسیِ خودشان این را بگنجانند. من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاه‌های نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان "تکنوکرات"  لبخند انکار زدند که مگر می‌شود؟! بله، می‌شود؛ باید دنبال کرد، باید اقدام کرد، باید برنامه‌ریزی کرد. وقتی برنامهٔ اقتصادی یک کشور به یک نقطهٔ خاص متصل و وابسته باشد، دشمنان روی آن نقطهٔ خاص تمرکز پیدا می‌کنند»

جالب آنکه پس از همین صحبت‌ها یکی از چهره‌های کارگزارانی شهیر در مصاحبه با یک نشریه اصلاح‌طلب، مواضع مهندس غرضی را در بحث ضرورت بستن در چاه‌های نفت مورد اشاره قرار داد و از این گفت که این کار شدنی نبود و نیست!

اما علیرغم مخالفت برخی اشخاص و طیف‌ها با این اقدام، به نظر می‌رسد کاهش اتکای درآمدی کشور به مقوله نفت (خواه با دلیل داخلی باشد خواه با دلیل خارجی) همانطور که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کرده‌اند؛ برای کشور دارای برکت است.

یکی از بارزترین منصه‌های بروز این برکت و استفاده از این تهدید به فرصت تبدیل شده نیز که در صحبت‌های شخص آقای نوبخت در سخنرانی مذکور به آن اشاره شده است، فعالیت دولت یازدهم با یک‌چهارم از ظرفیت منبع درآمدی نفت است که در حال حاضر جدای از آنکه سبب بروز مشقّت در زندگی مردم نشده بلکه مثبتاتی را در عرصه ایجاد آرامش در فضای اقتصادی کشور نیز به همراه داشته که زبانزد خاصّ و عام است.

همچنین با همین درآمد کمتر از 25 میلیارد دلار و اتکا به سایر منابع درآمدی است که جمهوری اسلامی ایران حضوری فعال در کشورهای مختلف منطقه دارد، به دولت لبنان کمک می‌کند و طرح‌های فنّاورانه خود در عرصه‌های مختلف را نیز آنچنان به پیش برده است که به مثابه یک دست برتر در تمامی عرصه‌ها مورد توجه هستند.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها