امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۸:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120665
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دموکرات‌‌های کلیدی کنگره ضمن آنکه خواستار نقش بیشتری در مذاکرات هسته‌ای ایران شدند، به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دموکرات‌‌های کلیدی کنگره ضمن آنکه خواستار نقش بیشتری در مذاکرات هسته‌ای ایران شدند، به صورت آشکار از طرح‌های دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای جلوگیری از مداخله مستقیم نمایندگان کنگره در هرگونه توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) انتقاد کردند.

مجله آمریکایی «فارین پالسی» به انتقاد دموکرات‌ها از اوباما پرداخت و نوشت که «الیوت انگل» دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه (دیروز) در بیانیه‌ای گفت: «ما با اظهارات گزارش‌ شده دولت مبنی بر آنکه نیازی به این نیست که در این نقطه از مذاکرات با ایران، به کنگره رجوع شود، مخالفیم.»
«استیو اسرائیل» رئیس کمیته کمپین دموکراتیک کنگره به فارین پالسی گفت: «در حالیکه مذاکرات برای رسیدن به توافق به منظور جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران ادامه دارد، کنگره نباید نادیده گرفته شود.»

جدال در کنگره آمریکا به دنبال گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» به پا شده است که فاش کرد که مطالعات وزارت خزانه‌داری آمریکا نتیجه‌گیری کرده است که «باراک اوباما» اختیار دارد که بیشتر تحریم‌های ایران را بدون اجازه کنگره به حالت تعلیق درآورد و اوباما در صدد است در صورت رسیدن به توافق نهایی با ایران، از چنین اختیاراتی استفاده کند.

بعد از انتشار این خبر و برانگیخته شدن واکنش‌های منفی نمایندگان کنگره، مقامات مختلفی از دولت آمریکا تلاش کرده‌اند که در سخنرانی‌های مختلف خود القا کنند که کنگره نقش مهمی در مذاکرات هسته‌ای ایران دارد.

«مری هارف» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه هفته جاری به خبرنگاران گفت: «راههای زیادی وجود دارد که کنگره می‌تواند در این مذاکرات و مباحثات نقشی را ایفا کند. ما جلسات بیشماری با کارشناسان و مذاکره‌کنندگان و جلسات استماع و تماس‌های تلفنی با اعضای کنگره داشته‌ایم».

وی تأکید کرد که کنگره در نهایت می‌بایست به این تحریم‌ها پایان دهد.

از طرف دیگر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز امروز در آلمان تصمیم اوباما برای حذف اختیارات کنگره در هرگونه توافق نهایی با ایران را رد کرد و گفت دولت اوباما قصد ندارد کنگره آمریکا را از روند توافق هسته‌ای با تهران حذف کند.

جان کری تصریح کرد: «من شخصاً بر این باورم و رئیس‌جمهور هم چنین فکر می‌کند که کنگره نقش مهمی دارد و این نقش را بازی خواهد کرد.»

فارین‌ پالسی سپس گزارش کرد که علیرغم مخالفت نمایندگان کنگره با این تصمیم دولت اوباما، شماری از گروههای عدم اشاعه ضمن تأیید این راهبرد اوباما در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران می‌گویند که این استراتژی تنها راه مناسب برای تضمین یک توافق پایدار و پاسخگو برای تمامی طرفین می‌باشد.

«کلسی داونپورت» مدیر انجمن کنترل تسلیحات اعلام کرد: «اقدامات کنگره در آغاز یک توافق نابهنگام است. در توافق نهایی وقتی که تعهد ایران به یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز و محدود مشخص شد، کنگره می‌بایست سبک و سنگین کند و تحریم‌ها را لغو کند. در مراحل اولیه یک توافق، استفاده از چشم‌پوشی‌های رئیس‌جمهور برای کاهش تحریم‌های ایران، اهرمی را که توسط تحریم‌ها ایجاد شده، حفظ می‌کند و به ایران انگیزه می‌دهد که تعهداتش را دنبال کند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار