امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12070
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۲
تعداد بازدید: 178
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «فهمی هویدی» متفکر مصری طی سخنانی در هفتمین همایش بین‌المللی امام (ره) و ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «فهمی هویدی» متفکر مصری طی سخنانی در هفتمین همایش بین‌المللی امام (ره) و سیاست خارجی که با عنوان نهضت‌های اسلامی مردمی و مدل تغییر از دیدگاه امام خمینی (ره) پیش از ظهر امروز دوشنبه در دفتر مطالعات وزارت خارجه برگزار شد، گفت: زمانی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید من در کویت کار می‌کردم، در آن زمان کتاب‌های امام خمینی به صورت قاچاق و با جلد دیگری در این کشور منتشر می‌شد بنابراین من در آن زمان این فرصت یافتم تا در مورد حکومت اسلامی و جهاد، پیام‌هایی را دریافت کنم.

وی افزود: اولین پیامی که به عنوان یک محقق دریافت کردم این بود که اسلام واقعی انقلابی بر ضد ظلم سیاسی و اجتماعی است و مسلمان حقیقی نباید ظلم و استبداد را بپذیرد.

فهمی هویدی انقلاب ایران را امانتی بزرگ و تاریخی از سوی امام خمینی برشمرد که مسئولیتی بزرگ را برگردن بشریت گذاشته است.

وی تاکید کرد: انقلاب ایران حرکتی به سوی جلو برای پیشرفت نهضت امت اسلامی است که باید همه برای پاسداشت این امانت گام بردارند.

این متفکر مصری با اشاره به اینکه اصلاح استکبار جهانی مثالی قرآنی بود ولی امام آن را به صورت پیام سیاسی در آورد گفت: کلمه استکبار از سوی امام مطرح شد تا امت اسلامی از این مسئله نهایت استفاده را داشته باشند و این نگاه دقیقی است که هدف اصلی را نشانه گرفته است.

فهمی هویدی ادامه داد: حتی در تحرک سیاسی در ایران امام خمینی عنوان کرد که شاه مشکل اصلی است نه چیز دیگر و لذا هدف را برای سرنگونی شاه در نظر گرفت و این نشان دهنده آگاهی است. این هدف مستقیم موجب شد تا انقلاب ایران همچنین اسرائیل و آمریکا را هدف قرار دهد.

این متفکر مصری با بیان اینکه در انقلاب‌های مختلف از نیروهای بزرگ در جهان استفاده می‌شد یاد آور شد که امام خمینی از لحظه اول برخدا تکیه داد و این به دور از آگاهی سیاسی نبود.

امام توجهی به ابرقدرت‌ها نداشت و موضع محکم و ضد آمریکای و اسرائیل اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: ان زمان امام در این جهت هزینه‌هایی پرداخت کرد تا عزت، آزادی و استقلال را به دست آورد، و ایران تا الان نیز هزینه‌هایی را در این جهت پرداخت می‌کند.

فهمی هویدی اظهار داشت که امام دیدگاه‌ها را به سوی فلسطین و امت اسلام متمرکز کرد و این موضوع برجسته شد.

وی با طرح این سوال که امت اسلامی در مقابل امانت امام خمینی چه کاری انجام داده است گفت: باید اعتراف کرد که این امانت به خوبی پاس داشته نشده است درحالی که این رهبر بزرگ ما را در مقابل مسئولیت‌های فراوانی قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه ما باید برای پیشرفت آزادی، شان امت اسلامی و وحدت گام‌هایی برداریم اظهار داشت: امام خمینی این رهبر بزرگ مسئولیتش را در این زمینه انجام داد ما وظیفه داریم ادامه دهیم لذا درحالی که عزت، کرامت اسلامی پا برجاست ولی مسئولیت مسلمانان باقی مانده است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها