امروز : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 21
۱۹:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120444
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نمایشگاه آثار نقاشی‌خط «الهیار خوشبختی» با معرفی خط تحریر ساعت 17 روز پنجشنبه اول آبان ماه در گالری نگاه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نمایشگاه آثار نقاشی‌خط «الهیار خوشبختی» با معرفی خط تحریر ساعت 17 روز پنجشنبه اول آبان ماه در گالری نگاه لواسان افتتاح می‌شود.

در این نمایشگاه 16 اثر با استفاده از خط ابداعی تحریر با مضامین قرآنی و معنوی به نمایش گذاشته می‌شود و علاقه‌مندان تا 13 آبان می توانند از این نمایشگاه در گالری نگاه، واقع در لواسان، ابتدای بلوار اصلی، خیابان شکوفه، خیابان نگار،‌ انتهای کوچه گلزار، شماره 32 دیدن کنند.

اللهیار خوشبختی متولد 1344 کاشان، فارغ التحصیل گرافیک از دانشگاه هنر، دارای مدرک ممتاز انجمن خوشنویسان ایران در خطوط نستعلیق، شکسته و ثلث و مدرس گرافیک در مراکز آموزش عالی دانشگاه فرهنگیان است.

خوشبختی 30 سال است که در حوزه گرافیک و خوشنویسی فعالیت دارد و از سال 1388 به نقاشی‌خط نیز روی آورد. او در ابتدا در آثارش از خطوط نستعلیق و ثلث استفاده می کرد اما پس از مدتی تصمیم گرفت روی خط جدیدی کار کند.

وی مدت یک سال فرم‌هایی را در قالب سیاه مشق و اتود نوشت و از میان این ترکیبات فرم‌هایی جدیدی استخراج شد. با نظر تعدادی از هنرمندان خوشنویسی و طراح گرافیک اصلاحاتی در این خط انجام داد و به پیشنهاد محمدعلی سبزه کار نام «حریر» برای این خط انتخاب شد.

خوشبختی درباره خط حریر می‌گوید: این خط بیشتر مناسب استفاده در موارد تزیینی و گرافیک است  و به عبارتی مناسب نقاشی‌خط است. فرم‌های سیال و متغیری دارد و به فراخور فضا دچار تغییر اندازه و شکل می‌شود. خوانایی متوسطی دارد و برای متون طولانی مناسب نیست. قابلیت نوشتن با قلم خوشنویسی سنتی را دارد، شباهت‌هایی به خط ثلث و معلی دارد ولی تمام حروف دارای شکل منحصر به فردی است که تا به حال در جای دیگری نوشته نشده است. از آنجا که هر حرکت جدیدی خالی از عیب نیست از هنرمندان و استادان درخواست می‌کنم نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را درباره این خط بیان کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها