امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120434
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دومین کنگره علمی و ادبی دکتر طاهره صفارزاده امروز با حضور علیرضا قزوه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دومین کنگره علمی و ادبی دکتر طاهره صفارزاده امروز با حضور علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و رضا اسماعیلی دبیر کنگره علمی و ادبی طاهره صفارزاده دقایقی پیش در تالار سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا اسماعیلی دبیر کنگره علمی و ادبی طاهره صفارزاده بر مظلومیت این شاعر انقلابی اشاره کرد و گفت: طاهره صفارزاده قبل از انقلاب یک شاعر دینی و انقلابی بود به همین منظور نظام سعی می‌کرد او را به حاشیه بکشاند و دیده نشود و بعد از انقلاب نیز به جرم شاعر دینی بودن از سوی روشنفکران مظلوم واقع و دیده نشد.

وی اضافه کرد: صفارزاده را می‌توان به عنوان میراث اندیشه‌های اسلامی مطرح کرد یعنی از دانشگاه‌های علوم و از اساتید و دانشگاهیان این انتظار می‌رود که این ظلمی که بر این بزرگوار وارد شده را جبران کنند چرا که بیشتر تالیفات دانشگاهیان توسط طاهره صفارزاده صورت گرفته و از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.

اسماعیلی بر لزوم رونمایی از چهره ادبی صفارزاده تاکید کرد و ادامه داد: تا کنون از این شاعر انقلابی کمتر مراسمی برگزار شده است، یعنی نهادهای فرهنگی نظیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم باید رأس این کار قرار می‌گرفتند تا سالگرد صفارزاده با سکوت برگزار نشود.

وی افزود: معتقدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برنامه‌ای را برای طاهره صفارزاده و گرامیداشت این شاعر انقلابی در نظر بگیرد تا این سکوت شکسته شود.

*اسماعیلی: صفارزاده درد دین و دغدغه انسانی و اندیشه‌های جهانی داشت

دبیر علمی کنگره طاهره صفارزاده گفت: مرحوم طاهره صفارزاده درد دین و دغدغه  انسانی و اندیشه‌های جهانی داشت که اگر بتوانیم این چهره را به جهان معرفی کنیم در صدور ارزش‌های اسلامی و انقلابی گام بزرگی را پیموده‌ایم.

وی اضافه کرد: در اختتامیه کنگره صفارزاده از تمبر یادبود و دو جلد از کتاب‌هایی که از سوی انتشارات سوره مهر و پارس کتاب که همان ناشر تخصصی مرحوم صفارزاده است، منتشر شده، رونمایی می‌شود.

*نامگذاری یک بوستان به نام طاهره صفارزاده

اسماعیلی ادامه داد: تا پایان آبان سال جاری یکی از بوستان‌های منطقه تجریش با نام طاهره صفارزاده نامگذاری خواهد شد، همچنین روزنامه اطلاعات هم ضمیمه‌ 16 صفحه‌ای برای هفتمین سالگرد مرحوم صفارزاده به چاپ رسانده است که این مهم نیز به همراه سایر کتاب‌ها در قالب یک بسته فرهنگی به مدعوین حاضر در این کنگره ارائه می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که در داوری آثار، کار با دقت اثر بالایی منتشر شده است، افزود: به این کنگره 250 قطعه شعر رسید که از این تعداد 200 قطعه شعر با موضوع کنگره مرتبط بود و یک نفر نیز به عنوان برگزیده انتخاب شده است.

این شاعر متعهد انقلابی گفت: در حوزه بانوی برگزیده نیز از یکی از اساتید بزرگ دانشگاه که آثاری درباره مرحوم صفارزاده دارد تجلیل به عمل خواهد آمد، همچنین معتقدم همه نهادهای فرهنگی باید این دغدغه را داشته و پای کار بیایند تا شاهد برپایی این کنگره به صورت بین‌المللی باشیم.

*لزوم برپایی کنگره طاهره صفارزاده به صورت بین‌المللی

وی اضافه کرد: معتقدم ابعاد بین‌المللی کنگره علمی و ادبی طاهره صفارزاده باید مورد نظر قرار گیرد تا پایان‌نامه‌های ایرانی و سایر کشورها در قالب کتابی منتشر شود یعنی باید ابعاد بین‌المللی یا به نوعی سابقه دانشگاهی و بین‌المللی این کنگره را نیز در نظر بگیریم.

*قزوه: وجود بیش از 500 پایان‌نامه درباره ادبیات انقلاب

در ادامه این نشست علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری بیان داشت: بیش از 500 پایان‌نامه درباره ادبیات انقلاب نوشته شده است این در حالی صورت گرفته که روزی ما ناراحت این بودیم که نقد ادبی و آثار تحقیقی و پژوهشی درباره ادبیات انقلاب وجود ندارد و یا کسی به آن ورود پیدا نمی‌کند اما امروزه برای این ادبیات سنگ تمام گذاشته شده و اساتید خوبی وارد شده و دانشجویان به این نکته توجه دارند.

وی اضافه کرد: امروز دیگر بحث سبک ادبی یک بحث جدی است و کسانی که می‌خواهند آن را نادیده بگیرند لجاجت می‌کنند که این لجاجت نیز بچگانه است، همچنین امروزه ادبیات انقلاب اسلامی با 500 پایان‌نامه و  5 هزار خلق ادبی از جهت فرم و محتوا خودش را تثبیت کرده و به یک جای مطلوبی رسیده و باعث رضایت بزرگان است.

قزوه با اشاره به این مطلب که مرحوم صفارزاده از جمله بنیان‌گذاران حوزه هنری بوده و پایگاه جدی هنر، اندیشه انقلابی است، ادامه داد: طاهره صفارزاده علاوه بر این که یک شاعر خوب و به نام است یک چهره دانشگاهی نیز به شمار می‌رود به گونه‌ای که یک استاد تمام دانشگاه بود و یک شاعر صاحب سبک نیز است.

*طاهره صفارزاده بیش از انقلاب هم دارای اندیشه‌های انقلابی بود

مدیر مرکز آفرینش ‌های ادبی حوزه هنری گفت:‌ طاهره صفارزاده پیش از انقلاب نیز اندیشه‌های انقلابی داشت حتی شعر و نامه‌هایی هم که از او به جای مانده است با بیداری، نور، انقلاب و بیعت با بیداری عجین است.

وی با اشاره به  اشعار فروغ فرخزاد و طاهره صفارزاده ادامه داد: شاید برخی‌ها فروغ فرخزاد را متعلق به ادبیات دیگری بدانند؛ اشعار آن را ادبیات قبل از انقلاب و آن را با فضای معنوی بیگانه بدانند اما اینگونه نیست همانند کتاب‌های «آغاز فصل سبز»‌و «تولدی دیگر»که در این اشعار یک فروغ دیگری بود و به قول مقام معظم رهبری که در جلسه شاعران به عاقبت به خیر شدن فروغ اشاره داشتند حتی پایان‌نامه فروغ نیز یک پایان‌نامه زیبایی بود.

*نادیده گرفتن و عدم معرفی صفارزاده ظلمی در حق این شاعر انقلابی است

قزوه ادامه داد: فروغ فرخزاد را چه قبل و چه بعد از انقلاب لااقل در حد استحقاق خودش توسط جامعه ادبی تحویل گرفته شد یعنی همیشه نام او از آثارش جلوتر بود و شعرها و نامش نقل محافل بود اما متاسفانه طاهره صفارزاده مظلوم واقع شد آن هم در قبل از انقلاب و چه در بعد آن به گونه‌ای که درحق او ظلم شده و به معرفی او نپرداختند.

وی افزود: فروغ فرخزاد و طاهره صفارزاده هر دویشان بزرگ هستند اما از حیث اندیشه مرحوم صفارزاده بالاتر از فروغ فرخزاد بود و از حیث فرم نیز فروغ بالاتر از صفارزاده بود. اما متاسفانه جامعه ما صفارزاده را به اندازه فروغ تحویل نگرفت یعنی اگر کمتر از فروغ به آن نگاه کنیم در حق او اجحاف کرده‌ایم.

*روایت علیرضا قزوه از دلایل عدم دریافت جایزه توسط طاهرزاده

مدیر مرکز آفرینش‌های حوزه هنری گفت: مرحوم صفارزاده در حوزه نظریه‌پردازی و ترجمه کارهای خوبی را ارائه کرده است و در حوزه قرآن‌پژوهشی نیز کار خوبی را به جای گذاشته است، همچنین امسال بر خلاف سال گذشته تلاش کردیم تا از یک چهره ادبی از زنان را به عنوان بانوی برگزیده انتخاب کنیم چرا که تاکیدمان بیشتر بر چهره دانشگاهی و یک استاد تمام بوده است.

وی با اشاره به این مطلب که دانشگاه هم می‌توان سهم خانم صفارزاده را ادا کند، ادامه داد: حتی در دانشگاهی که خود خانم صفارزاده تعلق داشت می‌توان بزرگداشتی برای این شاعر انقلابی برپا کرد، همجنین اگر خانم صفارزاده جایزه‌اش را دریافت نکرد به خاطر این بود که این شاعر معتقد است که در روزگاری که جامعه فقر است و مردم مشکل دارند به راحتی نمی‌توان جایزه‌ای را دریافت کنم.

*راه‌اندازی دبیرخانه شعر صفارزاده و شعر زنان به زودی در حوزه هنری

قزوه با بیان اینکه بیش از 40 پایان‌نامه درباره طاهره صفارزاده منتشر شده است،بیان کرد: به زودی در دفتر آفرینش‌های هنری دبیرخانه شعر صفارزاده و شعر زنان راه‌اندازی می‌شود که این جلسات دائمی و تخصصی در حوزه شعر خواهد بود.

وی بیان کرد: برای ما بسیار زیبا است که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیشنهاد برپایی دومین جایزه ادبی صفارزاده را ارائه داده است که همین موضوع می‌تواند الگوی خوبی برای سایر خبرگزاری‌ها باشد حتی این خبرگزاری به برپایی جلسات نقد و بررسی آثار نیر اهتمام ویژ‌ه‌ای دارد که این نشان از دغدغه فرهنگی این خبرگزاری است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها