امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۵:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120259
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; رسانه های خبری دنیا صبح امروز به نقل از سخنگوی فرودگاه ونوکووی مسکو اعلام کردند کریستوفر

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; رسانه های خبری دنیا صبح امروز به نقل از سخنگوی فرودگاه ونوکووی مسکو اعلام کردند کریستوفر دومارژری، مدیرعامل شرکت نفت توتال در سانحه ای در مسکو جان باخت است.

براساس گزارش این رسانه ها امروز اعلام کردند: در سانحه ای که از برخورد یک هواپیما با ماشین برف روبی پیش آمد، سه تن از اعضای تیم پرواز و یک مسافر جان خود را از دست دادند، که مسافر کشته شده نیز مدیر عامل شرکت توتال بوده است.

به همین بهانه در این گزارش به سابقه همکاری شرکت توتال با ایران پرداختیم.

سابقه نخستین همکاری شرکت ملی نفت ایران و توتال به پیش از انقلاب باز‌می‌گردد؛ روزهایی که همه نفت ایران بین هفت خواهران و کنسرسیوم تقسیم شده بود و شرکت‌های مستقلی مانند توتال درتکاپوی همکاری با ایران بودند.

در اواخر دهه 60 میلادی که آپارتاید در افریقای جنوبی در اوج بود، شرکت تازه‌تأسیس ساسول برای احداث پالایشگاهی در سالسبورگ با شرکت ملی نفت و توتال به مذاکره نشست که در نهایت منجر به امضای قرارداد ساخت پالایشگاه 50 هزار بشکه‌ای با مشارکت 5.52 درصدی ساسول، 5.17 درصدی ایران و 30 درصدی توتال شد.

در آن سال‌ها توتال در صدد حذف ایران از پروژه فوق بود اما شرکت ساسول به دلیل طراحی این پالایشگاه با نفت خام ایران نیازمند «اتیکت» شرکت ملی نفت ایران بود لذا به درخواست فرانسوی‌ها پاسخ منفی داد.

پس از این تجربه همکاری در حوزه پایین‌دست، همکاری چشمگیری میان توتال و ایران شکل نگرفت تا در اوایل دهه 70 شمسی که شرکت‌های اروپایی از جمله توتال وارد ایران شدند.
 

*اقدام فریبکارانه توتال در میدان سیری

توتال در یکی از قراردادهای پر سر وصدا و ناموفق خود با ایران توسعه میدان سیری A و E را به عهده گرفت. دولت کارگزاران برای رساندن سقف تولید به بیش از 4 میلیون بشکه با سرعت غیر‌معمولی قراردادها را امضا می‌کرد.

توتال در برنامه توسعه این میدان به ایران اطمینان داده بود که با توسعه این میدان، 120 هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده خواهد شد که طبعاً مورد استقبال وزارت نفت بود. در همان ایام بیشتر کارشناسان نفتی ایران از جمله مرحوم دکترعلی‌محمد سعیدی در نامه‌های مختلف به مسئولان وزارت نفت و رئیس‌جمهور این رقم را نوعی فریب عنوان و ادعا کردند چنین رقمی به هیچ عنوان محقق نخواهد شد اما این نامه‌ها با بی‌مهری‌های فراوانی مواجه شد؛ توتال با زیرکی هر چه تمام بدون توجه به تولید صیانتی و به حداکثر رساندن منافع ایران، ضربه مخزنی بزرگی را به این میدان زد و باعث شد تولید از میدان مذکور هیچ گاه به بیش از 70 هزار بشکه در روز افزایش نیابد و افت تولید هم زودتر از موعد آغاز شد.
 

* خیانت توتال در پارس جنوبی

چند سال قبل انجمن گاز ایران که از متخصصین و کارشناسان صنعت نفت و گاز بهره می برد از اخلال بزرگ و عمدی شرکت توتال فرانسه در نحوه برداشت از لایه های نفتی پارس جنوبی پرده برداری کرد.

به طوری که مشخص شد ایران با این عملکرد شرکت توتال 10 سال از برداشت مهمترین و بزرگ ترین لایه گازی پارس جنوبی محروم شده است.

بر اساس اطلاعات بدست آمده در میدان گازی پارس‌جنوبی چهار لایه گازی وجود دارد، اما 10 سال است که ایران از بزرگ‌ترین لایه گازی این میدان برداشتی نداشته‌ چرا که طرح شرکت توتال برای برداشت کامل نبوده است!!!

مطالعات انجام شده توسط انجمن گاز ایران گویای این واقعیت است که وضعیت برداشت از میدان‌های مشترک، مساله‌ا‌ی بسیار جدی است و در این رابطه هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد که این کار شرکت توتال فرانسه عمدی بوده است.

اما این تنها بخشی از خیانت توتال در پارس جنوبی است. در ادامه به حقه بازی دیگر این شرکت فرانسوی اشاره می شود.

دو میدان نفتی و گازی بلال و پارس جنوبی در خلیج فارس،به یکدیگر نزدیک هستند از این رو در تحقیقاتی که سال 88 میان لایه گازی این میدان انجام شد مشخص شد که لایه گازی این میادین با یکدیگر مرتبط هستند.

معاون وقت فناوری و امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در آن سال ها پس از بررسی های لازم در لایه گازی این دو میدان اعلام کرده بود: " توسعه میدان نفتی مشترک بلال در آبهای خلیج فارس یکی از مهم ترین پروژه های بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت است، به طوری که ،‌ پیشتر چاهایی که در میدان بلال حفاری شد نشان می دهد سازند دهرم این میدان نیز از جهات بسیاری با سازند دهرم میدان گازی پارس جنوبی مشابه است، از این رو مقرر شد شرکت نفت و گاز پارس یک حلقه چاه توصیفی حد فاصل فاز 12 پارسما جنوبی و میدان بلال حفاری کند."

لازم به ذکر است میدان بلال دارای دوسازند نفتی و گازی است به طوری که میدان نفتی بلال با کشور قطر مشترک است اما پژوهش و تحقیق در خصوص سازندگازی میدان بلال در اختیار توتال فرانسه بوده است که در مورد ارتباط لایه گازی این میدان و میدان گازی پارس جنوبی با توجه که اطلاعاتی را بدست آورده بود ولی به مسئولان شرکت نفت ایران اعلام نکرد.
 

*رشوه توتال به آقازاده مشهور

طبق سند زیر، وزارت دادگستری آمریکا طی بیانیه ای در تاریخ 29 می 2013 (8 خرداد 1392) اعلام کرد که شرکت فرانسوی نفت و گاز توتال برای حل و فصل اتهامات مربوط به پرداخت رشوه به مقام‌های دولت ایران، با پرداخت بیش از 398 میلیون دلار جریمه موافقت کرده است. طبق این بیانیه شرکت توتال بین سال های 1995 تا 2004 میلادی (1373 تا 1383)  از طریق واسطه هایش، به مقام های ایرانی حدود 60 میلیون دلار رشوه پرداخت کرده تا قرارداد توسعه چند میدان نفت و گاز را به دست آورد. 16 میلیون دلار از این مبلغ در سال 1995 تحت عنوان ارائه «خدمات مشاوره» و برای ورود مجدد توتال به بازار ایران و همکاری با شرکت ملی نفت ایران در بهره برداری از میدان های نفتی سیری A و E پرداخت شده است. بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا توتال همچنین در سال 1997 برای توسعه بخشی از میدان گازی پارس جنوبی 44 میلیون دلار رشوه پرداخته است.
سند دیگری که در این رابطه وجود دارد، بیانیه شرکت توتال پیرو بیانیه وزارت دادگستری آمریکاست. پس از بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، شرکت توتال طی بیانیه زیر، توافق با آمریکا برای پرداخت 398.2 میلیون دلار به عنوان جریمه بابت اتهامات مربوط به رشوه این شرکت به مقامات ایرانی در رابطه با پروژه های نفت و گاز را تائید کرد.
 
*توتال و فاز11 پارس جنوبی

در سال 87 مدیر عامل فقید شرکت فرانسوی توتال که یکی از بزرگترین و مطرح‌ترین شرکت‌های جهان در صنعت نفت و گاز است در مصاحبه‌ای گفت: هم اکنون ریسک سرمایه‌گذاری در ایران بسیار زیاد است و به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم سرمایه‌گذاری خود را در این کشور متوقف کنیم و از پذیرفتن طرح‌های تازه امتناع کنیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه خبری فرانسه مبنی بر اعمال نظر نیکولا سارکوزی (رئیس‌جمهور سابق فرانسه)،برای خروج ایران در حمایت از طرح تشدید تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران گفت: دولت فرانسه شرکت توتال را مجبور به خروج از ایران نکرده است.

براین اساس توتال از سرمایه گذاری در فاز 11 پارس جنوبی کناره گیری کرد.

اگرچه در طول این سال ها فاز 11 پارس جنوبی هموراه موجب بی‌مهری مسئولان صنعت نفت قرار گرفت و توسعه پیدا نکرد اما با بازگشت زنگنه به وزارت نفت اخباری مبنی بر واگذاری این فاز مرزی به این شرکت فرانسوی منتشر شد و با اصلاح قراردادهای نفتی در سال 92 این گمانه زنی قوت گرفت.
 

*پیشنهاد های فوق جذاب ایران به توتال

مدیرکل شرکت توتال با اشاره به پیشنهاد های فوق جذاب ایران به توتال که در حاشیه اجلاس اقتصادی داووس با تلویزیون آمریکا سخن می گفت تصریح کرده بود:  " قراردادهای پیشنهادی ایران بیش از اندازه جذاب هستند اما شرکت توتال حق ندارد به پروژه های سابق خود در پارس جنوبی بازگردد، زیرا تحریم ها همچنان برقرار هستند.

"دومارژری" مدیر کل شرکت توتال خاطرنشان کرده بود:"در حقیقت درخواست ها و پیشنهادهای ایرانیان به ما مبنی بر آماده بودن و درخواست از ما برای بازگشت به این کشور نشانگر آن است که آنها آماده مذاکرات جدی سیاسی هستند، در غیر این صورت دلیلی وجود ندارد آنها اینجا بیایند و از ما بخواهند که آماده باشیم".
 

گزارش از محمد حسین سیف اللهی مقدم
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها