امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12035
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۱
تعداد بازدید: 67
منوچهر صانعی دره‌بیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه سال‌ها فلسفه هنر در ایران ...

منوچهر صانعی دره‌بیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه سال‌ها فلسفه هنر در ایران با مشکل خاص فرهنگی و سنتی مواجه بوده است، اظهار داشت: در تمام این سال‌ها هنر یک تابو در ایران محسوب می‌شده اما از دوران انقلاب اسلامی به برکت امام خمینی(ره) و اندیشه‌هایشان این وحشت از موسیقی و انواع هنرها کاسته شده است و بسیاری از موسیقی‌ها اجازه پخش از رسانه ها را پیدا کرده‌اند و این قدم مبارکی است.

وی در ادامه افزود: البته از دوران گذشته هنرهایی چون تعزیه، نقاشی، خطاطی و ... تعریف شده اما حرمت از تمام هنرها از قرن چهارم و پنجم هجری در دوران غزالی وارد کشور شد، درحالی که هنر و توجه به هنرمندان بسیار مورد توجه ایرانیان بوده و در تمام ادوار در ایران به حاشیه رانده شده بود و افرادی چون بنیانگذار انقلاب با اندیشه‌ها و احترامی که به هنر گذاشتند، توانستند تا حدودی در این زمینه قدم تازه بردارند.

صانعی دره‌بیدی با تأکید بر اینکه فلسفه هنری که امروزه در کشور بحث می‌شود، دنباله فلسفه غرب است، گفت: غربی‌ها تجربه هنر نمایشی پرباری دارند اصحاب هنر، سینماگران و تئاتری‌هایشان در این زمینه صاحب‌نظر شده‌اند و از جمله بزرگترین فیلسوفانی که در زمینه فلسفه هنر کار کرده‌اند، می‌توان به کانت و سپس افرادی چون هگل و ... اشاره کرد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی در توصیفی از فلسفه هنر اظهار کرد: اینکه هنر به عنوان یک آفرینش یا خلاقیت ذهنی انسان دارای چه جایگاهی در زندگیش است مورد توجه فلسفه هنر قرار دارد. فلسفه هنر نیز نظیر هر امر دیگری چون اقتصاد، تکنولوژی و ... باید در زندگی مردم کاربردی شود و این امر زمانی محقق می‌شود که تجربیات جزئی در انواع هنرها چون فیلم، سینما، مجسمه‌سازی، نقاشی و ... در زندگی مردم نفوذ کند ما هنوز در این زمینه‌ها با آسیب‌هایی روبه‌رو هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که اکنون چه فعالیت تازه‌ای در دست کار دارد، گفت: تاکنون مجلدات اول، سوم و چهارم مجموعه دیلتای منتشر شده و جلد دوم را به ناشر سپرده‌ام. جلد پنجم نیز که اتفاقا درباره نقد هنر از سوی دیلتای است، در دست ترجمه قرار دارد.

صانعی دره بیدی مخاطبان این مجلد را همه افرادی دانست که از هنر یک اطلاعات محدودی دارند و افزود: این مجموعه کتاب از سوی انتشارات ققنوس منتشر می‌شود.

انتهای خبر/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها