امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120632
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهمن کشاورز ، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در مراسم افتتاحیه همایش سراسری کانون‌های ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهمن کشاورز ، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در مراسم افتتاحیه همایش سراسری کانون‌های وکلای ایران گفت:  دولت لایحه جامع وکالت را به موقع به مجلس داده است و به این ترتیب شرط ایجاد این اختیار برای قوه محترم قضاییه که لایحه ای را مستقیما به مجلس بدهند در خارج محقق نشده است. پس آنچه به مجلس داده شده مانند هر متن دیگری که هرکسی می تواند بدهد، این متن هم چنان اوصافی دارد اما لایحه نیست که وارد روند تقنین بشود. این نظر اتحادیه است و تصمیم نهایی با مسئولین و کمیسیون قضایی و شورای نگهبان است.

وی افزود: این بحث که لایحه قضایی است و دولت حقی در این زمینه نداشته مردود است زیرا قوه محترم قضاییه استناد کرده اند که طبق ماده 212 برنامه توسعه پنجم و بند 13 سیاست های کلی نظام این لایحه، لایحه قضایی محسوب می شود اما با تعریفی که شورای نگهبان از لایحه قضایی به دست داده اند این لایحه لایحه قضایی نیست.

این حقوقدان ادامه داد: ثانیا هم بند 13 و هم ماده 212 استثنا هستند بر اصل 156 قانون اساسی و قیاس بر استثنا جایز نیست و باید به قدر متقن عمل شود. دولت حق داشته لایحه را تنقیح کند و هرچند تغییرات داده شده از نظر ما کافی نیست و انشالله در مجلس تغییرات لازم عمل خواهد شد ولی به هر حال حق دولت بوده که لایحه را تغییر دهد وجای ایراد نیست.

وی اضافه کرد: آنچه در مورد رابطه کانون وکلای کرمان با تشکیلات قضایی گفته شده که بسیار دلگرم کننده و امید بخش بود این تصور و تفکر را در ذهن من ایجاد کرد که عین این رابطه بین کلیه کانونها با مسئولین قضایی و دولت باید باشد که در برخی استانها هست. اگر دربرخی استان‌ها این رابطه وجود ندارد عیب کار را نباید در کانون ها جستجو کرد چرا که کانون ها شایق به رابطه تنگاتنگ با نهادهای قضایی هستند و بنده اعلام می‌کنم که همه کانون‌ها آماده ارتباط و هماهنگی و همکاری با قوه قضاییه هستند و امیدوارم از آن سو هم این علاقه باشد.

کشاورز تصریح کرد: جناب ملکشاهی اشاره فرمودند به قانون آیین دادرسی کیفری که قانون بسیار خوبی است هرچند استثنائاتی هم دارد که مورد انتقاد است ولی به طور نسبی قانون خوبی است فقط نکته ای که در دست است و انشالله به نحو مطلوب حل خواهد شد اینکه حضور وکیل بسیاری از مشکلات را حل میکند ولی چگونه وکیلی؟

وی افزود: بحث ما همین چگونگی است. این وکیل باید بیم این را نداشته باشد که با این حضور و دفاع مشکلاتی برایش ایجاد شود و مفهوم استقلال که ما به دنبال آن هستیم همین است و غیر این نیست.

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری گفت: یک نکته دیگر اینکه اشاره شده به تخلفات . اشاره به حق الوکاله های سنگین و اینکه وکیلی دچار تخلف شده است بنده بدوا عرض میکنم که اگر دعوایی موضوع آن نهصد میلیارد تومان بوده اعتقاد داریم وکیل باید حقوق دولتی و کانون و صندوق را بدهد . مگر وکلا باید برای سرمایه داران بیگاری کنند برای سرمایه داران این یک سمت قضیه اما سمت دیگر که مربوط به انحراف است ، قبلا هم گفته ایم حاضریم آمار بگیریم ببینیم تعداد موارد انحراف در میان ما و جامعه وکلا که نزدیک به پنجاه هزار وکیل هستند بیشتر است یا احیانا مشاغل و مناصب دیگری که بنا به طبع ذات باید دور از انحراف باشند. به عبارت دیگر بارها گفته و میگوییم این قانون از کجا آورده ای که مرتبا مطرح است به وکلا هم ارتباط داده شود و از روسای اتحادیه و کانون های وکلا هم شروع کنید . هیچ اشکالی هم ندارد . نتیجه هم مقایسه شود بسیار خوب خواهد بود.

همچنین رزم حسینی استاندار کرمان گفت: در جمع حقوق دانان حاضر مطرح می کنم، اگر بشود قوانین ساده و همه فهم باشد و مختصر باشد، به نفع کشور است. قوانین فعلا خیلی زیاد در حوزه های اقتصادی و … است، نوعی مشکل در راه توسعه کشور است. امید است در دولت تدبیر و امید که خودشان حقوق دان و وکیل هستند، مشکلات برطرف شود.

وی افزود: کانون وکلای دادگستری یک نهاد مدنی است و اگر به آن اعتماد بشود، ظرفیت زیادی آزاد می شود. دخالت کمتر دولت و حاکمیت و استفاده بیشتر از نهاد های مردمی. چرا ما نباید نقش کاملی به مردم در همه زمینه ها بدهیم؟ باید حقایق را به مردم گفت و مطمئن باشید، این مردم آمادگی رفع همه مشکلات کشور را دارند. اعتماد مردمی لطمه دیده است باید رفع شود.

رزم حسینی ادامه داد: در کشور های پیشرفته، دولت کمترین دخالت را دارد. در اقتصاد مقاومتی، دولت باید فقط نظارت کند. ما نباید کشور عقب افتاده باشیم. باید قوانین اضافی را حذف کرد. نباید قوانین پیچیده باشد و بعد مشکل تفسیر آنها و عدم کارائی قوانین، باید رفع شود. ما دعوت از سرمایه گذاران کردیم و لکن مشکلات قوانین داریم. باید اجازه داد که پتانسیل مردم آزاد و در خدمت کشور باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها