امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120347
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، براساس یافته‌های محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا کاربری اصلی خطوط «نازکا» که در صحرایی به همین نام در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، براساس یافته‌های محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا کاربری اصلی خطوط «نازکا» که در صحرایی به همین نام در پرو قرار دارند، سهمیه‌بندی آب بوده است.

خطوط  2800 ساله نازکا که در سال 1994 در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شد، مجموعه‌ای از خطوط هستند که توسط مردم تمدن ناشناخته‌ی نازکا کشیده شده و صدها شکل منحصربه‌فرد شامل مگس، ‌پرندگان، عنکبوت، میمون و مارمولک را به‌نمایش درآورده‌اند.

این خطوط که عمقی بین 10 تا 30 سانتی‌متر دارند با برداشتن سنگ‌ریزه‌هایی با پوشش اکسید آهن که سطح صحرای نازکا را پوشانده، ساخته شده و به‌دلیل خشکی بسیار زیاد، باد کم و شرایط آب‌وهوایی ثابت صحرای نازکا تا کنون تقریبا سالم مانده، البته طی سال‌های اخیر بدلیل چرای گله‌های گوسفند و خوک روی این خطوط صدماتی به آنها وارد شده است.

در این شرایط محققان پس از چند سال بررسی خطوط نازکا بویژه بخش اصلی آن که در دره‌ای تاریخی به نام «چینجا» واقع شده به این نتیجه رسیده‌اند که این خطوط در هزاران سال قبل علاوه بر کاربری مذهبی و نجومی سهمیه استفاده هر یک از اقوام ساکن در صحرای‌ نازکا را برای استفاده از منابع آب در فصول مختلف تعیین می‌کرده‌، البته به باور بومیان هدف از خلق آنها ایجاد تصاویری بوده که تنها خدایان از آسمان قادر به دیدن آن‌ها باشند.

قرار است نتایج کامل این تحقیقات در ماه‌ سپتامبر در یکی از مجلات تخصصی حوزه باستان شناسی منتشر شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار