امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120627
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، داود زارعیان صبح امروز در اولین کنفرانس بین‌المللی سواد رسانه‌ای در ایران که در محل سالن

به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، داود زارعیان صبح امروز در اولین کنفرانس بین‌المللی سواد رسانه‌ای در ایران که در محل سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد اظهار داشت: جای خالی برگزاری چنین کنفرانسی در کشور احساس می‌شود و امیدوار هستیم برگزاری این سمینار مقدمه‌ای برای برگزاری همایش‌های بعدی شود تا جایگاه سواد رسانه‌ای در کشور مانند جایگاه رسانه‌ها ارتقا یابد.

مدیر کل روابط عمومی مخابرات ایران اظهار داشت: در سالهای اخیر اتفاق فوق‌العاده‌ای در عرصه رسانه کشور حادث شد و همه ما به عنوان بهره‌مندان از امکانات ارتباطی این سؤال برای ما پیش آمد که تعدد رسانه‌ها تا کجا می‌تواند پیش برود.

وی با اعلام اینکه امروز در جامعه‌ای هستیم که بیش از 5 میلیارد تلفن همراه در دست مردم است ابراز داشت: این در حالی است که در 20 سال گذشته صد میلیون تلفن همراه در اختیار مردم بود.

این استاد علوم ارتباطات یادآور شد: در بسیاری از کشورها ضریب نفوذ تلفن همراه از صد هزار فراتر رفته به طوری که در ایران به ازای هر نفر بیش از یک سیم کارت صادر شده است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون در جهان بیش از 3 میلیارد کاربر اینترنت وجود دارد ابراز داشت: این در حالی است که مشترکان فیس‌بوک را بیش از 1.5 میلیارد نفر تشکیل می‌دهند.

به گفته زارعیان تعداد روزنامه‌هایی که هم اکنون در جهان منتشر می‌شوند به مرز 500 میلیون روزنامه رسیده است.

وی همچنین با بیان اینکه هم اکنون بیش از 200 میلیارد ایمیل یا پست الکترونیک در کشورها ارسال می‌شود گفت: روزانه نیز 4 میلیارد سرچ در گوگل صورت می‌گیرد.

مدیر کل روابط عمومی مخابرات ایران در ادامه سخنان خود گفت: استفاده قابل توجه از امکانات ارتباطی در رسانه‌ها نیازمند بررسی اساسی است و نمی‌توان در چنین شرایطی دانش و سواد لازم را در این حوزه کسب نکرد.

وی با بیان اینکه عده‌ای شبکه‌های اجتماعی را آسیب و عده‌ای دیگر فرصت می‌دانند افزود: ما معتقد هستیم استفاده از شبکه‌های اجتماعی به شرط مدیریت می‌توانند فرصت مناسبی تلقی شود و این مدیریت باید در جهت مصالح و منافع ملی کشور باشد.

زارعیان یادآور شد: استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید همراه با آگاهی‌بخشی و دانش لازم صورت گیرد تا عموم مردم بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

وی عدم توسعه سواد رسانه‌ای را موجب بروز چند اتفاق نامناسب دانست و گفت: غرق شدن در محتوای یک رسانه و سطحی بار آمدن مخاطبان از جمله اثرات منفی عدم توجه به سواد رسانه‌ای است.

وی با اشاره به نگرانی جمع کثیری از اندیشمندان به جهت  استفاده نامناسب از رسانه‌ها بیان داشت: امروز ما نگران سبک زندگی به دور از ارزشها هستیم.

وی متذکر شد: بحث فیلترینگ و مسائلی از این دست به هیچ عنوان پاسخگویی مناسب برای مقابله با بسیاری از رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های اجتماعی نیست بر همین اساس باید با مدیریت صحیح این بخش را در اختیار خودمان داشته باشیم.

مدیر کل روابط عمومی مخابرات ایران خاطرنشان کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که نیازمند توسعه آموزش سواد رسانه‌ای هستیم و امید است این همایش مقدمه‌ای برای تحقق این مهم باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها