امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120596
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زنجان، حجت‌الاسلام حسن روحانی بعد از ظهر امروز با حضور در جمع روحانیون زنجانی، اظهار داشت: بسیار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زنجان، حجت‌الاسلام حسن روحانی بعد از ظهر امروز با حضور در جمع روحانیون زنجانی، اظهار داشت: بسیار خوشحالم از اینکه فرصتی پیش آمد تا در خدمت مردم استان زنجان و آنهایی باشم که افتخار می‌کنند، مبلغ دین خدا هستند.

وی با اشاره به حضور در جمع خانواده‌های شهدا و ایثارگران زنجانی گفت: همچنین خوشحال هستم که در خدمت خانواده‌های شهدا و ایثارگرانی هستم که افتخار می‌کنند جان خود را در راه ایران اسلامی اهدا کرده‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آستانه ماه محرم، ماه اباعبدالله‌الحسین (ع) هستیم، بیان کرد: هم ترویج دین در سایه ایثار و فداکاری امام حسین (ع) انجام شد و می‌شود و هم روحانیت به ویژه روحانیت شیعه در سایه نام امام حسین (ع)، کربلای امام حسین (ع) و قیام ایشان توانست این بار مسئولیت سنگین را در قرن‌های متمادی به دوش بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: حالا نسبت ایثارگران و علما، به گونه‌ای است که ایثارگران در سایه علما و علما در سایه ایثار، ایثارگران هستند و می‌توانند ادامه راه دهند و بنابراین هر دو قشر بسیار به هم نزدیک هستند و هدف واحدی را با قلم و زبان و خون خود انجام می‌دهند.

*نقش عاشورا در انقلاب و دفاع مقدس بسیار پررنگ است

این مسئول با اشاره به اینکه اگر به تاریخ نهضت‌های اسلامی نگاه کنیم، می‌بینیم که نقش عاشورا هم در انقلاب و هم در دفاع مقدس، بسیار پررنگ است، اضافه کرد: آغاز نهضت و انقلاب اسلامی، اگر چه انقلاب از سال 41 شکل گرفت، ولی نقطه اوج آن ایام محرم سال 42 بود.

روحانی افزود: زمانی که امام آن اعلامیه مهم را صادر کرده و فرمودند، امروز تقیه حرام است نقطه اوج آغاز انقلاب شد و آن اعلامیه بود که یک حرکت بزرگ را دهه محرم سال 42 به وجود آورد.

رئیس جمهور اضافه کرد: سخنرانی سال 42 امام خمینی (ره) که در روز عاشورا مصادف با 13 خرداد بود، منجر به واقعه 15 خرداد و دستگیری امام راحل شد.

وی با اشاره به سخنرانی امام در عاشورای مدرسه فیضیه افزود: امام در آن سخنرانی فرمودند، کاری نکن که مثل پدرت وقتی از ایران خارجش کردند، جشن گرفتند، این در همان سخنرانی عاشورای 42 ایراد شد.

*ترس شاه از نام عاشورا و تاسوعا

روحانی با بیان اینکه از محرم 1375 نام عاشورا و تاسوعا بر زبان مردم کل جهان افتاد، گفت: همه خبرنگاران در اروپا و امریکا در مورد نام عاشورا و تاسوعا از ما سئوال می‌کردند.

وی با بیان اینکه شاه از نام عاشورا و تاسوعا می‌ترسید، تصریح کرد: در آن زمان در پاریس از ما سوال می‌کردند این عاشورا و تاسوعا چه حزب و تشکیلاتی است؟

رئیس جمهور با بیان اینکه این افراد عظمت عاشورا و تاسوعا را درک نمی‌کردند، اعلام کرد: این افراد نمی‌دانستند عاشورا و تاسوعا یک روز است که یادآور اباعبدالله‌الحسین (ع) و عظمت رشادت‌های ایشان است.

این مسئول با بیان اینکه هیچ بیانی نمی‌تواند حوادث رخ داده در کربلا را بازگو کند، تاکید کرد: چه بیانی می‌تواند شهادت امام حسین (ع) را بیان کند، چرا در شهادت باید بدن ایشان برهنه شود و چرا باید سرها بالای نیزه برود؟

*عاشورا منبع عظیم قدرت معنوی ایران در دفاع مقدس

روحانی عاشورا را منبع عظیمی برای جامعه، روحانیت و ایثارگران خواند و اظهار کرد: آنچه باعث شد ایران در برابر دنیا ایستادگی کند همین منبع عظیم معنوی بود.

وی با بیان اینکه ایران تنها با عراق نجنگیده است، اعلام کرد: در هشت سال دفاع مقدس ایران با دنیا جنگید.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایرباس‌های آمریکا و میراژ‌های فرانسه در اختیار عراق قرار داشت، اظهار کرد: در این جنگ سلاح‌های مدرن در اختیار دشمن قرار می‌گرفت.

این مسئول با بیان اینکه دنیا تصور می‌کرد برای عراق سدی ایجاد کرده است، تاکید کرد: هیچ قدرتی تصور نمی‌کرد ایران بتواند به قلب عراق نفوذ کند.

روحانی با اشاره به خطرات عملیات‌های پروازی در جنگ تحمیلی گفت: با وجود اینکه احتمال خطر در این عملیات‌ها 100 درصد بود همه خلبانان برای حضور در عملیات‌ها داوطلب می‌شدند.

وی با اشاره به روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی در بین رزمندگان اعلام کرد: این روحیه منبع ایران برای دفاع کشور در مقابل دشمن بودند.

رئیس جمهور با بیان اینکه فداکاری خانواده شهدا و ایثارگران ذخایر کشور است، خاطرنشان کرد: نشان این رشادت‌ها وجود 3 هزار شهید و 7 هزار جانباز در استان زنجان است.

این مسئول با بیان اینکه انسان در مقابل رشادت‌های این افراد احساس حقارت می‌کند، ادامه داد: این افراد کوه صبر و استقامت در برابر مشکلات هستند.

روحانی با بیان اینکه خانواده شهدا و ایثارگران با خداوند معامله کرده‌اند، اظهار کرد: اگر امروز نیز حادثه‌ای کشور را تهدید کند، مردم آماده ایثار و رشادت هستند.

وی با اشاره به صبر امام حسین (ع) در برابر مصائب گفت: مگر امکان دارد انسانی پیدا شود که از صبح تا شب آنقدر شهید بدهد و هر لحظه صورتش گلگون‌تر شود.

رئیس جمهور با اشاره به عظمت خلقت حضرت محمد (ص)، حضرت علی و امام حسین (ع) تاکید کرد: علت افتخار خداوند به خلقت انسان‌ها وجود همین افراد است.

*انقلاب ایران انقلابی حسینی بود

این مسئول با بیان اینکه انقلاب ایران انقلابی حسینی بود، اضافه کرد: این موضوع فقط در لفظ نبوده و ایمان قلبی همه مردم است.

روحانی با اشاره به اینکه همه بزرگان ما ساخته این مکتب هستند، اضافه کرد: تا زمانی که با امام حسین (ع) هستیم، ترسی نداریم و من تردید ندارم تا روزی که ملت ایران پیوند خود را با عاشورا و با اباعبدالله و با مکتب ایشان بسته، در برابر همه قدرت‌ها پیروز خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: ابر قدرت‌ها در برابر امام حسین (ع) هیچ قدرتی ندارد، و هیچ چیز نیستند و اگر ما متصل باشیم، اگر ما از این جدا نشویم، این منبع، منبع حیات بخش برای ما است.

*خاطره رئیس جمهور از آیت‌الله مهدوی‌کنی

رئیس جمهور با معرفی آیت‌الله مهدوی‌کنی به عنوان یکی از شاگردان مکتب امام حسین (ع)، اضافه کرد: من نخستین ملاقات با مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی را به یاد ندارم، ولی فکر می‌کنم سال 50 و در تهران بود.

این مسئول با بیان خاطره‌ای از آیت‌الله مهدوی‌کنی، ادامه داد: نخستین بار که من در مسجد ایشان سخنرانی کردم، مربوط به سال 53 است، ایشان ماه رمضان در مسجد نماز می‌خواند و من هم منبر می‌رفتم و در همان روزهای اول یک شوخی با من کرد و گفت که امسال هم خودت و هم من را گیر می‌اندازی که البته ایشان دستگیر شدند و من فرار کردم و همان شکلی شد که ایشان می‌گفتند.

روحانی در ادامه خطاب به ایثارگران و خانواده‌های شهدای حاضر در مراسم، اظهار کرد: من باید به خانواده ایثارگران بیان کنم، که دولت در شرایط عادی نیست و مشکلات فراوانی پیش روی دولت بوده، اما همواره وظیفه دولت نسبت به خانواده بزرگ ایثارگران مورد نظر بوده است و از همان روز اول که آقای شهیدی این مسئولیت را به عهده گرفت، نگرانی‌ها به حجت‌الاسلام شهیدی، بیان شد و من گفتم که بیایید این را به عهده بگیرید که من خیالم راحت باشد نسبت به خانواده‌های شهدا چون اینها عزیز هستند و بار سنگینی نسبت به آنها داریم.

*پرداخت معوقات ایثارگران از امروز آغاز شده است

وی افزود: ما تلاش داریم، مشکلات خانواده‌های ایثارگران را حل کنیم و آنچه نسبت به آنها وظیفه داریم عمل کنیم.

این مسئول ادامه داد: دولت در برابر طلب این خانواده‌ها بار سنگینی بر دوش داشته است و این معوقات از سال 86 باقی مانده بود که حدود یک هزار و 700 میلیارد تومان بود، که تقریبا بخش بزرگی از آن پرداخت شده و بخش دیگر آن از امروز آغاز شده و تا اوایل هفته آینده پرداخت خواهد شد.

وی گفت: امید است توانسته باشیم، در این مسیر یک گام در خدمت، نسبت به خانواده‌های معظم و بزرگی که همه ملت مدیون آنها هستند و همه ما مدیون آنها هستیم، برداریم.

روحانی با اشاره به اینکه استقلال و عزت ما در سایه ایثار خانواده‌های بزرگ در ایران اسلامی است، افزود: همین ایثار و فداکاری عظمت امروز ملت را تضمین کرده است و اینکه می‌گوییم در منطقه بی ثباتی بوده و ایران دارای ثبات است، در سایه همین ایثار و فداکاری به دست آمده است.

*زنجان همیشه مرکز ایثار و دانش بوده است

رئیس جمهور در ادامه با تشریح وضعیت استان زنجان، گفت: زنجان همیشه مرکز ایثار و دانش و مرکز فداکاری بوده و ما به وجود همه علما و بزرگان افتخار می‌کنیم.

وی با اشاره به وجود علمای بزرگ در استان زنجان، اضافه کرد: در جمع علما و بزرگان این استان امروز یک مرجع عظیم‌الشان در حوزه علمیه قم "آیت‌الله شبیری" را داریم و این افتخار بزرگی است.

این مسئول با اشاره به اینکه استان و فرهیختگان، اندیشمندان، بزرگان و شعرا و شهدا، سرداران و شهید شهریاری و دیگر شهدا و همه افرادی که از این دیار بودند، افتخار بزرگی برای استان هستند، بیان کرد: چه آنهایی که در زمینه علم و دانش و علم فعالیت دارند، در زمینه علوم جدید در دانشگاه‌ها به عنوان فرهیختگان استان هستند.

وی افزود: مردم استان دارای استعداد زیادی هستند، استعدادی که مربوط به طبیعت زیبا و معادن غنی است.

روحانی با اشاره به مشکل آب گفت: البته مشکل آب همه جا است و مشکل استان نیز است و با اینکه استان‌ها آب خیز هستند، اما مشکلات نیز دارند.

این مسئول ادامه داد: امید است ما در همه این زمینه‌ها گام‌های کوچکی حداقل برداریم و نسبت به حوزه علمیه نیز دولت یک گام کوچکی برمی‌دارد، همانطور که نماینده ولی فقیه در استان تاکید داشتند.

وی افزود: امیدواریم همه ما بتوانیم، در مسیر انجام وظیفه خود موفق باشیم، بتوانیم، راه امام شهیدان و شهدا را ادامه دهیم و دعا کنیم برای سلامت و طول عمر و ادامه توفیقات مقام معظم رهبری که وجود ایشان، باعث انسجام و وحدت شده است.

وی افزود: شما هم به عنوان افتخارات استان و کشور هستید و راه ما را تا رسیدن به اهداف بلند مادی و معنوی ادامه دهیم.

انتهای پیام/2308/غ30

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار