امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120545
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 78
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهیار ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه بیست و سومین همایش اتحادیه سراسری

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهیار ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه بیست و سومین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در کرمان گفت: امروز از این همایش استقبال خوب و گرمی صورت گرفته است. اعضای کمیسیون قضایی در این جلسه حضور دارند.

وی افزود: ایران و ملت ایران ملت بزرگی است. در دنیا اشخاص بزرگی هستند که به ارتباط با ایران افتخار می‌کنند. من در هفته گذشته در کرواسی با ریاست جمهور آن کشور و رییس مجلس و وزیر خارجه و نخست وزیر آن ملاقات هایی داشتم. رییس جمهور کرواسی که شخصیتی برجسته از اتحادیه اروپا و اتفاقا دکترای حقوق عمومی است در ملاقاتی که داشتیم گفت بزگترین افتخار ما این است که ریشه خود را ایرانی می دانیم و این امر را به رخ اتحادیه اروپا میکشیم. که این امر نشان از عظمت ایران وایرانی است.

ملکشاهی ادامه داد: ما وظیفه سنگین تاریخی بر دوش داریم به عنوان ایرانی که از این سابقه وفرهنگ و عظمت به خوبی پاسداری کنیم. هر کدام در هر مقامی که هستیم باید به یاد داشته باشیم که این میراث را در عقبه خود داریم وخدارا شاکریم که وکلا ی عزیز و کانون وکلای ما یکی از نهادهایی است که هم در داخل و هم در خارج از کشور ما به شدت مورد احترام است.

وی تصریح کرد: در داخل کشور ما، وکلای عزیز در جهت احقاق حقوق مردم و به خصوص رعایت حقوق شهرندی نهایت تلاش را می‌کنند. در سابقه کانون وکلا در پیروزی انقلاب صفحات بسیار درخشانی از اقدامام وکلای عزیز وجود دارد. بیانیه هایی کانون وکلا در انقلاب اثرات ارزشمندی درجهت پیشبرد انقلاب داشت و چه اثراتی در همراه کردن سازمان های بین المللی با انقلابیون داشت که این میراث برای کانون وکلای دادگستری بسیار ارزشمند است. در داخل کشور یکی از ارزشمند ترین افراد، وکلای عزیز و ارزشمند هستند که نام آنها همراهی با عدالت را تداعی می‌نماید.

رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: امروز دولت نقش وکلا را در جهت احقاق حق مردم به خوبی شناخته و ما در مجلس به آیین دادرسی کیفری اشاره می‌کنم که مصوبه مجلس در این دوره است که تا یکی دو روز آینده لازم الاجراست اگر قانون دادرسی نیروهای مسلح در مجلس به تصویب نرسد.

وی گفت: شاکله قانون آیین دادرسی کیفری دفاع از مردم و حقوق مردم است و پررنگ کردن نقش وکیل در دادرسی و دادگاه و محاکمات است. در این قانون از ابتدا که کسی دستگیر می شود، موضوع الزام به همراهی وکیل پیش بینی شده است. الان وکلا در امور کیفری در دادگاه نقش موثری دارند ولی در دادسرا به آن اندازه که باید حضور داشته باشند، نقش موثر ندارند و در آیین دادرسی جدید این نقیصه را بر طرف کرده است.

ملکشاهی اظهار داشت: هرچند گاهی به ما در این خصوص ایراد گرفته می شود که چرا اگر سوالاتی به متهم بشود و وکیل حضور نداشته باشد از درجه اعتبار ساقط است؟ این به خاطر این است که ما با توجه به ریشه قوانین ما یعنی قانون اساسی، اصول 34 یا 35، به صراحت اشاره شده که باید در دادگاه ها محاکمات با حضور وکیل باشد و حتی این وکیل هم در آن قید نشده که وکیل واحد است یا متعدد. در این شرایط ما نمی‌توانیم حصر ایجاد کنیم .

وی تصریح کرد: براساس قانون اساسی در آیین دادرسی کیفری ما مقید کرده ایم و ملزم کرده ایم دستگاه قضایی را که حتما محاکمات با حضور وکیل باشد و اگر کسی نتواند وکیل انتخاب کند زمینه انتخاب وکیل برای او فراهم شود که این امر با تعیین وکیل تسخیری بسیار متفاوت است. در آیین دادرسی به نحوی تنظیم کرده ایم که در همه جرائم و پرونده ها اگر کسی نتوانست وکیل تعیین کند زمینه انتخاب وکیل برای او فراهم شود نه حتما وکیل تسخیری و برخی قوانین دیگر هم به همین منوال سمت است که نقش وکیل در رسیدگی ها نقش پررنگ تری باشد.

رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این سال ها موضوعاتی در خصوص کانون وکلای دادگستری مطرح شده که چند نکته در آن مطرح است. ابتدا در خصوص لوایح و طرح های با موضوع لایحه جامع وکالت، در حال حاضر چیزی که در مجلس اعلام وصول شده و در کمیسیون قضایی در دستور معلق قرار داد، طرحی است به نام طرح جامع وکالت که توسط عده ای از نمایندگان مجلس تنظیم و در کمیسیون قضایی وجود دارد. چرا معلق است؟ چون ما روش خاصی داریم به این شکل که اگر طرحی به کمیسیون واصل شد و اطلاع دقیق پیدا کنیم که دولت هم لایحه ای در همین موضوع با همان مشخصات دارد، اصولا آن طرح را متوقف میکینم تا لایحه دولت هم واصل شود و اعتقاد داریم کارشناسی دولت بدنه قوی تری دارد و ما طرح را نگه داشتیم تا لایحه دولت برسد.

وی گفت: دولت اخیرا لایحه را ارسال کرده ولی به صورت رسمی و قانونی از طریق مجلس شورای اسلامی فعلا اعلام وصول نشده است و پس از آن احتمالا به کمیسیون حقوقی و و قضایی مجلس ارجاع می شود. در کنار لایحه دولت، لایحه ای هم توسط ریاست محترم قوه قضاییه ارسال شده که به صورت رسمی اعلام وصول نشده است.

ملکشاهی اضافه کرد: دولت براساس قانون اساسی لوایح قانونی را پس از تکمیل به مجلس می فر ستد که این لایحه هم به همین شکل ارسال و واصل شده است. در قانون اساسی از دو گونه لایحه بحث شده است، یکی لایحه قضایی و و دیگری لوایح دولت و شورای محترم نگهبان در استفساریه انجام شده، در خصوص لوایح قضایی مطالبی را بیان کرده است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: ماده قانونی سال گذشته تصویب شد که اگر دولت ظرف سه ماه لوایحی که قوه قضاییه به آن تقدیم کرده به مجلس ندهد می تواند تا سه ماه دیگر به مجلس ارسال کند واگر چنین نشد رییس قوه قضاییه می تواند مستقیما لایحه را به مجلس تقدیم کند و تفسیر شورای نگهبان این است که دولت نمی تواند در لوایح قضایی دخل و تصرف بکند.
قوه قضاییه اعتقاد دارد چون دولت لایحه قوه قضاییه را تغییر داده است، بنابراین لایحه ارسالی به مجلس لایحه قوقه قضاییه نیست پس لایحه قوه قضاییه ارسال نشده به مجلس و به همین دلیل رییس قوه قضاییه مستقیما این لایحه را به مجلس ارسال کرده. سوال ایان است که آیا لایحه وکالت یک لایحه قضایی هست یا نیست ؟

وی افزود: فعلا طرح در کمیسیون حقوقی است و لوایح مذکور اعلام وصول رسمی نشده است. مجلس بر خلاف دولت که با تفسیر شورای نگهبان که دولت نمیتواند در لوایح قضایی ایجاد تغییر کند، لکن در مجلس این محدودیت وجود ندارد. در مجلس همه این سه طرح و لایحه، بررسی می شود و به اضافه نظر قوه قضائیه و کارشناسان و وکلا و نمایندگان در صحن مجلس و آنچه مجلس تصویب کند یک چیز چهارمی است که از همه این طرح ها و لوایح استفاده میکند. بنابراین عرض میکنم که راجع به اینکه دولت چه داده و قوه چه چیزی را جای نگرانی نیست. بالاخره باید ما همه نظرات را گوش کنیم و تلاش کینم آنچه را که بهترین است را انتخاب کنیم و چون در مجلس و کمیسیون قضایی اکثرا حقوقدان هستند اتفاق غیر معقولی نخواهد افتاد.

رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: یاد آوری میکنم که ما خود را ملزم می دانیم که برای رفع نیاز مردم بهترین گزینه را انتخاب کنیم . آنچه در مورد کانون وکلا مد نظر است حفظ استتفلال حرفه وکالت در کل کشور می باشد. این در واقع برای اینکه کشور ما یک کشور ی است که از نظر مبانی قانونی، دموکراسی است و همه مسئولین از طریق مردم انتخاب می شوند. لذا این دموکراسی را باید حفظ کینم که یکی از ابزارهای آن حفظ استقلال وکلاست. پس ما پایبند به استقلال وکلا هستیم.

وی اظهار داشت: راجع به حفظ حق نظارت بر وکلا هم مثل سایر اقشار است. ما بر نمایندگان مجلس و قضات هم نظارت داریم. نمایندگان مستقیما توسط مردم انتخاب شده و الان شورایی در مجلس فعالیت دارد تحت عنوان نظارت بر نمایندگان که فعال است. ما باید همفکری کنیم تا نظارت صحیح درونی داشته باشیم و با دقت عمل کنیم و اقدامات ما از بعد نظارتی برد بیرونی هم داشته باشد.
مسائل درونی مفید است، ولی گاهی در کانون برخوردهایی با وکلای متخلف می شود ولی کسی در جامعه متوجه این رسیدگی ها، متوجه نمیشود. آیا این کار مثبت است یا منفی که نیاز به بررسی دارد. رییس قوه قضاییه اخیرا فرمودند ما چند نفر قاضی را تعلیق کردیم و این باعث می شود مردم بدانند که نظارت هست.

ملکشاهی ادامه داد: نکته دیگر اینکه برای اینکه بتوانیم خوب دفاع کنیم قبل ازما این ضرب المثل بوده که حرمت امامزارده را متولی آن نگه میدارند پس وکلای عزیز باید توجه و دقت کنند. اعتقاد من این است که کانون و قسمت های نظارتی آن همراه باشند در برخورد با کسی که متخلف است. مگر تمام اقشار تخلف نمی کنند حتی در قضات و نتمایندگان و روحانیون و انسان احتمال تخلف دارد. اما یکی از جاهایی که کمک میکند تا بتوانیم راحت و درست قضاوت کنیم و قانون وضع کنیم این است که ببینیم خود کانون به شکل مناسبی با تخلفات وکلا برخورد میکند.

وی افزود: این نکته را حتما توجه کنید که در ارتباط با این لوایح و طرح ها همانطور که حق خود میدانیم که اظهار نظر کنیم وقضاوت کنیم باید به دیگران هم این حق را بدهیم که می توانند نظر بدهند و اینها در بوته نقد و بررسی و کارشناسی قرار میگیرد تا بهترین گزینه، انشالله انتخاب شود و به منصه ظهور برسد و براساس آن عمل کننیم

رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: کلام آخر اینکه دوستان عزیز به هیچ وجه نگران نباشید. انشالله قوانین به طور دقیق بررسی می شود و نظرات وکلا هم دریافت می شود کما اینکه نظرات آقایان کشاورز و جندقی و غیره هم ثبت و ضبط شده است و بیش از 60 نظریه از وکلای دادگستری دریافت شده و درآینده هم از نظرات دوستان استفاده خواهیم کرد و جای نگرانی نیست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها