امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120423
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، مهمترین تحولات میدانی سوریه ظرف چند روز گذشته را می‌توان در استغاثه‌ها و درخواست‌های کمک

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، مهمترین تحولات میدانی سوریه ظرف چند روز گذشته را می‌توان در استغاثه‌ها و درخواست‌های کمک تروریست‌ها در «حلب»، کشف خودروهای سعودی در کوی «جوبر» دمشق و خیانت یکی از سرکردگان «داعش» در عین العرب که موجب هلاکت هزار داعشی شد، ملاحظه کرد.

حلب: فریاد استغاثه تروریست‌ها در حلب

مطابق روزهای گذشته، امروز نیز محورهای مختلف شهر «حلب» در شمال سوریه که تا پیش از آغاز بحران این کشور، از آن تحت عنوان «پایتخت اقتصادی» سوریه یاد می‌شد، همانند استان حلب ملتهب و شاهد درگیری‌های متعدد میان نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح تروریستی بود، آن هم پس از ماه‌ها سکوت و آرامش که بر این محورها حاکم بود.
 
موقعیت استان حلب در سوریه


شاید یکی از مهمترین دلایل شعله‌ور شدن این محورها تلاش گروه‌های مسلح مستقر در این مناطق به تحقق پیروزی‌های جدید، آن هم پس از مجموعه شکست‌ها و ناکامی‌های متوالی و مستمر در قبال ارتش سوریه باشد.

براساس گزارش‌های رسیده، گروه‌های مسلح امروز سه‌شنبه تلاش بسیاری کردند تا بار دیگر در منطقه آزاد حلب و المسلمیه نفوذ کنند که روز گذشته توسط ارتش سوریه آزاد شده بود.

 
تقسیمات اداری . مناطق استان حلب


این درحالی است که عملیات‌های ارتش سوریه در شهر و استان حلب همچنان ادامه دارد و هدف بعدی ارتش سوریه پس از تسلط بر منطقه آزاد و المسلمیه، آزادسازی «مدرسه پیاده نظام» وابسته به ارتش سوریه است که هم اکنون گروه تروریستی موسوم به «گردان التوحید»، وابسته به جماعت اخوان المسلمین سوریه بر آن تسلط دارد و ارتش سوریه پس از پیشروی از محور مزارع «بابنیس»، واقع در شمال شهر صنعتی «الشیخ نجار» و روستای «کفر صغیر»، درحال حاضر روی آن اشراف نظامی دارد.

 
منطقه عملیاتی ارتش سوریه در روزهای اخیر//منطقه آزاد با فلش قرمز//منطقه المسلمیه با فلش سیاه//دانشکده پیاده نظام با فلش سیز مشخص شده است


به این ترتیب می‌توان گفت، با ادامه پیشروی ارتش سوریه در محور المسلمیه و در کنار آن اردوگاه «حندرات»، در شمال شرقی حلب، باید در انتظار محاصره بیش از پیش گروه‌های مسلح در بخش شرقی شهر حلب باشیم.

به همین منظور ارتش سوریه امروز نیز به پیشروی خود به سمت اردوگاه آوارگان فلسطینی حندرات ادامه داد و طی درگیری‌های رخ داده با گروه‌های مسلح که عمدتا وابسته به «جبهه النصره» می‌باشند، ده‌ها نفر از آنها را به هلاکت رساند و شماری را هم زخمی کرد.

 
منطقه حندرات در کادر قرمز مشخص شده است


این پیشروی‌ها و پیروزی‌های ارتش سوریه در محور حندرات، «اتاق عملیات مشترک» گروه‌های مسلح مستقر در حلب را واداشت تا ضمن دادن آماده باش عمومی به تمام گروه‌های مسلح منطقه، از گروه‌های مسلح ریف ادلب، درخواست یاری و کمک کند.

محور حندرات به این جهت که تنها گذرگاه ورود کمک‌های امدادی و نظامی و تردد عناصر مسلح از مرزهای ترکیه به شهر حلب شمرده می‌شود، از اهمیت بسیاری برای گروه‌های مسلح مستقر در بخش شرقی حلب برخوردار است و آزادسازی این منطقه و در دست گرفتن کنترل آن از سوی ارتش سوریه به معنای تکمیل شدن محاصره شهر حلب و فروپاشی گروه‌های مسلح موجود داخل شهر است.

 
موقعیت شهرک‌های نبل و الزهراء در استان حلب و فاصله آنها با شهر حلب


شاید یکی از مهمترین بازتاب‌های تحولات میدانی اخیر شهر حلب در محور ریف شمالی حلب نزدیک شدن نیروهای ارتش سوریه به حوالی 2 شهرک شیعی‌ نشین «نبل» و «الزهراء» باشد که بیش از دو سال است، در محاصره گروه‌های مسلح تکفیری است.

یک منبع میدانی سوری درباره عملیات‌های ارتش سوریه در شهر و استان حلب توضیح داد که ارتش سوریه در عملیات‌های اخیر خود از تاکتیک‌های مختلفی مانند حملات غافلگیرانه، آتش سنگین توپخانه و نیروی هوایی، دور زدن گروه‌های مسلح و غیره استفاده کرد.

این منبع میدانی سوری در خصوص شکستن محاصره دو شهرک نبل و الزهراء که با تسلط ارتش سوریه بر شهرک «باشکوی» تنها 2 کیلومتر با آنها فاصله دارد، گفت: درحال حاضر تعیین موعد و زمان آغاز عملیات ارتش سوریه برای شکستن محاصره شهرک‌های نبل و الزهراء ممکن نیست، چون برای موفقیت در چنین عملیاتی باید ارتش سوریه پیش از هر اقدامی مواضع خود در مناطق تازه آزاد شده را مستحکم کند، تا پیروزیش در این عملیات تضمین شده باشد، چراکه پیروزی در این عملیات به معنای پیروزی در عملیات بزرگ‌تر یعنی نفوذ به عمق ریف شمالی حلب است که تا مرزهای ترکیه امتداد یافته است.

 
نقشه ریف شمالی حلب//نبل و الزهراء در کادر قرمز مشخص شده است


منبع مذکور افزود: ارتش سوریه ظرف روزهای گذشته چندین مرکز اداره عملیات گروه‌های مسلح در محورهای مختلف عملیاتی حلب را هدف قرار داد که مهمترین آنها مراکز عملیاتی جبهه النصره در منطقه حندرات بود.

اما داخل شهر به جز محور کوی «بنی زید»، در نزدیکی ریف شمالی حلب که شاهد درگیری‌های مستمر و حملات خمپاره‌ای گروه‌های مسلح و متقابلا عملیات‌های نیروی هوایی ارتش سوریه است، مابقی محورها آرام و بدون درگیری گزارش شده است.

گروه‌های مسلح تروریستی از جمله جبهه النصره تلاش دارند، با استفاده از محور بنی زید به نقاط تمرکز ارتش سوریه در منطقه «المعامل» از توابع «اللیرمون» حمله و در این منطقه نفوذ کنند که با مقابله ارتش سوریه مواجه شدند.

 
منطقه لیرمون با فلش سیاه رنگ مشخص شده است


از سوی دیگر، از جبهه النصره خبر می‌رسد، این گروه تروریستی تکفیری که شاخه رسمی گروه تروریستی القاعده در سوریه به شمار می‌آید، روز گذشته شاهد جدایی حدود 40 نفر از عناصرش و پیوستن آنها به گروه تروریستی تکفیری «داعش» بود که در میان آنها یک سرکرده این جبهه مشاهده می‌شد.

این افراد راهی شهر «الباب» به عنوان یکی از پایگاه‌های داعش در استان حلب شدند تا داعش نیز در مقابل به این سرکرده النصره، یک زن پاداش بدهد.

از ابتدای ماه جاری میلادی هر روز بر تعداد افرادی که از گروه‌های مسلح تروریستی از جمله النصره جدا و به داعش ملحق می‌شوند، افزوده می‌شود، به گونه‌ای چند روز پیش نیز شماری از مسئولان شرعی و سرکردگان این گروه تروریستی از آن جدا شده و به داعش پیوستند.

 


غوظه شرقی دمشق: جنگ ترورها میان گروه‌های مسلح 

عملیات ارتش سوریه در منطقه «غوطه شرقی دمشق» امروز سه‌شنبه در حالی ادامه یافت که صفحات اینترنتی گروه‌های مسلح فعال در این منطقه از تشدید اختلافات و مبادله اتهامات و حتی درگیری میان دو گروه تروریستی موسوم به «جیش الامه» به سرکردگی «احمد طه» معروف به «ابو صبحی» و «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش» به اتهام تلاش برای ترور سرکرده گروه تروریستی جیش الامه به واسطه یک خودرو بمبگذاری شده روز یک‌شنبه گذشته در مرکز شهر «دوما»، واقع در ریف دمشق بود.

 
احمد طه معروف به ابوصبحی فرمانده گروه ترویستی «جیش الامه»


جیش الامه مسئولیت این حادثه که منجر به نجات سرکرده جیش الامه، اما هلاکت پسر و تعدادی از همراهانش و زخمی شدن ده‌ها نفر از عناصر این گروه تروریستی شد، را متوجه جیش الاسلام و سرکرده‌اش زهران علوش کرده است.

از سوی دیگر و از کوی «جوبر» گزارش می‌شود، یگان‌های ارتش سوریه پس از تسلط بر مناطق اطراف شهرک «زملکا» و آزادسازی پل زملکا و برافراشتن پرچم سوریه روی آن، به پیشروی خود در این محور ادامه دادند.

تسلط ارتش سوریه بر پل زملکا، به آن اجازه می‌دهد، تا منطقه جوبر را از مناطق عین ترما و زملکا و عربین، در ریف دمشق جدا کند.

 

این عملیات ارتش سوریه درحالی در جوبر و اطراف آن ادامه دارد که دیگر یگان‌های ارتش این کشور در محورهای متعدد به ویژه ریف دمشق و دمشق و اطراف دمشق عملیات خود را با تمرکز بر هدف گرفتن مقرها و مواضع گروه‌های مسلح از جمله «جیش الاسلام» و «جبهه النصره» در مناطق جوبر، زبدین، عین ترما و دوما افزایش دهد.
 
خودروهای سعودی کشف شده در جوبر


یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد که پس از پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه در جوبر و زملکا، این نیروها هرگونه فرصت برای ادامه بقا و فعالیت گروه‌های مسلح در این مناطق را از بین می‌برد و در برابر این گروه‌ها تنها دو گزینه بیشتر باقی نمانده است، مرگ یا تسلیم.

عین العرب: خیانت سرکرده داعش و به کشتن دادن هزار داعشی

تحولات میدانی «عین العرب» روز گذشته سه‌شنبه تحت الشعاع خبر خیانت یکی از سرکردگان گروه تروریستی تکفیری داعش قرار داشت که موجب کشته شدن بیش از هزار تروریست تکفیری داعشی در این شهر شد.
 کشته‌های داعش در عین العربدر این ارتباط منابع خبری نزدیک به داعش در صفحات اینترنتی خود از فرار یکی از سرکردگان این گروه و ضربات مهلک وارده به داعش به خاطر این فرار و خیانت سخن گفتند.

این منابع در این خصوص از مفقود شدن «ابو احمد علی عبد»، یکی از همراهان «ابو بکر البغدادی»، سرکرده داعش خبر داده و تاکید کردند که مفقود شدن ابو احمد از این جهت حائز اهمیت است که وی به تمام اسرار داعش و مواضع و مقرها و تصمیمات و برنامه‌ ریزی‌ها آن آگاه بود.

منابع مذکور افزودند:‌ مفقود شدن ابو احمد، ابو بکر البغدادی را واداشت تا تدابیر سریع و فوری جهت تغییر مواضع و محل انبار تجهیزات نظامی اتخاذ کند و دستور دهد، جست‌وجو برای یافتن ابو احمد افزایش یابد.
 کشته‌های داعش در عین العرباین منابع تاکید کردند که داعش بر این باور است که وی به گروهش خیانت و اقدام به فروش اسرار نظامی داعش به ائتلاف بین المللی کرده است، چون پس از فرار وی بود که حملات ائتلاف بین المللی علیه داعش به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت.

پس از آن بود که این منابع اعلام کردند: سرکردگان داعش از کشته شدن بیش از هزار تروریست داعشی در عین العرب خبر می‌‌دهند که اغلب آنها خارجی هستند و این موجب شد تا دستور عقب نشینی تاکتیکی برای این گروه صادر شود.
 
سرگرد «هشام عبد الله عبد الرحمن الشعلان»، افسر سعودی به هلاکت رسیده در عین العرب


از سوی دیگر، این منابع از کشته شدن یک افسر سعودی به نام «هشام عبد الله عبد الرحمن الشعلان» در شهر عین العرب خبر دادند و توضیح دادند که الشعلان دارای رتبه سرگردی در دستگاه اطلاعات عربستان سعودی بود که در عین العرب در صفوف داعش می‌جنگید و در یکی از نبردهای این شهر به هلاکت رسیده است.

منابع مذکور همچنین اعلام کردند که 120 تکفیری داعشی از بیم حملات ائتلاف بین المللی از شهر عین العرب به سمت «حسکه» در شمال شرقی سوریه فرار کردند که البغدادی دستور تحت پیگرد قرار دادن و قتل عام همه آنها را صادر کرد.
 مبارزان کُرد عین العرباما از داخل شهر عین العرب گزارش شده که مبارزان کُرد همچنان به مقاومت در برابر عناصر تکفیری داعش ادامه می‌دهند و درحال حاضر اطراف مربع امنیتی و بازار «الهال» عین العرب درگیری‌های شدیدی در جریان است.

همچنین گزارش شده که داعش 200 خانواده کُرد در عین العرب به محاصره درآورده و تلاش‌های کمیته‌های مردمی حمایت از کُردهای سوریه برای در هم شکستن این محاصره و نجات این خانواده‌ها راه به جایی نبرده است.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها