امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120478
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زنجان، استان زنجان با یک میلیون جمعیت دارای یک سینما است، کمبود سینما به شدت در زنجان احساس می‌شود، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زنجان، استان زنجان با یک میلیون جمعیت دارای یک سینما است، کمبود سینما به شدت در زنجان احساس می‌شود، با وجود اینکه مردم زنجان فرهنگ دوست و اهل سینما هستند، تنها یک سینما در شهر زنجان ارائه خدمت می‌کند.

سینما بهمن زنجان که در گذشته به نام سینما استقلال شناخته می‌شد، تنها سینمای شهر زنجان با بیش از 500 هزار نفر جمعیت است، حکایت سینما دار شدن زنجان با چهار سینما و تعطیلی یکی پس از دیگری حکایت عجیب و در نوع خود قابل تامل است.

در گذشته زنجان از چهار سینمای قدس، هلال، یاسمن و استقلال برای اکران فیلم‌های مختلف برخوردار بود اما در حال حاضر تنهای سینمای زنجان نیز از رونق چندانی برخوردار نیست، با گذشت روزگاران به جای اضافه شدن به مجموعه سینماهای شهر زنجان، از تعداد سینماها کاسته شده و رونق سینماها و گیشه‌های سینما در مهم‌ترین بخش و هسته مرکزی شهر زنجان بی‌رونق شده است.

اکران فیلم‌های مختلف در سینماهای زنجان موجب می‌شد تا مردم برای انتخاب فیلم مورد نظر خود مقابل گیشه‌های سینماها بایستند که این صحنه یکی از صحنه‌های زیبای شهر زنجان بود.

امروز تنها سینمای شهر زنجان نیز که به شدت فرسوده شده بود با بازسازی سینما به نام سینما بهمن تغییر نام داد و در حال حاضر با داشتن 231 صندلی تنها سینمای زنجانی‌ها است.

*امکانات محدود سینما بهمن زنجان

البته سینما بهمن زنجان نیز به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر زنجان و نبود امکاناتی همچون پارکینگ دارای مشکلاتی است که هنوز این مشکلات حل نشده است.

دو سینمای قدس و یاسمن زنجان نیز در حال حاضر به تلی از خاک تبدیل شده‌اند و در اختیار حوزه هنری استان زنجان برای احداث پردیس سینمایی است که از سال‌های گذشته مسئولان قول احداث آن را داده‌اند اما هنوز کار خاصی صورت نگرفته است و در مرکز شهر زنجان تصویر جالبی برای مردم زنجان، گردشگران و میهمانان ایجاد نکرده است.

قرارگیری این وضعیت در مرکز شهر زنجان صورت خوشی ندارد و بیشتر مردم با رد شدن از این مسیر آه از نهادشان بر می‌آید.

با نگاهی به مستندات اواسط دهه‌های 30 و 40 با نام‌های مولن روژ «بهمن»، لی لی «قدس و یاسمن» و ستاره آبی «ملت» به عنوان سینماهای شهر زنجان بر می‌خوریم که از آن زمان تاکنون نه تنها به تعداد سینماهای زنجان اضافه نشده بلکه امروز تنها سینمای زنجان میراث‌دار فرهنگ و تمدن زنجانی‌ها است.

به نظر می‌رسد طبق ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه، احداث پردیس فرهنگی تجاری به جای سینماهای قدیمی مجاز است، اما هنوز خبری از احداث پردیس‌های سینمایی در شهر زنجان نیست، قرار است، پردیس سینمایی زنجان در محل سینما قدس شامل سالن آمفی تئاتر، سالن سینما، سینماهای چند بعدی، تالار عکس، کلاس‌های آموزشی و مرکز خرید احداث شود.

سینما یکی از مهم‌ترین ابزارهای فرهنگی یک کشور محسوب می‌شود که باید مورد توجه جدی قرار گرفته و حمایت‌های لازم از این صنعت صورت گیرد.

اگر چه با بروز و ظهور رسانه‌های دیگر از نقش سینما کاسته شده است اما هنوز هم مردم دوست دارند فیلم‌های مورد علاقه خود را در سالن‌های سینما تماشا کنند، به ویژه قشرهای جوان جامعه حضور در سینما را تفریح می‌دانند و هر از گاهی با گیشه‌های سینماها قراردادهای موقت دارند، در واقع به ازای هر پنج هزار زنجانی تنها یک صندلی در سینما وجود دارد که نشان می‌دهد در این زمینه اقدامات شایان توجهی انجام نشده است.

*احداث پردیس‌های سینمایی در زنجان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه سینمای قدس زنجان متاسفانه تخریب شده است، اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از طریق معاون عمرانی و برنامه‌ریزی استاندار زنجان و شهرداری در صدد است به همان اندازه صندلی که از مجموعه‌های سینمایی زنجان کاسته شده است، در قالب سینماهای کوچک 80 تا 100 نفره سینما احداث کند.

ناصر مقدم با بیان اینکه نخستین جلسه برای بررسی این موضوع برگزار شده است، یادآور شد: قرار است دستگاه‌های مسئول گزارشات خود ر ارائه کنند.

وی از برگزاری بررسی موضوع سینماهای زنجان در آبان ماه سال جاری خبر داد و افزود: دومین جلسه با حضور دستگاه‌های ذیربط برگزار می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: حوزه هنری و شهرداری در صدد جذب سرمایه‌گذار برای احداث سینما در زنجان هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه شیوه استفاده از سینماها متفاوت شده است، افزود: به دلیل استفاده تکنولوژی‌های جدید توسط مردم از رونق سینما کاسته شده است.

مقدم با بیان اینکه هیچ چیز جای سینما را پر نمی‌کند، افزود: سینما صنعتی است که می‌تواند بیشترین ارتباط را با مخاطب داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه با احداث سینماهای کوچک هزینه‌های نگهداری کاهش می‌یابد، خاطرنشان کرد: در این صورت میزان درآمد سینماها کفاف هزینه را می‌کند.

این مسئول نقش سینما را در ارتقای رشد و فرهنگ عمومی جامعه موثر دانست و گفت: سینما بهترین مکان برای پر کردن اوقات فراغت خانواده‌ها است.

گفتنی است، اگر چه هنوز زمان دقیقی برای احداث پردیس‌های سینمایی در زنجان اعلام نشده است، اما جای امید باقی است که مسئولان نیز این کمبود را دریافته‌اند و برای آن برنامه‌ریزی دارند.

انتهای پیام/73003/ر30

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار