امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120290
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۳۱
تعداد بازدید: 86
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی ظهر امروز در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی ظهر امروز در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که در مؤسسه علوم وحیانی  اسرا برگزار شد، گفت: این مجمع دارای چندین وظیفه در قبال حوزه است که نخستین آن آینده‌نگری برای حوزه است.

وی افزود: وظیفه نخست مسئولان حوزه، تربیت افرادی برای آینده حوزه است، زیرا این حوزه باید کسانی را تربیت کند که در آینده بتوانند مرجعیت دین، تألیف و تدریس کتاب‌های مختلف دینی را بر عهده گیرند؛ البته در کنار آن باید نیازهای داخلی همانند تربیت امام جمعه، امام جماعت، مبلغ برای مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع عمومی را نیز در نظر داشته باشند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: حوزه علمیه قم از برجسته‌ترین حوزه‌های علمیه جهان تشیع است که این موقعیت نعمتی برای همه ماست؛ این حوزه به برکت تلاش امام راحل، علما و شهدا به این عظمت و شکوه رسید که همه ما باید قدردان این نعمت باشیم.

وی بیان کرد: در برابر هر نعمتی مسئولیتی وجود دارد و حوزه علمیه قم باید جهانی فکر کند و اگر ملی و منطقه‌ای هم عمل کرد حتما باید فکر آن جهانی باشد.

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: اگر امروز خروجی حوزه علمیه نجف را از حوزه‌ها بگیریم تمام آنها ساکت و راکد شده و دستمان خالی می‌شود؛ کتب اربعه و دیگر کتاب‌های معتبر حوزه‌های علمیه جهان تشیع خروجی حوزه علمیه نجف است و اگر محصولات حوزه علمیه نجف را بگیریم تمام حوزه‌ها یخ می‌بندد، دلیل این خروجی نیز به دلیل مدیریت بالای سید مرتضی بود.

وی بیان کرد: ما باید در هر مقطع و هر شکل در فعالیت خود یک سید مرتضی کوچک باشیم زیرا اگر صرفا به دو سال درس خواندن طلاب بسنده کنیم اتلاف وقت صورت گرفته است زیرا حوزه نباید عمر فروشی کند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: چرا حوزه علمیه نباید بتواند پس از 100 سال کتابی همانند کفایه یا رسائل بنویسید؟ در حوزه‌های علمیه باید بتوان افراد مستعد و با استعداد را شناسایی کرد، افراد دارای استعدادهای ضعیف، متوسط و قوی هستند، افرادی که استعداد ضعیف و متوسط دارند باید به کارهایی همانند تبلیغ، امام جماعتی و دیگر مسائل بپردازند.

این مرجع تقلید بیان کرد: افراد قوی نباید در کارهای معمولی خود را محصور کنند بلکه این افراد باید سنگربان و مرزبان حوزه باشد و این استعداد برای او مسئولیت‌آور است؛ حوزه‌های علمیه مستعد پرورش مرجع، مؤلف، محقق و پژوهشگر و ائمه جماعات هستند.

وی با ذکر اینکه طلاب مستعد بذر آینده حوزه هستند، خاطرنشان کرد: وظیفه شناسایی این افراد نیز وظیفه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم است، سید مرتضی نیز چنین می کردند و با مدیریت خود اموال وقفی را به قطب فرهنگی مبدل کرد.

این مرجع تقلید یادآور شد: دین به وسیله عالمان حوزوی محفوظ است، زیرا تا از روحانیت صدا بر نخیزد مردم قیام نمی‌کنند؛ طلاب نباید خوش باور باشند ولی باید در متن جامعه قرار گیرند زیرا اگر خوب کار نکنید دشمن داعش سازی خواهد کرد؛ به همین خاطر باید به مسائل جهان آگاه باشیم و بدانیم صهیونیست و آمریکا چه کار کرده و چه افرادی را تربیت می‌کند، ‌باید دور دست را دید، البته حوزه از این نظر بصیرت و آشنایی پیدا کرده و کل جهان را رصد می‌کند.

انتهای پیام/2258/ی

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها