امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120327
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد جزئیات جلسه ...

قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد جزئیات جلسه امروز این کمیسیون به حضور وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: بسته حمایت از مدارس غیردولتی موضوع بحث امروز با حضور آقای فانی بود.

وی افزود: بر این اساس به صندلی‌های خالی در مدارس دولتی دانش‌آموز فرستاده شده و صندلی‌ها را پر کرده‌اند و یا مدارسی را در بخش دولتی به موسسه‌های خاصی تحت عنوان غیردولتی تحویل دادند و به ازای هرنفر 600 هزار تومان به آنها پرداخت شده که آنها مدرسه را دایر کنند؛ که ایراد ما این بود که مبنای قانونی و حقوقی آن روشن شود که دوستان وزارتخانه به بندهای خاصی از قانون اشاره نکردند و صرفاً صحبت از مشارکت دادن بخش خصوصی در امر آموزش بود.

جعفری خاطرنشان کرد: این بحث برای ما قانع‌کننده نبود به‌ویژه که مسائلی که از جمله بندهایی از قانون بودجه را مورد تعرض قرار می‌داد بدین صورت که امکانات دولتی را به غیردولتی‌ها واگذار کرده است.

وی افزود: اشکالی که ایجاد می‌شد این بود که کل روستا را به بخش غیردولتی واگذار می‌کردند و یک روستایی می‌گفت من اصلاً نمی‌خواهم بچه‌ام را در مدرسه غیردولتی ثبت‌نام کنم و در آن روستا نیز مدرسه دیگری وجود نداشت.

وی با تأکید بر نقض قانون اساسی در این صورت گفت: بحث اینکه در این طرح آموزش و پرورش بیشتر نگاه اقتصادمحور دارد و استفاده از نیروها که وزیر می‌گفت نیروها سه نوع هستند یک نوع معلمان رسمی که شیفت غیرموظف‌شان را به صورت اضافه‌کاری برایشان حساب می‌شود؛ شما حساب کنید معلمی بعد از ظهر جایی کلاس دارد و صبح نیز رفته است به مدرسه غیردولتی قرارداد بسته است.

سخنگوی کمیسیون آموزش یک تعداد دیگر بازنشسته‌ها را برگرداندند و حدود 5 هزار و 700 نفر نیروهای آزاد هستند که اشکال اساسی‌تر به آنها برمی‌گردد.

جعفری در توضیح گفت: ما پرسیدیم اینها کجا آموزش دیدند و طی بازدیدهایی که دوستان ما داشتند مطرح شد که خیلی از اینها تسلط لازم برای تدریس نداشتند.

وی با اشاره به اینکه چند مشکل دیگر برای این مدارس ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: به عنوان مثال خیرین می‌گویند وقتی خود آموزش و پرورش می‌تواند مدارس را به بخش غیردولتی واگذار کند دیگر انگیزه‌ای برای مدرسه‌سازی برای آنها باقی نمی‌ماند.

سخنگوی کمیسیون آموزش گفت: سخن خیرین این است که ما رفته‌ایم وام گرفته‌ایم هزار مشکل تقبل کرده‌ایم و یک سری آمده‌اند به راحتی مدرسه‌ها را در اختیار گرفتند و پول هم بابت آن دریافت کردند.

جعفری با تاکید بر اینکه نحوه انتخاب افراد موسس و همچنین نحوه گزینش معلمان سوالات جدی کمیسیون آموزش است، اظهار کرد:‌این دغدغه در کمیسیون قابل هضم نبود و خواستیم راه حلی برای ارائه دهند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها