امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۰۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120544
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 103
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، پیرمرد با قدی بلند و کمری خمیده و موهای سپید از راه می‌رسد و سینی چای را روی چهارپایه جلوی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، پیرمرد با قدی بلند و کمری خمیده و موهای سپید از راه می‌رسد و سینی چای را روی چهارپایه جلوی پنجره‌ مغازه می‌گذارد و تعارف می‌کند چای‌ها از دهن نیافتد. بعد سراغ آب دادن به گل‌های آویزان از سقف جلوی مغازه می‌رود. شمعدانی‌ها و حسن یوسف‌ها سرحال و خوش آب و رنگ از آن بالا چشمک می‌زنند و آنقدری خوب رشد کرده‌اند که مثل جنگلی سبز به یکدیگر گره خورده‌اند.

باغچه‌ جلوی مغازه هم دست کمی از آن بالا ندارد و به هر گوشه‌اش که نگاه می‌کنی گلی خوشرنگ می‌بینی. اینجا باغچه‌‌ی فنس‌کشی شده‌ آقای مختاری است که جلوی قهوه خانه‌اش در یکی از محله‌های تبریز خیلی آرام و بی هیاهو رشد می‌کند.

تا ما استکان خالی کمر باریک چای را به سینی برگردانیم کار آب پاشی آقای مختاری هم تمام شده و پیش ما می‌آید. می‌گوید نزدیک 80 سال دارد و قهوه‌خانه‌اش پاتوق مداحان و دوستداران امام حسین(ع) است.

وقتی از پیرمرد می‌پرسم چطور شد که در کنار صنفی مثل قهوه‌خانه به فکر ایجاد این چنین فضای سبزی افتاده است، می‌گوید: بالاخره دیدن این گل و گلدان‌ها هم حال خودمان را خوب می‌کند و هم برای روحیه‌ی اهالی محل خیلی تاثیرگذار است.

حالا چند سالی است که آقای مختاری برای طراوت و سرزندگی این فضای سبز تلاش می‌کند و آنطور که خودش می‌گوید تمام کارهای رسیدگی به آن را یک تنه انجام می‌دهد.

یکی از اهالی محل که انگار از مشتری‌ها و دوستان قدیمی پیرمرد است، وقتی موضوع صحبت ما را می‌شنود می‌گوید: آقای مختاری منتظر نمی‌ماند تا کسی برایش کاری انجام دهد و خودش تمام این کارها را بر عهده گرفته است. او هر سال در مناسبت‌‌ها و اعیاد در تمام محله شیرینی پخش می‌کند.

همه می‌دانیم که طی سال‌های گذشته حال فضای سبز شهری تبریز خوب نبوده و پای حرف بزرگترها که می نشینیم خاطره ها از باغ‌شهری تعریف می کنند که دیگر نیست. از باغ‌های لاله، قراملک و بارنج می‌گویند که امروز جای خود را به خانه‌ها و مراکز تجاری داده است.

حالا آن داشته‌ها دیگر نیست و ما شهروندان همیشه غرغرو فقط از این نبودن‌ها و نیست شدن‌ها گلایه می‌کنیم. در این حال کسانی کمر خمیده مثل آقای مختاری‌ها هم پیدا می‌شوند که خود دست بکار می‌شوند تا حداقل حوالی جایی که نفس می‌کشند را کمی زیباتر کنند.

برای تقدیر از شهروندانی این چنین بود که چندی پیش جشنواره انتخاب شهروند نمونه در حوزه فضای سبز تبریز با اعلام فراخوانی آغاز شد.

*تنها 10 درصد از تبریز را فضای سبز شکل داده است

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز در حاشیه مراسم اختتامیه این جشنواره می‌گوید: تبریز با 25 هزار هکتار و نزدیک به 2 میلیون جمعیت یکی از مادر شهرهای شمالغرب است که تنها 10 درصد از فضای آن را فضای سبز تشکیل داده است.

وی اضافه می‌کند: طی سال‌های گذشته با تغییر و تبدیل فضای سبز به خیابان‌ها و خانه‌ها، به صورت سکونتگاه‌های غیررسمی و دارای مجوز در آمده و بخش عمده‌ای از فضای سبز تبریز از دست رفته است.

حسن‌زاده با تاکید بر اهمیت توسعه فضای سبز درون شهری تبریز ادامه می‌دهد: در حال حاضر فضای سبز درون شهری در تبریز کمتر از میزان استاندارد و نیاز شهروندان است که با بهره برداری از 30 پارک محله‌ای تا پایان سال‌جاری این مشکل تا اندازه زیادی برطرف می‌شود.

این مقام مسئول نیز با اشاره به نقش مشارکت شهروندان در خوب شدن ِحال ِفضای سبز تبریز می‌گوید: صحبت از این مشارکت به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف نیست بلکه این مشارکت در راستای اهدافی که ما برای توسعه فضای سبز انتخاب کرده‌ایم به نوعی موجب تشویق، توسعه و ترغیب است.

ولی این جشنواره تنها در انتخاب خانه‌ها و محلات و بالکن‌های سبز خلاصه نشده بود و بخش دیگر آن به کارخانجات و صنایع اختصاص داشت. کارخانجاتی که شاید یکی از عمده دلایل آلودگی هوای تبریز را شکل می‌دهند.

*سهم 25 درصدی فضای سبز از محوطه‌ واحدهای صنعتی

شاید دانستن اینکه طبق قانون باید 25درصد عرصه واحدهای صنعتی به توسعه فضای سبز اختصاص یابد، جالب باشد چرا که شاید کمتر دیده شده این واحدها این قانون را رعایت کنند.

رحیم قلیزادگان که از او به عنوان مسئول فضای سبز پتروشیمی تبریز در این جشنواره تقدیر شد، می‌گوید: پتروشیمی تبریز 392 هکتار است که 100 هکتار از آن به فضای سبز اختصاص داده شده که 11 هکتار آن چمن، 6 هکتار گل و دو هزارم 500 هکتار از آن به عنوان گلخانه ساخته شده است.

وقتی از او درباره علت توجه واحد خود به حوزه فضای سبز می‌پرسم، می‌گوید: هر چند ما متعهد هستیم 25 درصد از فضای صنفی‌مان به فضای سبز اختصاص داشته باشد ولی بیشتر از این قانون، خودمان برای ایجاد روحیه‌ای با طراوت برای همکاران‌مان این موضوع را جدی گرفتیم.

قلیزادگان ادامه می‌دهد: در حال حاضر 80 نفر در بخش فضای سبز پتروشیمی تبریز کار می‌کنند. خارجی‌هایی که برای همکاری و کار به پتروشیمی می‌آیند همیشه با تعجب به فضای سبز ما نگاه می‌کنند و معتقدند اینجا قبل از پتروشیمی، یک باغ گل و گیاه است.

آنطور که مسئول فضای سبز پتروشیمی تبریز می‌گوید سالانه 100 هزار نشا در گلخانه‌های آن تولید می‌شود که بطور رایگان در بین کارکنان این واحد توزیع می‌شود.

ولی این تمام ماجرا نیست و انگار به تناسب وضعیت صنعت و بالا و پایین رفتن آن، فضاهای سبز نیز از این آسیب‌ها در امان نمی‌مانند. مثلا تراکتورسازی تبریز که این روزها وضعیت زیاد خوبی ندارد، فضای سبز آن نیز به تبع آن حال خوشی ندارد و درختانش در حال خشک شدن هستند.

جلوگیری از تغییر کاربری فضای سبز از سیاست‌های مدیریت شهری است

با این حال نمی‌توان تمام تقصیرها را گردن شهروندان انداخت. در سال‌های اخیر با تغییر کاربری‌ها و سیاست‌های پشت پرده‌ زیادی بوده که باعث تخریب فضاهای سبز تبریز و تبدیل آن به مراکز تجاری شده است.

ایران آهور، عضو شورای شهر تبریز هم در این بین می‌گوید: ممانعت از تغییرات کاربری، از جمله سیاست های مهم شورای اسلامی شهر تبریز و مدیریت استان در حفظ و نگهداری از فضای سبز است.

آهور ادامه می‌دهد: متاسفانه برخی ذهنیت ها با تصور اینکه توسعه فضای سبز شهری، با موضوعات تجاری در تضاد است، دست به تغییر کاربری می زنند؛ این در صورتی است که با برنامه ریزی دقیق و منسجم، می‌توان از ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری فضای سبز نیز سود برد.

این عضو شورای شهر تبریز برپایی چنین جشنواره‌هایی را برای یادآوری اهمیت فضای سبز به شهروندان بسیار مثبت ارزیابی کرده و اضافه می‌کند: زمینه سازی برای توسعه مشارکت شهروندان، ضرورت مهم تحقق فضای سبز پایدار است.

شهر و شهرنشینی حالا فرق زیادی با هم ندارند و به نوعی مکمل هم شده‌اند. شهرها هم برای بهتر شدن و شهرتر شدن نیاز به شهروندانی دارند که در بین تمام مشغله‌های روزمره و ریز و درشت خود فراموش نکنند که برای ایجاد محیطی زندگی‌ای بهتر باید تلاش کرد.

انتهای پیام/60002/ع40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها