امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120709
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‌نشست مطبوعاتی «قرآن و معرفت شناسی» صبح امروز (چهارشنبه 30 مهر ماه) با حضور ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ‌نشست مطبوعاتی «قرآن و معرفت شناسی» صبح امروز (چهارشنبه 30 مهر ماه) با حضور حجت‌الاسلام علیرضا قائمی‌نیا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دبیر علمی همایش و اسلام سواری، دبیر اجرایی همایش در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام قائمی‌نیا با اشاره به تعریف معرفت شناسی و معنای وسیعی که دارد،‌ گفت: مفاهیم مهم در حوزه معرفت شناسی در مجموعه مقالات همایش لحاظ شده است این مفاهیم شامل معناشناسی،‌زبان شناسی و معرفت شناسی و هرمنوتیک است که مباحث اینها همه از سنخ دانش‌های نزدیک به معرفت شناسی است.

وی با اشاره به اینکه معرفت شناسی از قرن بیستم به طور مستقل در قالب یک دانش در آمده است، افزود: گرچه در یونان باستان و آثار افلاطون و ارسطو مباحثی دراین رابطه مطرح شده ولی به طور مستقل از قرن بیستم رواج یافته و این مباحث به تدریج به ایران وارد شده ،‌ بزرگانی چون علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، شهید مطهری و شهید بهشتی و ... مباحثی دراین مطرح کردند. پس از انقلاب اسلامی نیز در حوزه و دانشگاه افرادی چون آیت‌الله جوادی آملی در کتاب «شناخت شناسی در قرآن» که بعدها به «معرفت شناسی در قرآن» در تجدید چاپ تغییر نام داد، مباحثی آمده است.

حجت‌الاسلام قائمی‌نیا در ادامه افزود: معرفت شناسی از مباحث امکان، اقسام، انواع، ساختار، توجیه و شکاکیت تشکیل شده است در هرمنوتیک نحوه فهم متن،‌امکان فهم معنا، ‌نحوه ایجاد پیش فرض ها و انتظارات خواننده و تأثیر در نقش و قصد گوینده یا نویسنده مطرح می‌شود. مجموعه‌ای از مباحث از این دست چند رویه یک سکه هستند ما اگر در حوزه متون دینی از معرفت سخن بگوییم مجبور هستیم از معنایی این چنینی سخن بگوییم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه کار معرفت شناسی، ‌هرمنوتیک و زبان شناسی که عملاً سه دانش مستقل هستند در حوزه متون دینی با هم تقارب پیدا می‌کنند، توضیح داد: از 10 سال پیش تصمیم برپایی این همایش گرفته شده بود تا اینکه در سال 90 و 91 اقدامات انجام شد و اکنون نیز به دنبال گسترش آن هستیم.

وی یادآور شد: هر دانش جدیدی که به فهم قرآن کریم کمک کند، قطعاً خدمت بزرگی به تفکر اسلامی می‌کند. دراین همایش همین اندازه که خود پرسش معرفت شناسی قرآنی مطرح شود، کفایت می‌کند این حوزه خصلت بینا رشته‌ای دارد نسبتی بین علوم قرآنی و تفسیر و مباحث هرمنوتیکی و ... برقرار می‌شود و ما تلاش کردیم این زمینه‌ها را گسترش و مطرح کنیم. متأسفانه هنوز دراین رابطه‌های مراکز علمی و حوزه‌ها فعال نشده‌اند چرا که مطالعات بین رشته‌ای دشوار است باید تخصص طلبید این همایش اذهان محققان قرآنی را آماده خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مقالات ارسالی به این همایش در حدی نبوده که در همایش مطرح شود و همینطور وقت زیادی هم ارزیابی آنها می‌برد، گفت: قصد داشتیم همایش ابتدایی را در سطح ملی برگزار کنیم هرچند که مشارکت بین‌المللی هم مهم است کشورهای عربی کارهایی کرده‌اند در حوزه مطالعات قرآنی که بیشتر ترجمه بوده و انگلیسی زبان‌ها هم استشراقی کار کردند که اینها با مطالعات ایرانیان متفاوت است.

*آیت‌الله رشاد سخنران ابتدایی همایش قرآن و معرفت‌شناسی

در ادامه نشست اسلام سواری دبیر اجرایی همایش درباره برپایی این همایش توضیح داد:‌همایش با سخنرانی آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آغاز می‌شود ایشان خودشان مقاله‌ای هم درباره قرآن و معرفت شناسی دارند، سپس سید یحیی یثربی،‌استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه درباره رهنمودهای معرفت شناسی قرآن و حجت‌الاسلام قائمی‌نیا نیز سخنرانی خواهند داشت. پس از آن سه مقاله برتر همایش نیز قرائت خواهد شد.

وی در ادامه افزود: انتهای برنامه میزگردی با اساتید حوزه قرآن و معرفت شناسی با حضور آیت‌الله رشاد، سید یحیی یثربی،‌حجت‌الاسلام قائمی نیا، رضا ‌سلیمان حشمت و حسین کلباسی برپا می‌شود.50 مقاله از ابتدای فراخوان به دبیرخانه ارسال شده که از این تعداد 22 مقاله داخلی به تأیید رسیده و در شش فصل تنظیم می‌شود فصل اول امکان و اقسام معرفت ،‌فصل دوم تعریف و منطق در قرآن،‌ سوم ابزار معرفت در قرآن ،‌چهارم هرمنوتیک و زبان شناسی، پنجم علم و مابعدالطبیعه و ششم معرفت دینی و نقد نسبی گرایی است.

بر اساس این گزارش، همایش قرآن و معرفت شناسی پنجم آبان ماه در دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی سالن شهید عضدی برپا می‌شود.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها