امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120372
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 88
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، هنوز هم در اصفهان علی‌رغم شروع جریان اطلاع‌رسانی مطلوب و مؤمنانه برخی مسئولین و رسانه‌های ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، هنوز هم در اصفهان علی‌رغم شروع جریان اطلاع‌رسانی مطلوب و مؤمنانه برخی مسئولین و رسانه‌های ارزشی، متأسفانه شاهد کاهش عبور و مرور زنان و کاهش تردد خانم‌ها با اتومبیل‌های تک‌سرنشین و عبور با شیشه‌های حتماً بالا کشیده هستیم که نشان می‌دهد، متأسفانه جو سنگینی از  نظر اجتماعی بر افکار و روح و روان خانم‌های اصفهانی حاکم است.

در روزهای گذشته با بالا گرفتن موج شایعات و یک کلاغ و چهل کلاغ، رسانه‌های فرصت‌طلب ماهواره‌ای و برخی سایت‌های غیرحرفه‌ای و نیز عدم شفافیت و وجود تناقض در بیان حقایق واضح از زبان برخی مسئولین جو سنگین و پراضطرابی را بر اصفهان حاکم کرده است.

در حالی‌که بررسی‌های میدانی و مستند با گفته‌های مردم و جریان محاوره‌ای جاری در شهر فرسنگ‌ها فاصله دارد، مردم با آب‌وتاب از ده‌ها مورد اسیدپاشی در شهر صحبت می‌کنند، حال‌آنکه تنها سه مورد اسیدپاشی قابل‌طرح و همین تعداد حادثه جزئی انگشت‌شمار غیر زنجیره‌ای و نامرتبط وجود داشته که قطعاً این میزان نگرانی عمومی برای آن منطقی نیست.

در واکاوی دقیق مبحث اجتماعی و تحلیل آسیب‌شناسی اجتماعی بروز این‌گونه حوادث با یک استاد دانشگاه و متخصص ارشد آسیب‌شناسی اجتماعی به گفتگو پرداختیم.

فرصت‌طلبی رسانه‌ای دلیل اصلی بزرگ شدن حادثه اسیدپاشی

به اعتقاد یک تحلیل‌گر و آسیب‌شناس اجتماعی اطلاع‌رسانی دقیق و به هنگام با حجم بالا و باصداقت و امانت‌داری برای اشباع ذائقه خبری مردم تنها راه علاج و عبور از بحران‌های آسیب‌زای این حوادثی مثل اسیدپاشی در اصفهان است.

این متخصص آسیب‌شناسی اجتماعی معتقد است، در بروز حوادث اخیر اسیدپاشی در اصفهان آنچه بیشتر از همه رخ می‌نماید بحث فرصت‌طلبی برخی افراد برای ارضای غرایض ناصواب سرکوب‌شده خود است که این افراد با فرصت‌طلبی از حوادث جنائی بستری برای سو استفاده خود می‌سازند و یا برخی از بیماران روحی و اجتماعی با توجه به موج اطلاع‌رسانی بالا و تأثیر فراگیر این‌گونه حوادث در جامعه، تحریک به انجام آن می‌شوند.

سید رضا اسحاقی امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: متأسفانه در ایران و به‌خصوص اصفهان ما، تصاعد هندسی در اطلاع‌رسانی و بزرگ شدن این‌گونه اخبار رسانه‌ای در صدر خروجی رسانه‌های مجازی و تیتر روزنامه‌ها و نشریات مکتوب باعث شده که برخی افراد این بستر را  مکانی برای سو استفاده و فرصت‌طلبی برای مطرح کردن خود کنند.

وی تصریح کرد: این افراد خاطی و خلاف‌کار به‌خوبی می‌دانند که این حوادث به‌شدت در جامعه انتشار می‌یابد و می‌توانند سوار موج رسانه‌ای آن خود را ارضا کنند.

این استاد دانشگاه اصفهان افزود: در طرف دیگر سو استفاده هم افراد و یا گروه‌هایی هستند که از ایجاد تنش و التهاب در جامعه سود می‌برند، خواه بدخواه داخلی باشند یا دشمن خارجی و این طیف نیز در کنار آن بیماران روحی، از بزرگ‌نمایی و حرکت جامعه به سمت این حوادث و بزرگ‌نمایی و تکثیر شایعه برای منافع خود سود می‌برند.

وی ادامه داد: مردم متأسفانه غفلت می‌کنند و نمی‌دانند در پشت بسیاری از این حوادث افرادی با اهداف شوم و نقشه‌های ناصواب برای جامعه ایرانی نشستند و از این فقدان اطلاع‌رسانی و غفلت رسانه‌ای مردم نهایت بهره را می‌برند.

اسحاقی تأکید کرد: مردم باید بدانند که از این دهان‌به‌دهان نقل شدن حوادث این‌چنینی و افزودن حواشی و تحلیل‌های شخصی بر آن بیشترین سود را بدخواهان جامعه و افرادی با نقشه‌های شوم برای بایکوت پیشرفت‌های جامعه ایرانی می‌برند و از این حیث باید بسیار بر روی سواد رسانه‌ای مردم و خویشتن‌داری آن‌ها در نقد و نقل این حوادث کارکرد.

خویشتن‌داری و مدیریت بحران رسانه‌ای مهم‌ترین نیاز مردم و جامعه

این آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به حضور اخیر خود در روزهای گذشته در کشور همسایه و بحران‌زده عراق، گفت: در اوج بحران و آسیب‌های اجتماعی و جنگ و خونریزی متأسفانه خویشتن‌داری و سواد رسانه‌ای و درایت و شناخت مردمان عراق را بسیار بالا دیدم، به‌طوری‌که براثر سنوات جنگ و تجارب تلخ مردم اکنون بسیار پخته شدند و برخوردهای رسانه‌ای آن‌ها بسیار حساب‌شده است و بسیار طبیعی و خردمندانه در برابر بروز حوادث جنائی برخورد می‌کنند.

وی اضافه کرد: مردم عراق علاوه بر عدم پخش شایعه و زندگی با روال عادی، یاد گرفتند که باسواد رسانه‌ای بالا اصلاً بر حوادث جزئی متمرکز نشوند و بروز بمب‌گذاری یا حوادث تروریستی اصلاً آن‌ها را در پیله ترس و انزوا نمی‌برد و به ک ار طبیعی روزانه به‌جای تمرکز بر هراس افکنی و شایعه می‌پردازند.

اسحاقی تشریح کرد: این مردم به‌راحتی و طبیعی شهیدان هرروزه حوادث را تشییع می‌کنند و با بروز هر بمب‌گذاری به‌سرعت صحنه را جمع می‌کنند و اصلاً بر بزرگ‌نمایی و جریان سازی تصاعدی رسانه‌ای توجهی نمی‌کنند و باعث تشدید ترس و ناامنی در جامعه نمی‌شوند و همین امر به آن‌ها تمرکز ویژه‌ بر بحران‌ها داده تا با ترس زندگی نکنند و اخبار و حوادث را در هم ضرب نکرده و تنها حقایق را بروز دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، متأسفانه عدم ایفای نقش صادقانه برخی محافل خبری و شبکه‌های اجتماعی باعث شده که در ایران که البته امنیت بالایی هم دارد برخی اخبار و شایعه‌ها به‌شدت بر ذهن و عملکرد مردم سیطره یابد و حتی تا مرز تبدیل یک مسئله شخصی جنائی به بحرانی فراگیر در اجتماع پیش رود.

ازاین‌رو ضرورت توجه وزارت ارشاد و نهادهای نظارتی بر تأسیس سایت‌ها و نیز فرهنگ‌سازی برای استفاده از شبکه‌های موبایلی و اندرویدی امروزه به یکی از حساس‌ترین نیازهای فرهنگی اجتماعی جامعه ایرانی تبدیل‌شده است.

رشد بی‌اعتمادی اطلاع‌رسانی در باور مردم / مردم خلاف جهت حرف مسئولین و رسانه حرکت می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این آسیب‌شناس اجتماعی یادآور شد: باید مردم ما بدانند که هر رخداد اجتماعی را در همان زمان تحلیل کرده و از افزودن حواشی و ضرب و بزرگنمایی از آن بپردازند و با اتمام یک حادثه زندگی را از سر بگیرند و از محیط شایعه‌پراکنی و تحلیل‌های غیر کارشناسی و عوام‌زدگی دوری کنند.

وی بابیان این مثال که اگر با حادثه اول اسیدپاشی، این‌قدر حواشی افزوده نمی‌شد حادثه بعدی نمود پیدا نمی‌کرد و بزرگنمایی نمی‌شد، گفت: همین حساسیت‌های بیجا و ربط دادن حوادث غیر مرتبط به هم زمینه‌ساز جرائم جدید و فرورفتن جامعه در رعب و ترس کاذب شده است.

اسحاقی ادامه داد: متأسفانه در شرایط فعلی رفتار نادرست برخی رسانه‌ها و مسئولین سبب مخدوش شدن اعتماد مردم شده است به‌طوری‌که سانسور و عدم طبقه‌بندی صحیح اطلاعات در اطلاع‌رسانی باعث شده که مردم خلاف صحبت‌های مسئولین را باور کنند و همین امر تنش اجتماعی به دنبال دارد.

وی اذعان کرد: به‌عنوان‌مثال زمانی که فلان مسئول به‌شدت اسیدپاشی‌ها را عادی جلوه دهد یا تأکید کند که اتفاق خاصی نیفتاده و مردم نباید بترسند، تازه در جامعه ما مردم حساس شده و می‌گویند حتماً اتفاق خاصی رخ‌داده که این مسئول در حال پاک کردن مسئله است.

این کارشناس پزشکی اجتماعی افزود: دقیقاً در مباحث اقتصادی هم همین باور مخدوش و نادرست ایجادشده سبب شده که اگر مسئولین بگویند که مثلاً تخم‌مرغ نخرید و ارزان می‌شود، تازه مردم برای خرید هجوم می‌برند و می‌گویند، حتماً قرار است نایاب و گران شود!

این امروزه در مورد رسانه‌ها هم صادق شده است به‌طوری‌که مردم متأسفانه حرف رسانه‌ها را هم برعکس استنباط می‌کنند و هر چه رسانه‌ها بگویند برعکس آن را متصور می‌شوند که متأسفانه این ریشه در سال‌ها اطلاع‌رسانی غلط و شیوه طبقه‌بندی و بیان نادرست اطلاعات در ایران دارد.

اسحاقی در پایان خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی دقیق و به هنگام با حجم بالا و باصداقت و امانت‌داری برای اشباع ذائقه خبری مردم تنها راه علاج و عبور از بحران‌های آسیب‌زای این حوادث است.

افراط‌ و تفریط برخی رسانه‌ها و مسئولین در اطلاع‌رسانی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برخی رسانه‌ها و مسئولین نیز ناخواسته به‌جای بیان حقایق مستند به سمت افراط‌وتفریط در بیان اخبار و عدم طبقه‌بندی صحیح اطلاعات پیش رفتند به‌طوری‌که گاهی مصلحت‌های اجتماعی و امنیتی را با نگاه غیرحرفه‌ای و غیرعلمی به هم آمیختند و معجونی به خورد جامعه دادند که خوردن آن موجی از هراس و نگرانی را به دنبال داشته و زائیده افراط‌وتفریط غیرآگاهانه یا بعضاً عمدی و با اهداف سودجویانه برخی افراد و رسانه‌ها است.

بیان شفاف و اطلاع‌رسانی سریع و به هنگام و جامع همراه با بالا بردن سواد رسانه‌ای مردم و فرهنگ‌سازی استفاده از شبکه‌های اجتماعی و برخورد با افرادی که برای مقاصدی همچون بالا بردن بازدید سایت، به انتشار وقایع دروغ و تشویش آفرین در جامعه دست می‌زنند از مقدمات و ابزار کنترل رخدادهایی نظیر اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان است.
انتهای پیام/1224/ل40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها