امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120369
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در همایش تخصصی حقوقی و قانونی تجارت و اقتصاد الکترونیکی در سالن همایش های برج میلاد، بر لزوم توسعه زیر ساختهای الکترونیکی و فضای مجازی در کشور تاکید کرد.

وزیر دادگستری گفت: موضوع دانش ارتباطات و تکنولوژی متکی بر فعالیتهای الکترونیک و فضای مجازی بسیار مهم و در حال توسعه سریع و فراگیر است، به گونه ای که امروز ظاهرا عرصه ای از زیست انسانی وجود ندارد که تحت تاثیر این حوزه ها قرار نداشته باشد.

وی در این باره تصریح کرد: امروز فرهنگ، اقتصاد، امنیت و غیره به شدت تحت تاثیر ارتباطات و فضای الکترونیک قرار داشته و ما نیز می بایست با این واقعیات تطابق یابیم، چراکه دیگر بدون رعایت معیارها و شاخصهای جدید، نمی توان زندگی کرد.

پورمحمدی بر لزوم توسعه هرچه بیشتر دانش و فن مرتبط با این مسایل تاکید و اقتصاد الکترونیکی را یکی از حوزه های مهم در این عرصه عنوان کرد و افزود: استفاده از تکنولوژیهای نوین الکترونیکی و ارتباطی سبب بالا بردن سرعت، کوتاه کردن زمان و از طرفی موجب ایجاد شفافیت در امور می شود؛ بنابراین کشورهایی که از این ظرفیت بیشترین بهره برداری را می‌کنند، دارای پیشرفت قابل ملاحظه تری هستند.

وزیر دادگستری، توسعه دولت الکترونیک را یکی از محوری ترین برنامه های دولت یازدهم عنوان کرد و اعلام داشت: می‌توان گفت ظرف 14 ماه گذشته به اندازه یک دوره 5 ساله در این حوزه پیشرفت داشته‌ایم و هرچه در این عرصه بیشتر تلاش شود، شاهد کاهش بیشتر فساد خواهیم بود.

وی در این خصوص به پیشرفتهای به دست آمده در حوزه های ارتقای سلامت اداری، بهبود نظام بانکی از طریق بکارگیری نرم افزارهای نوین، حوزه بهداشت و سلامت، بیمه ها، نظام تامین اجتماعی، نظام مالیاتی، گمرکی و غیره اشاره کرد و افزود: استفاده از ظرفیتهای دولت الکترونیک برای مثال در حوزه مالیات سبب جلوگیری از بسیاری از فرارهای مالیاتی شده که از این طریق درآمدهای زیادی عاید دولت خواهد شد.

پورمحمدی همچنین در مورد زیرساخت های حقوقی و قانونی تجارت الکترونیکی و ایجاد این زیرساخت‌ها در دولت جدید تصریح کرد: 135 درصد درآمد گمرکی کشور امسال افزایش یافت و زمان ترخیص گمرکی که تا ابتدای امسال 26 روز بود در 5 ماهه اخیر به 3 روز کاهش یافت.

وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش و در خصوص فقدان فرهنگ به خدمت گرفتن وکلا در جامعه گفت: ما در هر زمینه ای هزینه می کنیم اما وقتی به موضوع استخدام وکیل در حوزه های مختلف از جمله تجارت و اقتصاد می رسیم، می گوییم چرا باید پول وکیل بدهیم و متاسفانه باید بگویم که به همین دلیل پرونده های بسیاری تشکیل می شود که در حوزه الکترونیک این قضیه پیچیده تر است.

وی با اشاره به آمار دستگاه قضایی از تخلفات 6 ماهه اول امسال در حوزه الکترونیک اظهار داشت: دو پنجم تخلفات الکترونیکی به بحث تحصیل مال از طریق استفاده غیرمجاز از سیستم های رایانه ای اختصاص داشته که 2256 مورد از مجموع 5 هزار مورد تخلف رایانه ای است و بالاترین عدد را در جرایم رایانه ای تشکیل می دهد؛ موضوع بعدی جعل اینترنتی و تغییر داده هاست که حدود 450 مورد را شامل می شود؛ بحث هک کردن و نقض تدابیر امنیتی حدود 152 مورد، بحث تخریب یا ایجاد اختلال یا غیر قابل پردازش کردن داده ها به قصد اخلال و سلب آسایش حدود 200 مورد، توزیع و انتشار آثار مستهجن 545 مورد، انتشار اکاذیب 507 مورد و عضویت یا تشکیل شرکتهای هرمی نیز 75 مورد است، که شناسایی شده یا مورد شکایت قرار گرفته است.

پورمحمدی با بیان اینکه بیش از صد هزار فارغ التحصیل حقوق در کشور داریم گفت: یکی از راه های سلامت اقتصادی در هر جامعه ای اتکا به حقوقدانان است و در دیگر کشورها نیز مردم برای امور مختلف روزمره از جمله خرید و فروش ملک، اخذ مجوز از شهرداری، گمرک، مالیات و غیره به وکیل مراجعه می کنند؛ اما در کشور ما چنین نیست و متاسفانه با وجود این همه ابزار و ظرفیت رشد در کشور، 11 میلیون پرونده در حوزه های قضایی و شبه قضایی داریم.

وزیر دادگستری در خاتمه از مسوولان و دست اندرکاران خواست تا سرعت و حرکت در حوزه تکنولوژی ارتباطات و رایانه را افزایش دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها