امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120443
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بنیاد آموزه‌ها و باورهای الکساندر دین و لارنس کارا در مورد کارگردانی تئاتر، بر ارائه اصول و مبانی مشخصاً

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بنیاد آموزه‌ها و باورهای الکساندر دین و لارنس کارا در مورد کارگردانی تئاتر، بر ارائه اصول و مبانی مشخصاً انضباطی است که پشتوانه علمی و عملی کارگردانان تئاتر، اعم از نوپا یا باتجربه در هر یک از فرم‌های نمایشی است، بی آنکه سهم خلاقه کارگردان را محدود کند. این استادان معتقد به فرایند تحلیل گام به گام اند که به منزله یک روش کارآمد آموزشی در کارگردانی تئاتر عمل کند.

کتاب «مبانی کارگردانی تئاتر» هم به واقع کتاب کار گام به گام کارگردانان تئاتر سراسر جهان در بیش از چهار دهه از زمان انتشار آغازین آن بوده است، کتابی که رمزگشای معضلات عمده تکنیکی (فنی) و مسائل ویژه وجه دیداری صحنه در کارگردانی تئاتر، یعنی همان مبانی و اصولی است که سازوکار کار صحنه را تشکیل می‌دهند.

نویسندگان کتاب حاضر ضمن بحث در نظریه درام، تکنیک‌ها (فنون) را به آزمون می‌گذارند، لغزش‌های احتمالی را تصحیح می‌کنند و مفاهیم اصلی تمرکز توجه به صحنه و قاب بندی آن، تصویرسازی از صحنه و آفرینش پویا بر صحنه نمایش را مورد توجه قرار می‌دهند.

«مبانی کارگردانی تئاتر» در اصل کتابی است که در بسط ثلث اول دست نوشته های الکساندر دین به نام شرح درس کلاس کارگردانی تئاتر نوشته شده است و شامل مطالبی است که در کلاس کارگردانی سال اول دانشکده درام، دانشگاه ییل تدریس شده است.

یگانگی کتاب «مبانی کارگردانی تئاتر» در تحلیل کامل و مشروح ضروریات کارگردانی نمایش است. چاپ اخیر کتاب همچنان به کاوش در این مبانی ادامه می‌دهد، چنان که مبانی یاد شده به حال و هوای تئاتر معاصر مربوط شده و مواد جدید مبتنی بر واقعیات، تمرین‌ها، تصاویر و عکس‌ها به آن افزوده شده است.

هدف این کتاب تشریح و ارائه راه و روش‌هایی است که می‌تواند به هنرجوی کارگردانی برای کار در هر شکل تئاتر مبنا و پایه علمی بدهد بی آنکه سهم خلاقه خویش را محدود کند. جاذبه این کتاب در شکل ارائه محتوای آن یعنی فرایند گام به گام تحلیلی که به عنوان روش تدریس در کلاس عمل می‌کند نیز نهفته است.

کتاب حاضر گذشته از جایگاهی که در نزد عموم علاقمندان تئاتر دارد، توجهی آشکار به دانشجویان هنرهای نمایشی و آموزش صحیح و بایسته آنان نشان می‌دهد و از این روی، و براساس آرای استادان جهانی این رشته، باید آن را یکی از مهم‌ترین آثار معیار در حیطه آموزش‌های هنری و دانشگاهی در زمینه تئاتر و به ویژه کارگردانی تئاتر واقع گرایانه دانست.

این کتاب در پنج بخش مقدمه، بازیگر، پنج اصل کارگردانی تئاتر، شیوه اجرا در صحنه های مرکزی (میدانگاهی) و روال تولید به نگارش در آمده است که هر بخش به تفصیل اصول و مبانی کارگردانی تئاتر را برای علاقمندان بازگو می‌کند.

چاپ نخست کتاب «مبانی کارگردانی تئاتر» در 512 صفحه مصور و با قیمت 25هزار تومان از سوی انتشارات سروش برای مشتاقان به هنر تئاتر منتشر و روانه بازار نشر شده است.

علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 مراجعه کنند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار