امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120482
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۹
تعداد بازدید: 23
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.
 
***
 

صحبت درِگوشی اروپایی‌ها در دیدار با برخی مقامات ایرانی چیست؟

فارس گزارش داده است که آقای یوهانس دوما در بخشی از صحبت‌هایش در دیدار اخیر با آقای یونسی، دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی گفته است: «با برطرف کردن موانع موجود! بدنبال افزایش سطح روابط آمستردام- تهران به ویژه در عرصه اقتصادی هستیم»
 

*طی چند ماه اخیر و تقریباً در عمده سفرهایی که مقامات دسته چندم کشورهای اروپایی به ایران داشته‌اند جمله‌ی آقای یوهانس به تکرار بیان شده است.

جمله‌ای با این محتوا و کنایه که کشور ما حاضر به همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران هست اما پس از لغو تحریم‌ها! و لغو تحریم‌ها هم منوط به توافق شماست.

برای مثال، آقای سباستین کورتز، وزیر امور خارجه اتریش که چند ماه قبل به ایران سفر کرده بود؛ در دیدار با آقای هاشمی این جمله را به کار برد که:«اتریش برنامه‌ریزی می‌کند تا پس از نتایج مثبت مذاکرات هسته‌ای، روابط اقتصادی و فرهنگی را با توجه به ظرفیت‌ها گسترش دهد».

آقای میروسلاو لایچاک، وزیر امور خارجه و امور اروپایی جمهوری اسلواکی نیز در دیدار با آقای هاشمی گفته بود: «حضور (من) در ایران چراغ سبزی برای اعلام آمادگی توسعه همکاری‌ها در همه زمینه‌ها، به ویژه مذاکرات هسته‌ای است که حل مسایل آن شرط گسترش روابط ایران با همه کشورها به ویژه مجموعه اتحادیه اروپا است»

و یا همینطور آقای توکاس، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و آلمان اخیراً در میان صحبت‌های خود به ایرنا گفته است:«این انتظار می رود که با انجام توافق و لغو تحریم‌ها شاهد حضور گسترده و فعالیت مجدد شرکت‌های بزرگ آلمانی در بازار ایران باشیم!»

گذشته از هماهنگی سؤال برانگیز و غیر قابل انکار مقامات اروپایی در الحاح و اصرار بر شرط‌گذاری برای ایران؛ آنهم در دیدار با برخی مسئولان کشور؛ اما پر واضح است که رخداد مورد اشاره که اتوپیای ترسیمی خود را منوط به لغو تحریم‌ها می‌کند و منظور اصلی آن هم ضرورت کوتاه آمدن مسئولان کشور از خط قرمزهاست؛ با هدف نشان دادن در باغ سبز خیالی و وارد کردن ذهن برخی اشخاص به پروسه «محاسبه غلط» انجام می‌شود.
 
***

درباره آنهایی که به صورت واقعیت‌ها اسید می‌پاشند!

جنایت‌های سریالی و پروپاگاندای رسانه‌ای

اخیراً در شهر اصفهان 4 مورد جنایت اسیدپاشی رخ داده است.

مجروحان این جنایت از یک طیف خاص و یا با ظاهر اجتماعی خاص نبوده‌اند.

مسئولان ذیربط بویژه معاون اول قوه قضائیه در همین زمینه خواستار اشدّ مجازات برای عاملان این جنایت شده است و گفته می‌شود پلیس و دستگاه امنیتی در این زمینه تعدادی مظنون را بازداشت کرده‌اند.

اخیراً زمزمه‌هایی در برخی رسانه‌ها شنیده شد مبنی بر اینکه این جنایت سریالی نوعی برخورد با بدحجابی بوده است!
 

*مسئله «جنایت‌های زنجیره‌ای» رخداد جدیدی نیست و در بسیاری از کشورها، شهرها و حتی روستاها پرونده‌های فراوانی در زمینه این قبیل جنایت‌ها که عمدتاً ریشه‌ای روانی و بعضاً تروریستی داشته‌اند وجود دارد.

فی‌الواقع علیرغم ادعای یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب در سرمقاله‌اش مبنی بر اینکه جنایت اسیدپاشی اصفهان از حیث جریحه دار کردن احساسات عمومی بی‌نظیر! است؛ به هیچ وجه چنین چیزی نیست.

برای مثال روزی نیست که در لابه‌لای صفحات حوادث روزنامه‌های پایتخت خبری مربوط به دستگیری قاتل سریالی، زورگیر سابقه‌دار، متجاوز سریالی، دزد سابقه‌دار و مقولاتی از این دست نیامده باشد.

در همین زمینه مفسدین بسیاری نیز به دار مجازات آویخته شده‌اند.

در سال‌های گذشته نیز گروه‌هایی در تور پلیس امنیت کشور به دام افتادند که جنایت و فسادهای مختلفی از جمله دزدی سریالی از طلا فروشی‌ها، تشکیل گروه‌های تجاوز به عنف، بانک دزدی و غیره را مرتکب شده بودند.

در یکی از شهرهای کشور در حدود 10 سال قبل، گروهی موتورسوار اقدام به ضرب و شتم جوانانی با ظاهر موجّه و دارای محاسن می‌کردند.

در شهری دیگر عده‌ای به صورت سریالی بانوان محجّبه را دزدیده و با تهیه فیلم از آنها اقدام به اخاذی می‌کردند. این جنایت کور به قدری افکار عمومی را جریحه‌دار کرد که حتی مراجع عظام تقلید نیز در قبال آن موضع گرفتند و خواستار دستگیری هرچه سریعتر مجرمین شدند.

یک مجرم روانی در یکی از شهرستان‌ها با ایجاد یک بنگاه معاملات ملکی؛ در هنگام بازدید زنان تنها از آپارتمان‌های اجاره‌ای، با اسلحه‌ای تقلّبی آنها را تهدید می‌کرد و مرتکب جنایت می‌شد.

از این دست پرونده‌های هر لحظه ممکن‌الوقوع در تهران و شهرستان‌ها، بسیار است اما چیزی که محدود است و فقط گاهی می‌توان آنرا رصد کرد؛ پروپاگاندا یا همان تبلیغات خاص رسانه‌ای برخی محافل خاص و بعضاً شاید ضد امنیتی بر روی برخی از این موارد و متمرکز شدن خاص بر بخش‌هایی از این پرونده‌هاست.

برای مثال، تصویر به دارآویخته شدن دو مجرم زورگیر، در یک جشنواره خارجی جایزه می‌گیرد!

اخبار مربوط به تجاوز گروهی عده‌ای از اوباش در یکی از شهرستان‌ها با آب و تاب پوشش داده می‌شود اما اخبار مربوط به برخورد با آنها و اعدامشان تنها به اندازه یک انتشار عکس در برخی رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

یک چهره اصلاح‌طلب در صفحه اینترنتی خود از دلسوزی برای کسانی می‌نویسد که تحت عنوان اسیدپاش بزودی دستگیر خواهند شد! (و منظور نویسنده اینست که سیستم‌های امنیتی به دلیل ضعف! قادر به دستگیری جنایتکاران اصلی نیستند و دستگیرشدگان واقعاً مجرم نیستند)!

و شایعات بی‌اساس درباره برخی جنحه و جنایت‌ها به حالتی که در صورت کلی خود مبانی اسلامی و حکومتی را دچار اضرار می‌کند، به نحوی شیطنت‌آمیز توسط عده‌ای مورد پوشش قرار می‌گیرد...

اما در همین رسانه‌ها مسائلی همچون کشف سریع برخی جرایم، مرتبط بودن ابوابی از جنایت‌های مکشوفه با مقولاتی مثل ماهواره و سبک زندگی غربی و ضرورت حمایت از قوه قضائیه و دستگاه‌های امنیتی برای مقابله با جنایتکاران اینچنینی و حذف و اعدام آنها هرگز مورد اشاره قرار نمی‌گیرد و یا با بی تفاوتی از کنار آن گذار می‌شود.

در ماجرای اسیدپاشی‌های اصفهان نیز اگرچه هیچ نکته خاصی وجود ندارد و صد البته باید مجرم یا مجرمین این قضیه را دستگیر کرد و به اشدّ مجازات رساند؛ اما نکته عجیب ماجرا آنجاست که برخی محافلی که با گشت ارشاد، طرح‌های عفاف و حجاب و قانون امر به معروف و نهی از منکر اثباتاً دچار چالش مبنایی هستند؛ اقدام به نشر حرف‌هایی نظیر «بی ارتباطی این جنایت‌ها با طرح‌های عفاف و حجاب»! «دست نداشتن گروه‌های حزب‌اللهی در جنایت اسیدپاشی» و مقولات اینچنینی کرده اند.

مشتی استفهام انکاری که در ذهن مخاطب دو گزینه اسیدپاشی‌های اصفهان و گروه‌های حامی عفاف و حجاب را در کنار هم قرار می‌دهد.

آیا این قضیه و اینکه چه کسانی آغازگر این حرف‌های ظاهرالصّلاح اما شیطنت‌آمیز و با اغراض خاص هستند، مهم نیست؟!

پی‌جویی این پرسش یقیناً با مسیر شناسایی بدخواهان نظام و مردم بویژه در بعد امنیت فیزیکی و روانی مرتبط خواهد بود.
 
***
***
کسانی که دلشان هیچگاه با «شهید لاجوردی» صاف نمی‌شود

احمد شیرزاد، اخیراً در بخشی از خاطرات مکتوب خود که با موضوع دوران حضور ایشان در روزنامه اطلاعات و برای نشریه اندیشه پویا نوشته شده است، می‌گوید: آن زمان سانسوری وجود نداشت!

وی همچنین به نقل خاطره‌ای از شهید لاجوردی می‌پردازد و می‌نویسد:‌«یک بار در اطلاعات به نقل از شخصیتی، از آقای اسدالله لاجوردی خبری چاپ شده بود. مسئولی گفته بود برادر انقلابی‌مان اسدالله لاجوردی، چه و چه و چه... اشتباهاً کلمه "انقلابی"، الف و نون‌اش افتاده بود و به همان شکل اشتباه در روزنامه منتشر شد. کارگر حروف‌چین اشتباه کرده بود و این غلط به چشم مصحح نخورده بود. عکس‌العمل لاجوردی بسیار تند بود. آنقدر شدید بود که روزنامه مجبور شد با آن کارگر حروف‌چین و مصحح برخورد شدیدی کند. گاهی به خاطر انتشار بعضی از اخبار در اطلاعات توطئه پنداری می‌شد»
 

*معنای لاحق جمله «آن زمان سانسوری وجود نداشت» آقای شیرزاد (که زمانی نامه مشهور به جام زهر مجلس ششم را امضا کرد و جزو نمایندگان مستعفی این مجلس بود) این است که هم‌اکنون فضای رسانه‌های کشور پر از سانسور است!

این حرف درستی نیست چرا که اولاً در دوران مورد اشاره آقای شیرزاد نیز به گواه اسناد موجود، تأکیدات و بایدهای درست فراوانی مبنی بر رعایت خط قرمزهای کشور در فضای رسانه‌ای وجود داشته و ثانیاً فضای امروز کشور نیز به هیچ وجه آلوده به سانسور مورد اشاره آقای شیرزاد نیست.

چه اینکه غیر قابل کتمان بودن هیچ حادثه‌ای در فضای رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران و طرح شدیدترین نقدها در این فضا؛‌ شاهدی بر همین مثال است.

در باب نقل خاطره بدون مقدمه و مؤخره‌ی آقای شیرزاد از مرحوم شهید لاجوردی نیز باید به این نکته اشاره کرد که دل اصلاح‌طلبان به دلایلی هیچگاه با شهید لاجوردی صاف نبوده و نیست.

آنها، از شیرزاد گرفته تا سعید حجاریان و آقای بجنوردی، در هر مصاحبه و نوشته‌ای که بتوانند خطاب به این شهید بصیر با کنایه صحبت می‌کنند و ریشه این کینه را باید در سابقه مبارزاتی شهید لاجوردی و همچنین سوابق سیاسی، افشاگری‌های شهید و وصیتنامه این شهید بصیر جستجو کرد.

سعید حجاریان در همین زمینه نقل کرده است که شهید لاجوردی به او گفته است: «شما از منافقین هم بدترید»!

شهید لاجوردی که همواره در میان دوست و دشمن به رعایت اخلاق و تقوی شهره بود و مقام معظم رهبری ایشان را فردی «بر صراط مستقیم» توصیف کرده‌اند، در صحبت‌های خود از عبارتی تحت عنوان «منافقین انقلاب» در اشاره به همراهان مزوّر انقلاب اسلامی یاد کرده است که پیرامون آن مباحث فراوانی وجود دارد.

مباحثی که شاید در آینده بیشتر به آنها پرداخته شود.

شیرزاد در یادداشت خود و در اشاره به شهید لاجوردی از به‌کار بردن کلمه «شهید» برای او اِبا کرده است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها