امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120421
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
«محمد تقی المولی» نماینده پارلمان عراق در گفت‌‌وگوی اختصاصی با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تروریسم و گروهک تروریستی داعش را

«محمد تقی المولی» نماینده پارلمان عراق در گفت‌‌وگوی اختصاصی با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تروریسم و گروهک تروریستی داعش را بی ایمان و به دور از ارزش‌های اخلاقی و دینی توصیف کرد و در پاسخ به سئوالی درباره چگونگی کشیده شدن تروریسم داعش به منطقه کردستان عراق گفت: داعش و تروریسم از آنجایی که به هیچ ارزش اخلاقی و دینی پایبند نیست،‌ همان گونه که دیگران را هدف قرار می‌دهد رو به منطقه کردستان عراق گذاشت. علاوه بر آن، از زمان صدام حسین نیز منطقه کردستان عراق از شر تندروهای وابسته به سازمان تروریستی القاعده در امان نبود و این منطقه در سال‌های 1993 و  1994 شاهد ترورها و انفجارهایی بود.

رئیس هیئت حج و عمره عراق با بیان اینکه کردها در تاریخ سابقه همکاری با القاعده و سازمان‌های تروریستی نداشته‌اند، تاکید کرد که مسئولان سازمان تروریستی القاعده از جمله شخص «ابو مصعب الرزقاوی» رهبر سابق این سازمان تروریستی، شیعیان را کافر، اهل سنت را مرتد و کردها را خائن می‌دانند و بر لزوم کشتن آنها تاکید می‌کنند. لذا القاعده دیدگاه مساعدی نسبت به کردها نداشته و همانند شیعیان و اهل سنت به آنها می‌نگرد. مواضع برخی از مقامات «کُرد» علیه داعش نیز می‌تواند در کشیده شدن درگیری‌ها به مناطق شمال عراق تاثیرگزار باشد. به نظر می‌رسد که کردها گمان می‌کردند که داعش جرأت تعدی به آنها را ندارد.
نماینده مردم ترکمن پارلمان عراق با بیان اینکه بعد از سقوط شهر الموصل به دست تروریست‌های داعش سفرهایی به مناطق «الحمدانیة» و «قرقوش» و مناطق دیگر داشتم، افزود: در جریان این سفرها متوجه شدم که کردها گمان می‌کردند که داعش جرأت حمله به مناطق کرد نشین را ندارد. ولی داعشی‌ها چون طرح «مرگ» را دنبال می‌کنند، چنین جرأتی دارند.

عدم پرورش ارتش عراق بر اساس اصول اعتقادی

وی از اینکه نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه‌ها بر اساس موازین اعتقادی پرورش نیافته‌اند ابراز تاسف کرد و افزود: در دستگاه‌های نظامی ما سازندگی و خودسازی اعتقادی وجود ندارد و متاسفانه بسیاری از نیروها به خاطر اموال به این نهادهای نظامی پیوسته‌اند. در کشور ما یک جوان کم سن و سال بیش از یک میلیون دینار عراقی حقوق می‌گیرد و وقتش را به بطالت و بازی با تلفن همراه می‌گذراند بنابراین این اموال فساد نیز می‌آورند. بویژه اینکه درجه‌ها و جایگاه‌ها در ارتش خرید و فروش می‌شود. نیروها اسلحه خوبی ندارند و آموزشی در کار نیست و رشوه دادن و رشوه گرفتن بسیار رایج شده است. همه این امور باعث فروپاشی و ضعف ارتش عراق شده‌اند.

تشریح علت شکست ارتش عراق در موصل

المولی در پاسخ به سئوالی درباره چرایی و علت شکست ارتش عراق در برخی جبهه‌ها از تروریست‌های داعش، گفت: همان طور که گفتم ارتش عراق بر اساس اصول اعتقادی تربیت نشده است و حتی پیشمرگه‌های امروزی نیز با پیشمرگه‌های زمان «مصطفی بارزانی» متفاوتند ولی داعش یک طرح عقیدتی را دنبال می‌کند و آن «طرح مرگ» است. تروریست‌های داعش اعضای این گروهک را شستشوی مغزی داده‌اند و با وجودی که در مسیر گمراهی گام بر می‌دارند به سوی مرگ می‌روند زیرا گمان می‌کنند که بهشت در همین مرگی است که چشم بسته به طرف آن می‌‌روند. از آنجایی که ارتش عراق بر اساس دیدگاه‌های اعتقادی کادرسازی نشده است‌، ملاحظه می‌کنیم که 150 هزار نیروی نظامی، شهر موصل را بدون شلیک یک گلوله به داعش تحویل دادند و همه تسلیحات ارتش عراق در پادگان‌های موصل به داعش رسید.

اهداف اصلی آمریکا از تشکیل ائتلاف ضد داعش

نماینده پارلمان عراق همچنین در پاسخ به سئوالی درباره هدف اصلی تشکیل ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا به منظور هدف قرار دادن داعش در آمریکا و سوریه تصریح کرد: این ائتلاف به دنبال از بین بردن نهایی داعش نیست و ما در اهداف و نیت‌ آنها تردید داریم. زیرا داعش، گروهک‌های مشابه داعش و سازمان تروریستی القاعده، ساخته و پرداخته آمریکا هستند. این گروهک‌های تروریستی با اموال عربستان سعودی و بر اساس طرح‌ و اندیشه آمریکا شکل گرفته و در پاکستان آموزش دیده‌اند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش، این گروهک تروریستی را حمایت و تقویت کردند،‌ سئوالی مبنی بر اینکه «چه کسانی داعش را به سمت سوریه هدایت و در آنجا مورد حمایت قرار دادند؟» مطرح کرد و افزود: ما در حقیقت نسبت اینکه 60 کشور عضو این ائتلاف بین‌المللی واقعا به دنبال از بین بردن داعش باشند، شک داریم.

انتقاد از عملکرد ائتلاف ضد داعش

المولی درباره عملکرد نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تاکید کرد که نیروی هوایی عراق بسیار بهتر از حملات این ائتلاف مواضع داعش را هدف قرار می‌داد با این تفاوت که ارتش عراق جنگنده‌های زیادی در اختیار ندارد. به نظر می‌رسد که غربی‌ها از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و لذا آمده‌اند تا اموال، دارایی‌ها و صدها میلیارد دلار را از کشورهای عربی بویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به سمت کشورهایشان هدایت کنند.

هشدار نسبت به ورود نیروهای زمینی به خاک عراق

وی با هشدار نسبت به توطئه‌های کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نسبت به اعزام نیروهای زمینی به عراق، افزود: موضوع تمامیت ارضی برای ما بسیار مهم و حساس است و مردم و سیاسیون عراق با چنین تصمیمی مخالف هستند. چنانچه کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش واقعا به دنبال کمک کردن به عراق هستند، به ارتش ما تسلیحات بدهند تا نیروهای کشورمان خود به مبارزه با داعش بپردازند.

شیخ المولی تاکید کرد که مرجعیت دینی عراق، احزاب و جریان‌های سیاسی اسلامگرا و نخست وزیر با ورود نیروهای بیگانه در خاک عراق به شدت مخالف هستند.

وی همچنین تاکید کرد که علت اینکه برخی‌ها با حضور جمهوری اسلامی ایران در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش مخالفت کردند این است که در سایه حضور ایران نمی‌توانند هر کاری را انجام دهند زیرا ایران آنها را رسوا می کند.

گفت‌وگو از عبدالرسول الهایی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار