امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120476
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم اهدای جوایز چهارمین جشن کتاب سال سینمای ایران عصر امروز با حضور چهره‌‌های سینمایی و ادبی در تالار سیف‌الله‌داد ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم اهدای جوایز چهارمین جشن کتاب سال سینمای ایران عصر امروز با حضور چهره‌‌های سینمایی و ادبی در تالار سیف‌الله‌داد خانه سینما برگزار شد.

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در ابتدای این مراسم طی سخنانی گفت: به نظر می‌آید خیلی از دوستان کمک می‌کنند تا فضا مثبت شود که یکی از آنها برگزاری چنین مراسم‌هایی است.

وی در ادامه به بررسی دوره‌های پیشین جشن کتاب سال سینمای ایران پرداخت و گفت:‌اگر به دوره اول که سال 85 و 86 را شامل می‌شد دقت کنیم تعداد تولیدات 85 عنوان بوده که تنها 55 عنوان در بخش جایزه شرکت کردند و از سال 88 این جشن دوسالانه شد که تولیدات 109 عنوان بوده و 33 اثر در بخش جایزه شرکت کردند.

وی افزود: سال 90 و 92، 146 تولید با 71 عنوان و 38 ناشر شرکت کردند که به صورت طبیعی رشد مناسب این حوزه به سینما کمک می‌کند.

عسگرپور ادامه داد: علاوه بر این باید توجه داشت که ما به یک رشد غیر متوازن در حوزه‌های مختلف فرهنگ از جمله سینما مواجه شده‌ایم که اگر نموداری از وضعیت تولید، اکران و سینماها ترسیم کنیم می‌بینیم که ما با یک رشد نامتوازن مواجه هستیم و تعداد سینماهای ما با تعداد تولیدات همخوانی ندارد و بخش عمده محصولات فرهنگی باید مورد استفاده اعضای سینما باشد که متأسفانه این نیست که بسیار جای تأسف دارد.

وی افزود: بخشی از عوامل بازدارنده به درد مشترک ما برمی‌گردد و ما عملاً یکی از شاخصه‌های کتابخوانی را در یک نگاه از دست می‌دهیم.

عسگرپور خاطرنشان کرد: بعضی وقت‌ها وقتی مراجعه می‌کنیم که سرمنشأ این حواشی را پیدا کنیم عمدتاً به گروهی خاص برمی‌خوریم که بخشی از این گروه خاص از اعضای سینما هستند و کسانی که عدم موفقیت آنها در طول ادوار گذشته فیلم‌سازی باعث می‌شود که ما را چند سال درگیر کند.

در ادامه این مراسم امیر اثباتی گفت: اگر تیراژ کتاب‌های‌مان پایین است تعداد مخاطبان فیلم‌های ما نیز کم است ما نباید تسلیم این شرایط شویم و بایستی به هر نحوی که می‌توانیم در حوزه کتاب و سینما شراط را عوض کنیم و کاری که خانه سینما در حال حاضر انجام می‌دهد در هر قدم لازم است.

وی افزود: رویکرد ما در این دوره در بررسی کتاب‌ها، کتبی را مورد اهمیت قرار دادیم که پاسخ به نیازهای سینماگران و علاقه‌مندان به سینما باشد و در مرحله بعد بر عمق کیفیت و سرانجام به نحوه ارائه و ویرایش کتاب پرداختیم.

اثباتی در ادامه از راه‌اندازی مرکز اسناد خانه سینما در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بعد از 20 سال فعالیت خانه سینما اسناد با ارزشی وجود دارد که بخشی از تاریخ سینمای معاصر ما است و حس می‌کنیم که این مدارک باید در جایی نگهداری شود.

وی افزود: به خاطر اینکه پژوهشگران سینمای ایران بتوانند به فیلم‌های سینمای ایران دسترسی بهتری داشته باشند تصمیم گرفتیم مجموعه آثار را به صورت جداگانه از هر کارگردان در کتابخانه‌ خانه سینما برگزار کنیم که تاکنون آثار احمدرضا درویش، رخشان بنی‌اعتماد، ابراهیم گلستان، سهراب شهیدثالث، ابراهیم حاتمی‌کیا، پیروزکلانتری،‌ مسعود کیمیایی، مرحوم رسول ملاقلی‌پور، علی حاتمی و امیر نادری را به دست آورده‌ایم.

در ادامه این مراسم محمد متوسلانی، آنتونیا شرکا و لیلی گلستان قلم زرین و لوح تقدیر این دوره از جشنواره را به مدیر انتشارات مینوی خرد به عنوان بهترین ناشر اهدا کردند و سپس محمد شهبا، حسین جعفریان، عزیز ساعتی و سیروس الوند قلم زرین و لوح تقدیر چهارمین جشن کتاب سال سینمای ایران را به خاطر بهترین گردآوری برای کتاب «فیلم و ویدئو در عصر دیجیتال» به فرخ مجیدی اهدا کردند.

فرخ مجیدی طی سخنانی گفت: بالاخره پس از مدت‌ها می‌بینم که نوری در تاریکی درخشید و کتابم مورد توجه واقع شد.

وی افزود: من برای انتشار این کتاب 2 سال زحمت کشیدم و در نهایت متوجه شدم که وزارت ارشاد اجازه انتشار کتاب را به عنوان مؤلف به من می‌دهد. البته این کتاب هزینه سنگینی برداشت و همه از این کتاب تعریف می‌کنند اما فروش ندارد.

در ادامه این مراسم علی‌نقی طاهری برای تدوین کتاب «چهل سال سینمای خوزستان» قلم زرین و لوح تقدیر را به خود اختصاص داد و طی سخنانی کوتاه گفت:‌ما خوزستان را شهر نفت، نخل و سینما می‌دانیم.

بنابراین گزارش سرویس الوند در این مراسم گفت: مسئله کتاب در این مملکت یک تراژدی است و در کشوری که در تمامی خانه‌ها قرآن وجود دارد کتابخوان کم است.البته وضع کتاب‌های سینمایی به یمن وجود منتقدان و دلسوزان خوب است.

کارگردان سینمای ایران در پایان سخنان خود تأکید کرد: سینمای خوزستان جای کلی پژوهش دارد و خیلی خوشحالم که هیئت داوران این نکته را دیدند.

در این مراسم قلم زرین و لوح تقدیر در بخش بهترین ترجمه کتاب سینمایی به «حمیدرضا احمدی لاری» تعلق گرفت و از حسن اعلایی مدیر انتشارات ساقی به عنوان ناشر این کتاب تقدیر به عمل آمد.

احمدی لاری پس از دریافت جایزه خود طی سخنانی گفت: من از بانیان این مجلس تشکر می‌کنم اما واقعیت تلخ است و یک کتاب با تیراژ 2هزار برای جمعیت 70 میلیونی شرم‌آور است.

پس از سخنان احمدی لاری، کامران ملکی که اجرای این مراسم را برعهده داشت از خریداری 200 جلد از کتاب احمدی لاری توسط خانه سینما خبر داد.

براساس این گزارش، طی روند اهدای جوایز چهارمین جشن کتاب سال سینمای ایران قلم زرین و لوح تقدیر این دوره از جشنواره به خاطر بهترین تألیف به «مسعود اوحدی» برای کتاب «روایت‌شناسی سینما و تلویزیون» تعلق گرفت که ابراهیم حقیقی مدیر انتشارات دانشگاه صداوسیما به جای وی جایزه او را دریافت کرد.

در ادامه این مراسم دست‌اندرکاران خانه سینما بخش ویژه‌ای را ترتیب دادند که در این بخش از مسعود مهرابی نویسنده سینمای ایران و مدیر مسول ماهنامه فیلم تقدیر به عمل آمد.

احمد طالبی‌نژاد روزنامه‌نگار و منتقد سینما از سوابق دوستی با مسعود مهرابی سخن گفت و عنوان کرد: مسعود مهرابی خیلی حساس است و چون این همه تلاشی که کرده باعث شد تا سکوت کند و طلبکار نباشد.

وی افزود: مدیریت مسعود یکی از عوامل پایداری مجله فیلم است و تنها کافی بود که در این سال‌ها پایش را کج بگذارد تا مجله فیلم یکباره به هوا برود.

طالبی‌نژاد تصریح کرد: مهرابی مثل شخصیت معاون کلانتر است و در پشت پرده قرار دارد که من بهترین خاطراتم را در زندگی از او شنیدم.

غلامرضا موسوی تهیه‌کننده سینمای ایران که در مراسم تقدیر از مسعود مهرابی حضور داشت طی سخنانی عنوان کرد: ظاهر مسعود تلخ است اما باطن بسیار فعالی دارد و کمتر پیش می‌آید تا با مسعود مهرابی صحبت کنی و چیزی از او یاد نگیری. مسعود مهرابی در این عرصه به جای اینکه در بیرون سر خود را گرم کند وقت گذاشت و مطالعه کرد.

بنابراین گزارش، شهاب‌الدین عادل نویسنده پیشکسوت کتاب‌های سینمای ایران نیز به نقل خاطرات دوستی خود با مسعود مهرابی پرداخت و گفت: من، هوشنگ گل‌مکانی، جهانگیر کوثری و رخشان بنی‌اعتماد ورودی‌های نیم‌سال اول سال 55 به دانشگاه هنرهای دراماتیک بودیم و من یادم نمی‌آید که مسعود در دوره‌ای که دانشجو بودیم اخم کند و همیشه می‌خندید.

وی افزود: مسعود مهرابی با برپایی انقلاب فرهنگی در سال 58 همان تزی را که برای پایان‌نامه خود انتخاب کرده بود ادامه داد.

فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما هم با اشاره به مسعود محرابی طی سخنانی گفت: اگر از مسعود تجلیل بشود یا نشود او به کار خود ادامه می‌دهد. کسانی که بر کار گمارده می‌شوند قدر چیزهایی که باید بدانند را نمی‌دانند و اگر مردم ایران برای انجام کارهای مهم پا پیش نگذارند از متولیان کاری ساخته نیست.

توحیدی گفت: من نمی‌دانم کمیسیون فرهنگی مجلس کجا بود که یک مردی مثل مسعود مهرابی در یک اتاق سه در چهار از فرهنگ می‌نویسد. چه کسی می‌داند امروز کامران فانی و خرمشاهی برای تدوین فرهنگ کشور چه می‌کشند. احمد شاملو چند سال است که فوت کرده اما به راستی کتاب «کوچه» کجاست.

در پایان این مراسم مسعود مهرابی با تشکر از هیئت داوران و برگزارکنندگان چهارمین جشن جایزه کتاب سال سینمای ایران عنوان کرد:‌ به نظرم بدیهی است که این تقدیر از کار تحقیق و پژوهش است من این را به حساب کسانی که پیش از من تحقیق کردند می‌گذارم البته یک دلگرمی و شوقی برای جوانان است که می‌خواهند در این عرصه کار کنند.

وی افزود: شایسته است به کسانی که پیش از من در این عرصه کار کردند اشاره کنم کسانی که اگر تألیف‌های آنها نبود سینما چیزی نداشت.

مهرابی تأکید کرد: اولین چراغ این مسیر را آقای فرخ غفاری روشن کرد او در دهه 20 این کار را آغاز و مشوق دیگران و افرادی از جمله جمال امید و رضا شمشادیان بود.

وی ابراز امیدواری کرد: من امیدوارم که آقای غلام حیدری و عباس بهارلو به‌رغم مسائل اخیر که برای چاپ کتاب‌هایشان رخ داد همچنان با عشق به کار خود ادامه دهند.

وی با اشاره پیشنهادی به برگزارکنندگان جشن کتاب سال سینمای ایران گفت: من پیشنهاد می‌کنم که از سال آینده غیر از کتاب‌های تألیفی و ترجمه یک فصلی هم به کتاب‌های مرجع تاریخی اختصاص داده شود.

براساس این گزارش در این مراسم سینماگرانی از جمله محمدمهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، غلامرضا موسوی، حسین جعفریان، سیروس الوند، محمد متوسلانی، آنتونیا شرکا، حسن حسندوست، احمد امینی، سیامک شایقی، سیدعلی قائم‌مقامی، محمدعلی حسین‌نژاد، امیر اثباتی، علی‌اکبر قاظمی‌نظام، هوشنگ گل‌مکانی، احمد طالبی‌نژاد، مرتضی شایسته، بهرام دهقانی و... حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها